396945164

396945164



do historii; bardziej trafne jest prawdopodobnie spostrzeżenie, że dyskusja nad nim zyskała bardziej subtelny wymiar. Dane dotyczące zmian w wydajności pracy nadal nie dają jednoznacznego obrazu. Zwolennicy koncepcji nowej gospodarki zwracają uwagę, że w latach 1996-98 w sektorze przedsiębiorstw (bez sektora rządowego, instytucji typu non-profit oraz osób zatrudnionych na własny rachunek), na który przypada mniej więcej 3/4 PKB, wzrost produkcji w przeliczeniu na roboczogodzinę wyniósł średniorocznie 2,2%, czyli wyraźnie więcej niż na początku lat 90. i przez większą część dekady lat 80. Wskazują również na wiele dowodów pochodzących z potocznej obserwacji zachowania konkretnych przedsiębiorstw czy gałęzi (tzw. anecdotal evidence). Sceptycznie nastawieni badacze są jednak zdania, że poprawa wystąpiła jedynie w stosunku do szczególnie niekorzystnego okresu przełomu lat 80. i 90. Co więcej, uważają oni, że obserwowane przyspieszenie tempa wydajności ma w zdecydowanym stopniu charakter cykliczny. Należy pamiętać, że w przeszłości (w latach 1975-78 i 1983-86) również dochodziło do podobnego przyspieszenia tempa, które jednak nie okazało się zjawiskiem trwałym. Co ciekawe, również w Wielkiej Brytanii, którą często podaje się jako przykład kraju o zdrowej gospodarce i bardzo korzystnych wynikach w latach 90., nie doszło jak dotąd do przyspieszenia tempa wydajności w stosunku do sytuacji z połowy lat 80. Okazuje się, że Wielka Brytania nadal pozostaje pod tym względem w tyle za Niemcami i Francją, co przypisuje się m.in. wyższemu stopniowi kartelizacji rynków i słabszemu sektorowi małych przedsiębiorstw.

W dyskusji nad zmianami tempa wydajności podkreśla się często, że oficjalne dane zaniżają faktyczne tempo wydajności. Wysuwany jest na tej podstawie wniosek, że obserwowane wyższe tempo wzrostu gospodarczego spowodowane jest przyspieszeniem tempa wydajności, które jednak nie zostało w pełni uchwycone w statystykach. Jak jednak dobitnie wykazał to Krugman (1998), w rozumowaniu tym tkwi poważny błąd logiczny. Chodzi mianowicie o to, że w oficjalnych statystykach szacunki wydajności pracy dotyczą PKB w przeliczeniu na pracownika. Niedoszacowanie jednej wielkości musi więc automatycznie oznaczać niedoszacowanie drugiej wielkości. Nie jest więc możliwe, aby niemierzalny wzrost wydajności mógł być odpowiedzialny za wyższy mierzalny wzrost PKB.

Ze względu na problemy związane z właściwym pomiarem tempa wydajności w ostatnim okresie podjęto próby zmierzające do wyeliminowania tego stanu rzeczy. Po pierwsze, Ministerstwo Handlu zrewidowało i ulepszyło zestaw danych. Po dokonanych korektach okazało się, że przyspieszenie tempa wydajności było w ostatnich latach wyższe niż pierwotnie oszacowano. Po drugie, wydatki na oprogramowanie są obecnie traktowane jako inwestycje i



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Str143 (2) 280 Oriprwittfri do ćwjcrfń (c)    Podwojonym punktem (v. y) jest (,r y4)
Początek historii to brama, przez którą do historii wchodzimy. Najczęściej jest to rodzaj zaproszeni
17 gdzie B > 0. Jakie jest prawdopodobieństwo zdarzenia, że jako pierwszy umrze
img054 (22) Tom I Wyznaczmy następnie T cykl dostaw do magazynu odbiorcy varu. Jest oczywistym fakt,
38743 P2210345 30 Wstęp do historii filozofii samej nauki filozofii, tj., że nie przedstawia ona jed
86049 Str143 (2) 280 Oriprwittfri do ćwjcrfń (c)    Podwojonym punktem (v. y) jest (,
HISTORIA FILOZOFII NOWOŻYTNEJ o istnieniu Boga. o tym, że możemy widzieć w nim wszystkie rzeczy oraz
ANTYANTYRELATYWIZM WG GEERTZA Clifford Geertz podkreśla, że dyskusja nad relatywizmem przechodzi prz
Zauważmy, że mamy do czynienia z coraz bardziej uporczywą tendencją do nadawania środkom, jakim jest
IMG75 o to, że nie próbuję, tylko że on mnie powstrzymuje”). Uspokojenie jest łatwiejsze do wyjaśni
4t S/I 1.Prawdopodobieństwo tego, że statystyczny student nie jest przygotowany do ćwiczeń wyno
Zadanie 2. (1 pkt) Z liczb od 1 do 100 wylosowano jedną liczbę. Prawdopodobieństwo, że jest to liczb

więcej podobnych podstron