396945172

396945172



świadczenia społeczne powinna zostać zneutralizowana wzrostem płac, w wyniku czego relacja między łącznym wynagrodzeniem a inflacją nie powinna ulec zmianie (Browne, 1999).

Wśród czynników przejściowych wymienia się także silny kurs dolara oraz niskie (do niedawna) ceny ropy naftowej. Badania Hogana (1998) wskazują na przykład, że co prawda NAIRU uległa obniżeniu, ale nie w stopniu, który wyjaśniałby zachowanie inflacji. Zdaniem tego autora, głównym czynnikiem wyjaśniającym były w ostatnich latach korzystne szoki cenowe, a w szczególności spadek cen w imporcie spowodowany aprecjacją dolara. Z kolei z modelu Oswalda, Carrutha i Hookera (1998) wynika, że w celu wyjaśnienia zachowania się gospodarki amerykańskiej od połowy lat 90., niepotrzebne jest odwoływanie się do hipotezy „nowej gospodarki, ponieważ głównym czynnikiem sprawczym był długi okres wyjątkowo niskich cen ropy naftowej. Co istotne, model sugeruje, że od końca lat 70. do połowy lat 90. zmiany ceny ropy były statystycznie czynnikiem bardziej znaczącym niż stopy procentowe w determinowaniu zmian w bezrobociu.

W dyskusji wysuwany jest też pogląd, że silny boom inwestycyjny doprowadził do nadwyżek mocy produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych (mimo wysokiego tempa wzrostu gospodarczego), co utrudnia firmom przerzucanie wzrostu płac na ceny.

Bardzo interesującą hipotezę na temat związków między „nową gospodarką” a zmianami na rynku pracy przedstawili Fitoussi, Jestaz, Phelps i Zoega (2000). Analizując doświadczenia różnych krajów, autorzy pokazują najpierw, że dwie dominujące w literaturze koncepcje (akcentujące stopień zaawansowania reform rynku pracy oraz zmian w stopach procentowych i inflacji) nie wyjaśniają w pełni różnic w zachowaniu się bezrobocia w latach 90. Za konieczne uznają dlatego uwzględnienie pewnego dodatkowego czynnika; jest nim odrębny mechanizm, poprzez który pojawienie się „nowej gospodarki” może oddziaływać na bezrobocie równowagi. Mechanizm ten, wywodzący się z wcześniejszych analiz teoretycznych Phelpsa, jest następujący. Obserwowany w ostatnich latach postęp w technikach informatycznych wywołuje silne oczekiwania przyspieszenia tempa wzrostu produktywności, a tym samym i zysku na jednostkę różnego rodzaju aktywów przedsiębiorstw. Oczekiwania te podnosi opłacalność inwestowania w aktywa, których wycena uległa zmianie na korzyść. Ponieważ jednym z tych aktywów jest siła robocza, ten nakręcany przez oczekiwania boom inwestycyjny wpływa pozytywnie na tworzenie miejsc pracy i powoduje wzrost płac realnych.

Na podstawie modelu teoretycznego autorzy formułują hipotezę, którą można poddać testowi empirycznemu. Hipoteza ta mówi, że indeks giełdowy oraz dane dotyczące kapitalizacji giełdy są odzwierciedleniem wyceny aktywów (asset valuationś), który to czynnik odgrywa



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
• W wyniku wzrostu płac realnych, przedsiębiorstwa będą musiały zwalniać pracowników i bezrobocie
Życie naszego społeczeństwa w obecnym, szczególnym okresie, wynikającym z pandemii powinno zostać
wzmaga presję obniżania kosztów pracy, obniżania płac oraz świadczeń społecznych. Restrykcyjna polit
Zdjŕcie0557 Kiedy metoda powinna zostać poddana procesowi walidacji^ opracowywana jest nowa metoda a
SWScan00547 Dziedzina publiczna i dziedzina prywatna 81 równa się różnicy pomiędzy rzeczami, które p
IMG 17 przezwyciężenie nieprzystosowania społecznego uczniów nie jest możlliwe tylko w wyniku wyrów
skanuj0126 2 Ściany jednowarstwowe 125 Zadanie: Oo zaznaczonego miejsca powinna zostać dołączona ści
neonatologia9 44 Badanie i ocena stanu ogólnego noworodka nieznaczące odchylenia anatomiczne powinn
Foto3 warunkowy zadania 36137 nie będą nigdy wykonana zadania 23 może zostać pominięta w zalażnofd
O projekcie Talenty XXI wieku Współczesne społeczeństwo powinno otoczyć młodych, uzdolnionych ludzi
111 KOMUNIKOWANIA POLITYCZNEGO w BBC ZASADY macji powinna zostać wstrzymana na żądanie władz wojskow
c)    zwiększanie świadczeń społecznych, d)    żadna z powyższych

więcej podobnych podstron