396944642

396944642



58 Przemyli Polski Zesz. II

siarkowy (w Niemczech z tego źródła uzyskano w roku 1936 ok. 25 000 ton elementarnej siarki); 2. z płuczek węgla mogących dać duże ilości pirytu przy odpowiednim sposobie przeróbki; 3. z gazów spalinowych w dużych elektrowniach za pomocą urządzeń do wyłapywania dwutlenku siarki.

SÓL KAMIENNA Powstawanie soli

Sól jest osadem mórz. Wynika z tego, że tam, gdzie występuje sól w wielkich masach, musiało być kiedyś morze. W ciągu całego czasu, jaki upłynął od chwili ostatecznego oziębienia się powierzchni kuli ziemskiej i utworzenia się na niej tej właśnie skorupy, na której żyjemy, odbywały się ciągle przemieszczania lądów i mórz, z wyjątkiem centralnej Afryki. Tam morza nigdy nie było. tam był zawsze ląd. Toteż soli nigdzie nie napotkano.

Nie wynika z tego. że gdziekolwiek utworzyło się morze, osadzało sól i ustępując pozostawiało ją po sobie. Na to musiały się złożyć szczególne warunki, a więc określona głębokość wody oraz klimat. Musiał to być klimat gorący o charakterze pustynnym. I te warunki stale się przemieszczały. W obecnej chwili warunki takie istnieją w rejonach mórz Czerwonego i Kaspijskiego. I tam też zachodzi teraz proces tworzenia się mas solnych.

Na obszarze Polski dwakroć zachodziły warunki umożliwiające niegdyś tworzenie się soli. Raz w epoce geologicznej zwanej cech-sztyńską, drugi raz znacznie później w epoce geologicznej zwanej mioceńską, to jest mniej więcej w tym okresie czasu, gdy powstawały Karpaty. Morze cechsztyńskie pokrywało północną i środkową część Polski, morze mioceńskie część południową. I tu i tam — występowania soli są liczne. Obydwa te morza także i na innych obszarach poza Polską pokrywały obecnie istniejący ląd i zostawiały po sobie sól. Poza tym i w innych okresach geologicznych były na kuli ziemskiej morza, w których się sól osadzała. O3tr.t?cznio na skutek tego sól występuje w wielu punktach świata. Najbogatszym w sól krajem na świecie jest Persja, a w Europie Niemcy. Obszar, z któ-rego sól kamienną wydobywano najdawniej, bo już 2 000 lat temu, to południowo-zachodnia Sahara. Najsławniejszym miejscem wydobywania. mającym za sobą przeszłość około 1090 lat, jest kopalnia •oll w Wieliczce.

Rozmieszczenie soli

Na obszarze zalanym kiedyś przez morze mioceńskie, a więc w południowej Polsce, występuje sól wzdłuż całego Podkarpacia w formie źródeł solankowych, nie mających przemysłowego znaczenia, oraz w trzech miejscach o znaczeniu przemysłowym. Miejsca te, idąc od wschodu ku zachodowi, to złoże solne w Bochni, złoże w Wieliczce i złoże w Żorach na Górnym Śląsku. Wszystkie te złoża zawierają w sobie system pokładów solnych od jednego do kilkunastu

0    grubości od kilkudziesięciu centymetrów do kilkunastu metrów, a czasem i więcej. Złoże bocheńskie, najuboższe ze wszystkich, jest na skutek późniejszych (po osadzeniu się soli) ruchów górotwórczych, ułożone stromo, prawie że pionowo i rozciąga się na przestrzeni kilku kilometrów w linii w'schód — zachód, przy czym grubość jego w linii północ — południe wynosi od kilkunastu do 300 metrów. Złoże w Wieliczce jest i dłuższe i szersze, bardzo zawikłane, zawierające kilkanaście różnie pofałdowanych i zmieniających grubość pokładów solnych. Złoże w Żorach tworzy płaską nieckę.

Wszystkie te złoża zawierają sól chemicznie bardzo czystą, to znaczy z minimalnymi domieszkami innych soli. o łącznej granicy około 1 proc. Natomiast mają domieszki mechaniczne w formie przerostów czy wprysków górotworu, w którym są ułożone, głównie iło-łupków. Domieszki te dochodzą do takiej ilości (kilkadziesiąt proc.), iż niektóre partie złoża stają się przez to w ogóle nieużyteczne. Wszystkie te złoża występują na głębokości nie przekraczającej 500 metrów.

Zupełnie inaczej są wykształcone złoża solne na terenie morza cechsztyńskiego. a więc w środkowej i północnej Polsce. Pierwotnie osadzone pokłady solne o prawdopodobnie bardzo wielkiej grubości

1    w dużej głębokości, bo poniżej 1 000 m. zostały na skutek właściwej soli plastyczności pod naciskiem bardzo grubego nadkładu wyciśnięte ku górze w formie pionowych słupów. Słupy te w przekroju poziomym, o kształcie mniej lub więcej foremnego owalu, o średnicy od 1 do kilku km. sięgają w głąb do swej podstawy wyjściowej, tj. poniżej 1 000 m. Słupy takie znajdują się w miejscowościach Inowrocław, Wapno, Barcin, Szubin. Góra i Kłodawa województwa poznańskiego.

W tej ostatniej miejscowości wiercenia poczyniono dopiero po wojnie. Przewiduje się tutaj istnienie' słupa o wprost niebywałej wielkości, bo około 50 km długości i 4 km szerokości.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
36 Przemysł Polski Zesz. II Na eksploatowanych po dnigiej wojnie światowej terenach produkcja P
40 Przemysł Polski Zesz. II Kraj wmnjm
42 Przemysł Polski Zesz. II W polskich rudach cynkowo-ołowianych występują następujące minerały
44    Przemyśl Polski    Zesz. II Z powyższych zestawień widać, ż
6 Przemysł Polski Zesz. II szty jego często decydują o tym, czy dane zioźe mineralne może być w
10    Przemysł Polski    Zesz. II węgla szerokim pasem wzdłuż
Przemysł Polski Zesz. II wypompowują, a piasek zostaje. Stosując tę metodę można część przynajmniej
Ig    Przemyśl Polski    Z«ł II Ameryki i ZSRR wielkie ilości węg
24 Przemysł Polski Zen. II 24 Przemysł Polski Zen. II Grupy zbytu W odsetkach
Przemysł Polski    Ztsi. II zmniejszyło się w ogóle, bądź nie w tym stopniu jak wydob
23    Przemyśl Polski    Zesz. I! specjalnych rusztach. Przewozić
30 Przemysł Polski Zesi. II NAFTA Z przeszłości nafty Przemysł naftowy zawdzięcza swój rozwój
38 Przemysł Polalcł Zesz. II w Stanach Zjednoczonych Ameryki wydobywano średnio miesięcznie 3 1
46 Przemyśl Polski Zw. II Kraj Stan zapasów Stwierdzony
48 Przemysł Polski Z«Ł II W Polsce napotkano złoża rudy cynowej na Dolnym Śląsku. Znajdujemy ta
50    Przemysł Polski    Zes*. II stanowią główną część
52 Przemysł PoUki Zesz. II Jak widać z przytoczonych cyfr, Polskę zaliczyć należy do krajów bar
56    Przemysł Polski    Zen. II wojnie udział ten spadł do cyfry
60 Przemysł Polski Zeu. II Jest wiele danych, by sądzić, że na tym terenie w kierunku

więcej podobnych podstron