4126968861

4126968861



56 A. Wójcik, J. Błaszkowska

rozpoznano in utero toksoplazmozę wrodzoną oraz nie stwierdzono zarażenia T. gondii w oparciu o wyniki badań przeprowadzonych prenatalnie. W diagnostyce neonatalnej parazytologicznej poszukuje się pierwotniaków w łożysku przy użyciu techniki PCR i inokulacji myszy. Diagnostykę serologiczną stosuje się w celu zbadania obecności swoistych przeciwciał Ig A, IgG i IgM w krwi pępowinowej. Dla rozróżnienia przeciwciał matczynych i płodowych stosuje się metody ELISA i Western Biot, umożliwiające porównanie elektroforetycznego profilu antygenowego badanych przeciwciał. Diagnostyka postnatalna polega na wielokrotnej kontroli serologicznej przeciwciał IgG, IgM i IgA w krwi niemowlęcia do pierwszego roku życia dziecka. Wymagana jest u dzieci matek zarażonych w trakcie trwania ciąży, u których nie przeprowadzono diagnostyki prenatalnej i okresu noworodkowego. Szczegółowo omówione przypadki dotyczyły toksoplazmozy wrodzonej wykrytej u płodów w różnych okresach ciąży (28, 32 tygodniu), w Klinice Medycyny Matczyno-Płodowej ICZMP w Łodzi.

Dwa kolejne przypadki toksoplazmozy wrodzonej przedstawił zespół z Kliniki Patologii Noworodków, Niemowląt i Kardiologii AM w Lublinie. Podkreślono, że zakażenie T. gondii u płodu/noworodka może mieć charakter objawowy lub przebiegać bez-objawowo. Ocenia się, że 85% niemowląt z bezo-bjawową, nieleczoną toksoplazmozą w przyszłości może wykazywać zaburzenia ze strony OUN (20-75%), narządu wzroku (80-90%), narządu słuchu (10-30%). Omówiono śmiertelny przypadek ostrego zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych u noworodka z toksoplazmozą wrodzoną (dr E. Szponar, dr B. Kulik-Rechberger, dr G. Polkowska, prof. W. Furmaga-Jabłońska — AM, Lublin). W 18 dobie życia noworodek w stanie ciężkim z objawami zapalenia mózgu został hospitalizowany na Oddziale Noworodkowym Szpitala Rejonowego. W badaniu okulistycznym wykryto zrosty okrężne, wysięk w ciele szklistym, pasma tkanki łącznej. Po 3 dobach noworodek z rozpoznaniem toksokarozy został skierowany do Kliniki Patologii Noworodków DSK w Lublinie, gdzie badaniem serologicznym wykryto toksoplazmozę wrodzoną. Pomimo zastosowania leków przeciwpierwotniakowych, złożonej antybiotykoterapii, podaży immunoglobu-lin i leków wspomagających dziecko po 2 i 1/2 miesięcznym leczeniu zmarło. Następnie zaprezentowano objawowy przypadek toksoplazmozy wrodzonej u jednego z bliźniąt (dr B. Kulik-Rechberger, dr G.

Polkowska, dr E. Szponar, prof. W. Furmaga-Jabłońska — AM, Lublin). W 30 tygodniu ciąży u jednego z płodów (badaniem USG) rozpoznano wodogłowie wewnętrzne. Na podstawie badań serologicznych u matki wykryto toksoplazmozę. Pomimo zastosowanego leczenia nastąpiło trwałe uszkodzenie płodu. Niemowlę badane w 7 miesiącu życia wykazywało upośledzenie sprawności ruchowej, słabo reagowało na bodźce wzrokowe. Rozwój psychomotoryczny był bardzo opóźniony, a wiek rozwojowy oceniono na 1 miesiąc.

Zespół z Krakowa (dr A. Gniadek, prof. A. B. Macura — UJ) omówił występowanie grzybów w środowisku oddziału położniczo-noworodkowego pracującego w systemie rooming-in. Zwrócono uwagę na fakt, że większość infekcji grzybiczych notowanych wśród noworodków wywołana jest szczepami Candida (ponad 90% wszystkich zarażeń grzybiczych w pierwszych tygodniach życia dziecka), niemniej jednak coraz częściej obserwuje się zarażenia grzybami z rodzaju Aspergillus. U zdrowych noworodków, zarówno urodzonych o czasie, jak i u wcześniaków, może rozwinąć się pierwotna aspergiloza skórna, która w warunkach obniżonej odporności organizmu może przejść w uogólnioną aspergilozę wtórną. Materiał do badań mikologicz-nych stanowiło powietrze pobrane w godzinach rannych i wieczorem z 14 różnych pomieszczeń oraz powierzchni ścian Oddziału Położniczo-Noworodkowego Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie. Zaobserwowano, że pora dnia nie ma istotnego wpływu na liczbę grzybów wyhodowanych z prób powierza. Uzyskane wyniki potwierdzają, że źródłem zarażeń grzybiczych na tych oddziałach może być powietrze zawierające oportunistyczne grzyby z rodzaju Aspergillus, głównie A. fumigatus, który izolowano z powietrza wszystkich badanych pomieszczeń.

W dalszej kolejności przedstawiono (dr A. Maciejewska, dr A. Jaskółowska. prof. J. Kwaśniewska — UM, Łódź) aktywność wybranych enzymów hy-drolitycznych w szczepach C. albicans i C. glabra-ta, wyizolowanych z różnych ontocenoz pacjentek z cukrzycą typu 2. Podkreślono, że cukrzyca jest jednym z czynników sprzyjających rozwojowi grzybicy wywołanej gatunkami oportunistycznymi. W szczepach C. albicans wyodrębnionych od pacjentek hospitalizowanych wykazano istotnie wyższą aktywność N-acetylo-(-glukozamidazy i (-glu-kozydazy niż w szczepach od chorych leczonych ambulatoryjnie. Natomiast w szczepach C. glabrata wyizolowanych od kobiet leczonych ambulatoryjnie



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
56 A. Wójcik, J. Błaszkowska rozpoznano in utero toksoplazmozę wrodzoną oraz nie stwierdzono zarażen
56 A. Wójcik, J. Błaszkowska rozpoznano in utero toksoplazmozę wrodzoną oraz nie stwierdzono zarażen
522 M. DROBA I IN. [12] żą specyficznością, gdyż nie stwierdzono ich reakcji z glikolipidami, m
Kopia IMGY13 Wykrywanie Toxopiasma gondii Badany materiał • W przypadku podejrzenia toksoplazmozy wr
52 A. Wójcik, J. Błaszkowska antygenu powierzchniowego SAG2 wskazuje na istnienie trzech odmiennych
54 A. Wójcik, J. Błaszkowska wanych preparatów mikroskopowych hodowli, preparatów histopatologicznyc
31 (444) 56 The Viking Age in Denmark pig SO- A horse B 50- 50 cattle 50" sheep (Qoat) Figurę 1
56 Nadat die skool in n sekondere skool omskep is, was-die o * • egter nie van n besonder hoogstaa
Zdjęcie0882 (4) Czynniki uwalniane przez makrofagi po rozpoznaniu patogenu w reakcji zapalnej wrodzo

więcej podobnych podstron