396945431

396945431



Nazwa stosunkowo młodej dyscypliny naukowej, jaką jest ergonomia, etymologicznie wywodzi się z dwóch greckich słów: ergon praca oraz nomos prawo, zasada. Potrzebę rozwijania tej nowej dyscypliny oraz jej nazwę zaproponował po raz pierwszy w świecie - polski przyrodnik, prof. Wojciech Bogumił Jastrzębowski, drukując w 1857 r. w czterech kolejnych numerach (od nr 29 do nr 32) poznańskiego czasopisma Przyroda i Przemysł obszerną pracę pt.: Rys Ergonomji czyli Nauki o Pracy, opartej na prawdach poczerpniętych z Nauki Przyrody. Znajdziemy tam następującą definicję [11, s.193] - (slajd):

Nazwiskiem Ergonomji, wziętem od wyrazu greckiego ergon (ergon) praca i

nomos (nomoz) prawo, zasada, oznaczamy Naukę o Pracy, czyli o używaniu nadanych człowiekowi od Stwórcy sił i zdolności

Wojciech Bogumił Jastrzębowski urodził się w 1799 r. w Gierwatach k. Mławy, a zmarł w 1882 r. w Warszawie, nie doczekawszy się uznania ani za swą prekursorską pracę o ergonomii, ani za inne, także istotne, dokonania w dziedzinie botaniki, chemii, mineralogii i prakseologii. Postulując potrzebę stworzenia nowej dyscypliny naukowej - ergonomii, pomysłodawca i twórca jej nazwy wyprzedził swoją epokę i wskutek tego został zapomniany na okres ok. 100 lat.

Problemy wynikające z "niedopasowania" techniki do człowieka pojawiły się w sposób wyraźny dopiero na początku XX wieku, w okresie intensywnego uprzemysławiania niektórych dziedzin wytwórczości (głównie: włókiennictwa, hutnictwa, górnictwa, budowy maszyn). Idea maksymalizacji zysku doprowadziła do traktowania człowieka jako "dodatku do maszyny", a przy tym - mało sprawnego, zawodnego, wymagającego nadzoru i przymusu. Zasady organizacji pracy wprowadzane w angielskim przemyśle przez Fredericka Taylora stwarzały dla osób tam pracujących nieludzkie warunki przez całkowite podporządkowanie człowieka systemom maszynowym (warto przypomnieć sobie obraz pracy przy taśmie produkcyjnej w znanym filmie z Charlie Chaplinem). Wady "tayloryzmu" próbowali łagodzić Frank Gilbreth i jego żona Lillian, którzy zainicjowali systematyczne badania sposobów pracy ludzkiej i wykonywania ruchów roboczych. Wyniki ich badań pozwoliły na opracowanie "zasad ekonomiki ruchów" i zapoczątkowały głębokie zmiany w wartościowaniu ludzkiej pracy [21].

W okresie II wojny światowej nasycenie techniką każdego przejawu ludzkiej działalności, a szczególnie pracy, oraz konieczność intensyfikacji produkcji na potrzeby wojenne spowodowały, że liczne przypadki niedostosowania urządzeń technicznych do możliwości człowieka-operatora miały przebieg drastyczny, powodując wiele szkód, urazów i śmierci. Prowadzenie systematycznych, naukowych badań nad pracą ludzką wspomaganą przez technikę stało się koniecznością.

W 1949 r. w Wielkiej Brytanii powstało pierwsze w świecie Towarzystwo Badań Ergonomicznych (Ergonomie Research Society, ERS). W 1957 r., w 100 lat po opublikowaniu pracy W. Jastrzębowskiego, w USA powołano Towarzystwo Czynnika Ludzkiego (Humań Factors Society, HFS). W następnych latach w wielu państwach powstały lokalne towarzystwa zajmujące się badaniami ergonomicznymi, a w 1959 r. w (Mordzie odbyła się pierwsza międzynarodowa konferencja, na której powołano Międzynarodowe Stowarzyszenie Ergonomiczne (International Ergonomics



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
6 Od redakcji szerokim kontekście. Jedna z najmłodszych dyscyplin naukowych, jaką jest politologia,
Kulturoznawstwo - od znawstwa do dyscypliny naukowej 105 Jest to praca, która dzisiaj w Europie zakw
11 ZAKRES ZAINTERESOWAŃ HME IAKO DYSCYPLINY NAUKOWE!. HME jest częścią ekonomii jako nauki społeczne
Wyodrębnienie się socjologii jako dyscypliny naukowej. Socjologia jest nauką, której przedmiotem jes
5 innych dyscyplin naukowych. W obszarze badań pedagogiki porównawczej mieszczą się studia monografi
Raport nie próbuje udzielić odpowiedzi na szereg trudnych pytań: jaka jest treść i czym różnią się p
wiosna8 Jaka jest pogoda, gdy kończy się zima? Kalendarz pogodyZachmurzenie Świeci słońce. Słońce w
Stretching s049 ^.d^duy eiyuiimim ERGONOMIA Nazwa ergonomia wywodzi się z połączenia greckich słów ć
Antropometria w ergonomii Nazwa antropometria wywodzi się od greckich słów anthropos - człowiek, met
Wstęp Wydawanie książek powszechnie postrzegane jest jako aktywność wywodząca się z działalności
Fala stojąca Fala stojąca jest szczególnym przypadkiem nakładania się dwóch ciągów fal, które mają t

więcej podobnych podstron