3848093624

3848093624



270 Monika Ziniewicz

Wspomniane konstytucyjne zadania oraz zdolność wykonywania wspólnych działań z wojskami sojuszników wymagają przemian organizacyjnych, strukturalnych i zadaniowych. Jednak należy mieć na uwadze, że przemiany te nie mogą zaburzyć bieżącej działalności Sił Zbrojnych RP.

Główną misją Sił Zbrojnych RP jest obrona państwa i udział w obronie sojuszników. Aby ją wypełnić, realizowany jest proces transformacji Sił Zbrojnych RP, obejmujący ich profesjonalizację i modernizację techniczną. Zmiany te ukierunkowane są na zwiększanie potencjału militarnego i zdolności operacyjnych sił oraz wzmacnianie ich obronno-ekspedycyjnego charakteru. Realizacja interesu publicznego w tej płaszczyźnie jest bardzo trudna, ponieważ wszelkie zamierzenia organizacyjne przebudowy systemu logistycznego wzmożonym wysiłkiem są prowadzone w warunkach ciągłego prowadzenia bieżącej działalności i utrzymania stałej gotowości sił zbrojnych.

Przystąpienie Polski do NATO i UE

Z chwilą wstąpienia Polski do struktur NATO i UE przyjęła ona na siebie zobowiązania sojusznicze i koalicyjne związane m.in. z realizacją przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Kierunki tych działań oraz źródła finansowania określiła ustawa z 25 maja 2001 r. o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej14. Celem wprowadzenia tych regulacji było stworzenie warunków do stopniowego osiągania przez Siły Zbrojne RP pełnej interoperacyjności w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz standardów pozostałych państw członków tej organizacji w zakresie uzbrojenia, wyposażenia, mobilności i możliwości prowadzenia działań wojskowych w każdych warunkach.

Podpisanie Traktatu Północnoatlantyckiego miało wymiar formalny i symboliczny, podczas gdy znalezienie się w gronie pełnoprawnych członków sojuszu wymagało spełnienia wielu warunków. Nasze członkostwo w sojuszu nie oznacza jedynie otrzymania gwarancji bezpieczeństwa, przede wszystkim powinno być rozumiane jako proces ciągłego wypełniania określonych zobowiązań15. Najważniejszymi z nich jest interoperacyjność naszych wojsk z pozostałymi armiami NATO i UE.

Unia Europejska w ramach Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony16 kieruje się zasadami zawartymi w Karcie Narodów Zjednoczonych, Karcie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz swoimi celami przedstawionymi

14    Tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 67, poz. 570 ze zm.

15    Z. Mirowski, Dziesięć lat systemu wsparcia państwa gospodarza, „Przegląd Logistyczny” 2011, nr 4, s. 6.

16    Z chwilą wejścia w życie nowego Traktatu o Unii Europejskiej (tzw. traktatu lizbońskiego), 1j. od 1 grudnia 2009 r., nazwa ta uległa zmianie na Wspólną Politykę Bezpieczeństwa i Obrony (Common Security and Defence Policy - CSDP).



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Slajd7 3 Myślenie oraz zdolność wykonywania operacji umysłowych ulegają znacznemu spowolni
Papier biały i czarny, klej, nożyczki Tok pracy: Omówienie zadania, oraz prezentacja przykładów,
Zdj?cie0364 Diagnoza stanu psychicznego ma konsekwencje odpowiedzialności za popełnione czyny oraz&n
skanuj0007 14. Barwa — ocena i kształtowanie. Barwniki spożywcze. mutagenezie oraz zdolność wpływani
276 Monika Ziniewicz niania funkcji niemilitamych i możliwości skupienia się Sił Zbrojnych RP na rea
278 Monika Ziniewicz 5)    infrastruktura wraz z zabezpieczeniem ppoż, 6)
UWM Studia Prawnoustrojowe 27 2015 Monika Ziniewicz Katedra Prawa Administracyjnego i Nauki o Admini
268 Monika Ziniewicz W pracy przedstawiona zostanie pokrótce reforma Sił Zbrojnych RP po wstąpieniu
272 Monika Ziniewicz Z istoty członkostwa w NATO i UE wypływa definicja logistyki wielonarodowej23 s
274 Monika Ziniewicz -    zabezpieczenie logistyczne Sił Zbrojnych RP; organizowanie
IMGy67 Tw^ samoakceptacji, poprawić samoobsługę, koncentrację uwagi oraz rozumienie i zdolność wykon
charakterystyka tematu, pytania, scenariusze zajęć z dziećmi, zadania oraz definicje trudniejszych s
22514 Scan0063 (10) noś ci te dobrze przemyślane oraz skutecznie wykonywane mogą w czasie trwania sy
oraz zdolności młodych ludzi. 5.    Osobowość twórców oraz przebieg procesu twórczego

więcej podobnych podstron