4053063501

4053063501



jako projekt pilotażowy w ramach Programu LLP Erasmus - tzw. Europejski System Transferu (i Akumulacji) Punktów (European Credit Transfer System) zwany dalej ECTS, mający się przyczynić do udoskonalenia procedur i pełnego uznawania okresu studiów odbywanych za granicą. Opracowany projekt ma także ułatwić polskim studentom studiowanie na tym samym kierunku w uczelniach polskich wprowadzających system ECTS.

„Pełne uznawanie studiów” oznacza, że okres studiów odbyty za granicą lub w innej polskiej uczelni zastępuje porównywalny okres studiów odbyty w uczelni macierzystej niezależnie od różnic w treści programów. Stosowanie ECTS opiera się na wzajemnym zaufaniu pomiędzy współpracującymi ze sobą uczelniami i każda uczelnia sama wybiera sobie partnerów do tej współpracy.

Stosowanie systemu ECTS opiera się o następujące dokumenty:

Pakiet Informacyjny - w którym zawarte są informacje o kierunkach studiów, programach nauczania, regulaminie studiów, zasadach przyjęcia oraz przepisach administracyjnych uczelni. Pakiet będący swego rodzaju przewodnikiem adresowany jest do studentów i nauczycieli akademickich w uczelniach partnerskich. Ma pomóc im w wyborze odpowiedniego programu zajęć i zaplanowaniu studiów, a także uzyskać praktyczne informacje. Pakiet aktualizowany jest co roku, najczęściej dostępny jest w formie publikacji lub w wersji elektronicznej.

Porozumienie o planach i programach zajęć - obowiązuje zarówno uczelnię macierzystą jak i zagraniczną oraz studenta. Student, po wybraniu uczelni, w której zamierza odbyć pewien okres studiów, wypełnia formularz zgłoszeniowy. W porozumieniu z Koordynatorem ECTS wydziału macierzystego ustala, na podstawie pakietu informacyjnego uczelni przyjmującej, program zajęć w tejże uczelni. Po przyjęciu wniosku studenta przez uczelnię przyjmującą, student oraz uczelnia macierzysta i przyjmująca podpisują porozumienie o programie zajęć, w jakich student ma uczestniczyć oraz liczbę punktów ECTS, jaka ma być przyznana za ich zaliczenie.

Wykaz zaliczeń - jest podstawowym dokumentem uprawniającym studenta do ubiegania się o pełne zaliczenie okresu studiów za granicą. Stanowi także potwierdzenie faktu odbycia studiów za granicą dla przyszłych pracodawców. W wykazie odnotowuje się wszystkie przedmioty i zajęcia, w których student uczestniczył wraz z uzyskaną liczbą punktów oraz ocenami przyznanymi zgodnie ze skalą ocen stosowaną w danej uczelni. Połączenie punktów i stopni daje odpowiednio „ilościowy” i „jakościowy” opis pracy studenta w okresie studiów za granicą. Wykazy zaliczeń studenta z uczelni macierzystej dołączane do formularzy zgłoszeniowych są szczególnie pomocne przy podejmowaniu decyzji przez uczelnie przyjmującą.

Punkty ECTS są wartością liczbową (od 1 do 60) przyporządkowaną poszczególnym przedmiotom na podstawie pracy, jaką musi wykonać student, aby je zaliczyć. Odzwierciedlają one pracę, jakiej wymaga każdy przedmiot w stosunku do całkowitej ilości pracy, jaką musi wykonać student, aby zaliczyć pełny rok akademicki studiów w danej uczelni. Punkty są zatem przyporządkowywane wykładom, ćwiczeniom praktycznym, seminariom, konsultacjom, zajęciom grupowym i indywidualnym, pracom terenowym, pracy samodzielnej w bibliotece i w domu oraz egzaminom. Punkty ECTS są relatywnym, a nie bezwzględnym miernikiem ilości pracy wymaganej od studenta, ponieważ określają, ile/jaką część z całości pracy wymaganej w danym roku akademickim przypada na określony przedmiot w programie. W ramach ECTS-u ilość pracy wymaganej w całym roku akademickim odpowiada 60 punktom, na semestr zazwyczaj przypada około 30 punktów. Punkty przyporządkowuje się wszystkim nauczanym przedmiotom, jeśli stanowią one integralną część programu studiów i pod warunkiem, że podlegają one ocenie. UWAGA!: PAKIETY INFORMACYJNE ECTS SĄ PUBLIKOWANE CO ROKU. Rok akademicki umieszczony na stronie tytułowej pakietu informuje, że pakiet obejmuje program dla



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Wyjazdy w ramach Programu LLP-Erasmus Pozostały kapitał mobilności w Erasmus + (studia 1
Studencie SGH, Cieszy nas, że podjąłeś starania o wyjazd na studia w ramach programu LLP-Erasmus i z
2. SYSTEM ECTS W ramach Programu Erasmus został opracowany tzw. Europejski System Transferu Punktów
2. SYSTEM ECTS W ramach Programu Erasmus został opracowany tzw. Europejski System Transferu Punktów
Uwagi o realizacji projektu IUWMM w ramach programu INTERREG MIC Na Wydziale Górnictwa i Geoinżynier
Sprawy naukiPierwsze wykłady w ramach programu Socrates/Erasmus W dniach od 22 do 28 kwietnia przeby
Rodzaje projektówProjekty (operacje) W ramach programów operacyjnych bezpośrednimi instrumentami
również projekty edukacyjne w ramach programu Polsko--Amerykańskiej Fundacji Wolności „Projektor -
program LLP Erasmus Infomarket - CUJihC16 40 ^    *    prezentacj
HCreativeEuropęMEDIA H Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna
międzynarodowych, takich jak Program LLP ERASMUS, ERASMUS-Mundus i inne (głównie finansowane z budże
Lista uczelni partnerskich w Programie LLP ERASMUS (ważne umowy) Państwo Nazwa
MATEMATYKA ZE SMAKIEM Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Projekt
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele da Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.Wpływ pr
MtCU. v»asro KJNOACIA BATOWOO Projekt realizowany w ramach programu Obywatele da Demokracji,
Kurs nr 5 Projekt realizowany w ramach ProgramuOperacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Projekty drogowe w ramach programu współpracy transgranicznej Interreg V-A Polska - Słowac

więcej podobnych podstron