3870136263

3870136263



dydaktycznego, dostrzeżone przez nauczycieli uczestniczących w badaniach, wymienia: podtrzymywanie uczniowskiej uwagi i zainteresowania prezentowaną tematyką, angażowanie wszystkich uczniów, oszczędność czasu poświęcanego na pisanie na tradycyjnej tablicy oraz dystrybucję kart pracy w formie papierowej. W rezultacie nauczyciele podkreślali, iż wykorzystując tablicę multimedialną mają więcej czasu na nauczanie. Również wybitny brytyjski psycholog i światowy autorytet w dziedzinie efektywnego uczenia się C. Rosę (2013) w raporcie „Sukces z Multitablicą" podkreśla, że „kluczowym aspektem używania multitablicy jest to, że nauka na lekcji jest dynamiczna i dużo bardziej wciągająca". D. Martin (2009) także podkreśla, iż multitablica, oparta na interaktywnej technologii, wspomaga proces nauczania dzięki, miedzy innymi, prezentacji treści kształcenia w interesujący, wielozmysłowy sposób, wzmocnieniu procesu zapamiętywania oraz rozumienia prezentowanego materiału czy zwiększeniu motywacji i zaangażowania zarówno uczniów, jak i nauczycieli. W ocenie Kennewell'a i Morgan'a (2003) najważniejszą funkcjonalnością cyfrowych tablic jest ich interaktywność. Właściwość ta promuje aktywną formę uczenia się, a nie jedynie pasywne przyswajanie informacji.

1.3.3 Operacje myślowe

W programie „Synergia początkowej nauki języka obcego z edukacją wczesnoszkolną oraz technologiami informacyjno-komunikacyjnymi" nacisk położony został nie tylko na rozwijanie umiejętności językowych oraz poznawanie treści z wielu obszarów edukacyjnych (tzw. treści niejęzykowych) z zastosowaniem cyfrowych technologii, ale również na stymulowanie umysłu i aktywizowanie umiejętności myślowych. Toteż trzeci filar w programie to trening w zakresie operacji myślowych obejmujący np.:    identyfikowanie, opisywanie, definiowanie, klasyfikowanie,

odszukiwanie podobieństw i różnic, opisywanie procesów i cyklów, układanie we właściwej kolejności, analizowanie przyczyn i skutków, wnioskowanie, rozwiązywanie problemów, ocenianie, ewaluacja według przyjętych kryteriów, selekcjonowanie itp. Powyższa lista czasowników wskazuje na związek z taksonomicznym ujęciem celów kształcenia, opracowanym przez B. Bloom'a (1956). W jednej z trzech sfer wyodrębnionych przez amerykańskiego psychologa i pedagoga - sferze kognitywnej, obejmującej wiedzę i umiejętności intelektualne, te same określenia posłużyły do opisu celów kształcenia w obrębie sześciu kategorii: wiedzy, rozumienia, zastosowania, analizy, syntezy i ewaluacji lub inaczej: poziomów zaawansowania uczących się, wyodrębnionych od najprostszego do najbardziej złożonego.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
8. WYKŁADY I INNE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE PROWADZONE PRZEZ PRACOWNIKÓW INSTYTUTU Badania eksperymentalne
skanowanie0078 (11) 563 DZIECI Dodajmy, że pozostałe „rzetelne badania” wymieniane przez zepchniętyc
LastScan24 W badaniach przeprowadzonych przez Holme i Kahe (tyo/) wymieniano taKie zdarzenia stresow
Podsumowanie Cenny materiał dydaktyczny, wykorzystywany zarówno przez nauczycieli jak i
ScanImage003 bmp dostrzegane przez innych, za spokojne, za grzeczne, łubiane przez nauczycieli. 2. U
CCF20110215004 uczenia (się) o języku przez stawiane przez nauczyciela zadania dydaktyczne. Strateg
Obraz?5 156 Podstawy dydaktyki ogólnej cie, zaplanowanie przez nauczyciela kontroli i oceny wyników
dząc w ich umysłach samowiedzę własnych prac badawczych i dydaktycznych". Przy tym przez nauczy
24403 skanowanie0078 (11) 563 DZIECI Dodajmy, że pozostałe „rzetelne badania” wymieniane przez zepch
DSCN2033 (2) uczestniczących w badaniach prowadzonych przez to Stawarz, szeme: w 1976 roku 20. a w
16 Hanna Solarczyk-Szwec Przeprowadzone przez Ch. Hof badania pozwoliły na wyróżnienie czterech konc
zdjęcie szkolne23 7. Układanie ornamentów o charakterze geometrycznym wg wzoru rozpoczętego przez n
zdjęcie szkolne23 /. Układanie ornamentów o charakterze geometrycznym wg wzoru rozpoczętego przez n

więcej podobnych podstron