4053064379

4053064379



i. O społeczności lokalnej 13

•    przywiązanie do zamieszkiwanego terytorium;

•    poczucie identyfikacji z obszarem, który nazywamy „małą ojczyzną”.

Tożsamość wytwarza się przede wszystkim dzięki zwyczajom i tradycjom, które są praktykowane w społecznościach. Chodzi tu zarówno o tradycje kultywowane rodzinnie, sposób przeżywania określonych świąt religijnych, jak i wydarzenia ważne dla całej społeczności - uroczystości patriotyczne, święta lokalne, festiwale i konkursy, dzięki którym miejscowość jest rozpoznawana w całym kraju.

Dla każdej społeczności bardzo ważna jest również pamięć osób starszych oraz miejsca symboliczne, takie jak pomniki, kościoły czy cmentarze. Znaczenie posiadają również patroni lub osoby, których imieniem honorowane są szkoły czy ulice. Mieszkanki i mieszkańcy mogą być też dumni z zabytków, urokliwych przyrodniczo miejsc, okazałych budynków lub prężnie działających instytucji.

Organizacja społeczności

Członkowie i członkinie społeczności lokalnych są zorganizowani w formie wspólnot samorządowych, spośród których najbardziej podstawową jest gmina. Zdarza się jednak, że w skład gminy wchodzi kilka społeczności lokalnych (szczególnie w miastach lub rozległych gminach wiejskich). W tym przypadku za granice swojej społeczności przyjmijcie granicę dzielnicy, w której znajduje się szkoła (w przypadku dużego miasta) lub granicę sołectwa (w przypadku społeczności wiejskiej).

Granice mogą też wyznaczyć deklaracje mieszkańców, które może zobrazować pytanie - gdzie mieszkamy „my”, a gdzie mieszkają „oni”?

Instytucje lokalne

W społecznościach lokalnych funkcjonuje wiele instytucji, wokół których koncentruje się życie mieszkańców. Należą do nich: szkoły, ośrodki zdrowia, kościoły, świetlice, organizacje społeczne, domy kultury lub targowiska. Instytucje to miejsca, w których mieszkańcy i mieszkanki spotykają się i korzystają z określonych usług - tak, aby zaspokoić swoje potrzeby. Od liczby, różnorodności i sprawności funkcjonowania instytucji zależy jakość życia członków i członkiń społeczności lokalnej. Dlatego, jeżeli chcemy wprowadzać zmiany w społeczności, warto zacząć od przyjrzenia się tym instytucjom.

Liderzy społeczności lokalnej

Każda społeczność posiada liderów. Pełnią oni bardzo ważną funkcję - to oni często podejmują decyzje, pomagają diagnozować problemy oraz proponują działania zmierzające do ich rozwiązania, biorą na siebie odpowiedzialność za ich realizację. Wielu liderów (lub liderek) wybiera drogę działalności samorządowej, kandydując w wyborach do rady gminy lub starając się o urząd wójta lub burmistrza.

Liderami społeczności są również osoby pełniące ważne funkcje i piastujące urzędy, takie jak dyrektorzy szkół, nauczycielki, księża, pracownicy



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
CCI20120528063 - Samorząd terytorialny oznacza prawo i zdolność społeczności lokalnych, w granicach
skanuj0014 (271) 214    SPOŁECZNOŚCI LOKALNE zidentyfikowanego obszaru, a nie może by
436 ARTYKUŁY tece oraz odniesienia do charakteru społeczności lokalnej, ponadto typ uczelni oraz
NAUKOAVEGO I SPOŁECZNEGO. 455 i istnieć przywiązanie dzieci do matki, ten zasadniczy warunek
BEZPIECZEŃSTWO SPOŁECZNOŚCI LOKALNYCH... Mariusz Rozwadowski się do jakiegoś podmiotu. Ma dla tego
12 i. O społeczności lokalnej niewielkie terytorium zbiorowość ludzi wspólne
24403 Untitled 13 ICO WIELOGŁOWY MCWIATAN I GRUPA SPOŁECZNA kretnego aktu przystąpienia do partii, k
do organizacji społecznych; społeczność lokalna i kontakty z sąsiadami; praktyki religijne i sfera d
Chcę mieć pieska(13) Chcę mieć zamieszka razem z nami, musimy się do tego przygotować,  &n
2011 08 11;13;51 Jakub Jakubowski Zygmunt SimilakXXX Po ostatniej bijatyce skinów z punkami przywie
Obraz2 dowana większość jednostek organizacyjnych pomocy społecznej należy do samorządu terytorialn

więcej podobnych podstron