3893820064

3893820064



Rozdział I

Resistenza w kulturze politycznej Wioch

W Italii ruch oporu (tzw. resistenza: 1943-1945) stał się mitem założycielskim Republiki Włoskiej. Stosunek Włochów do wojny określiło po jej zakończeniu wszechobecne w środkach przekazu, dychotomiczne oddzielenie faszystowskich zbrodni popełnianych przez „odszczepieńców", od działań i aspiracji „dobrego" narodu włoskiego. Historyczna narracja, ukazująca Italię jako kraj bohatersko walczący po stronie aliantów, spełniała rolę terapeutyczną: pozwalała zapomnieć o wstydliwej, faszystowskiej przeszłości, a zarazem utrwalić w zbiorowej pamięci obraz wspólnego wroga - Niemców. Ale przecież Włochy od czerwca 1940 roku uczestniczyły w wojnie po stronie III Rzeszy; dopiero we wrześniu 1943 roku, po serii porażek militarnych, rząd włoski zerwał koalicję z państwami osi. 25 lipca 1943 roku, kiedy na Sycylii wylądowali już Amerykanie, Wielka Rada Faszystowska wystąpiła z wotum nieufności wobec Benito Musso-liniego; jego miejsce zajął powołany przez króla marszałek Piętro Bado-glio, zaś 3 września 1943 roku podpisano tajny rozejm między aliantami a Włochami, który de facto dotarł do opinii publicznej - za pośrednictwem radia - 8 września i spowodował ogólny zamęt w całym kraju. Badoglio wezwał bowiem siły zbrojne Włoch do zaprzestania działań wojennych przeciw aliantom, natomiast nie wydał jednoczesnego rozkazu, aby wojsko przystąpiło do obrony macierzystego terytorium. Sam Badoglio wraz z królem Wiktorem Emanuelem I uciekł na południe kraju, do Brindisi, pod „opiekę" wojsk alianckich.

W1943 roku alianci po opanowaniu Sycylii dopiero zaczynali inwazję na południową część kraju. Tymczasem 12 września niemieccy komandosi pod wodzą Ottona Skorzennego uwolnili więzionego w Apeninach Mussoliniego i ten już trzy dni później proklamował Republikę Socjalną Salo - marionetkowe państwo, faktycznie całkowicie podporządkowane Niemcom, którzy zaczęli okupować terytorium północnej Italii1. Włoskie

15

1

Określenie państwa jako republikańskiego miało znaczyć nie tyle podkreślenie społecznych treści i aspiracji Republiki Salo, ile symbolizować dystans do monarchii Sabaudii, uznanej przez faszystów za zdradziecką.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
P4200180 91 Rozdział DI. Kultura przez Lśvi-Straussa sposobem na uniknięcie tej pułapki jest odwołan
•    Ruch narodowo - demokratyczny pod wodzą Dmowskiego, stał się jednym z główn
136 Synteza dziejów Polski. konceptualizacją i werbalizacją archetypu kultury politycznej w Polsce,
Re exposure of DSC03402 kształcenie klasyczne. O Ue wychowanie kobiet w duchu kultury gręcko-ntytiMk
1.6. Ramy czasowe i zasięg terytorialny 215 Rozdział 2. Pedagogika kultury (Bogusław
IMG84 i rycerstwo Traba bowiem wzitf znaczną poprawką m s i prostą ówczesną kulturą polityczną, oby
IMGU39 Pierwszy zorganizowany ruch oporu w Polsce Władze niemieckie w miesiącu [luka w rękopisie - M
File0031 Ad 1) Twórcy: G. Almond, S. Verba -> według nich istnieją 3 idealne typy kultury polityc
Gazety wojenney Zwycięstwo na Filipinach Zwycięstwo na Filipinach Azjatycki ruch oporu Relacje tyc
Gazety wojenne? Ruch Oporu w Europie Ruch Oporu w Europie ostatnich dni wojny Świadkowie mówią Rel

więcej podobnych podstron