4189284356

4189284356



Numer 6 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 9

nia. Utrzymuje się to prawo w jednostkach dotychczas je mających m.in. w instytutach PAN.

♦    Ustawa proponuje związanie tytułu profesora z dydaktyką w szkole wyższej. Warunkiem uzyskania tytułu w określonej dziedzinie będzie habilitacja, ocena całego dorobku naukowego i dorobku dydaktycznego w szkole wyższej. Kandydaci do tytułu profesora spoza uczelni będą zobowiązani do podjęcia dydaktyki w szkole wyższej.

♦    Uzyskanie stopnia doktora habilitowanego wiązałoby się z oceną całego dorobku naukowego. Komisja Akredytacyjna mogłaby określić, w których dziedzinach czy dyscyplinach rozprawa jest niezbędna; dotyczy to szczególnie dziedzin humanistycznych. W naukach ścisłych i technicznych będzie oceniany logiczny ciąg publikacji tworzących jedną monograficzną całość.

♦    Ustalane będą limity przyjęć na studia zaoczne (zależeć będą od liczby studiujących w systemie stacjonarnym na danym kierunku).

♦    Ustawa dopuszcza w szkole typu akademickiego powołanie rady patronackiej czy powierniczej, która nie byłaby elementem struktury władzy, a instytucją wspomagającą szkołę wyższą. Rada powinna składać się np. z byłych rektorów, przedstawicieli przemysłu, handlu, sztuki, kultury czy władz miasta. Celem rady powinna być pomoc uczelni od strony medialno-materialnej, zabieganie o fundacje, sponsorów; często członkowie rady są sponsorami uczelni.

♦    Ustawa proponuje stanowisko pomocnika rektora w administrowaniu uczelnią, czyli kanclerza, podległego rektorowi. Będzie on powoływany na okres dłuższy, nie-kadencyjny. Kanclerz będzie przygotowywał strategię finansową i inwestycyjną uczelni oraz kierował administracją i gospodarką uczelni w zakresie określonym przez ustawę i statut uczelni.

♦    Zakłada się wejście ustawy “Prawo o szkolnictwie wyższym” w życie od 1 października 2000 roku. Po przedstawieniu projektu ustawy 4 maja br. Rządowi RP, i po konsultacjach akademickich, ustawa będzie skierowana we wrześniu br. na obrady Sejmu RP. Jeśli projekt ustawy nie uzyska akceptacji Rządu RP, to wówczas przed rozpoczęciem roku akademickiego 1999/2000 należałoby rozstrzygnąć problem odpłatności za studia i konieczne byłoby powołanie Komisji Akredytacyjnej.

Opracowała Kazimiera Dąbrowska (na podstawie wystąpienia wiceministra edukacji, prof. Jerzego Zdrady, przebywającego w UWr. 23 kwietnia)

WSZYSCY BUDUJEMY NOWĄ BIBLIOTEKĘ UNIWERSYTECKĄ

■Szanowni Państwo

Miło mi jest poinformować, że w kwietniu br. zostanie rozpisany konkurs na projekt architektoniczny Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Będzie to znaczący krok na "długiej drodze do nowej Biblioteki Uniwersyteckiej". Z tej okazji bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego wydarzenia.

Wierzę, że na przełomie wieków rozpoczniemy budowę nowoczesnego gmachu dla unikalnych w skali światowej zbiorów i dla centrum współpracy naukowej między Wschodem i Zachodem, które dobrze służyć będzie jednoczącej się Europie.

Henryk Ratajczak Wrocław-Paryż, dnia 30 marca '99

Wywiad z prof. Henrykiem Ratajczakiem,

PRZEWODNICZĄCYM SPOŁECZNEGO KOMITETU BUDOWY NOWEJ BIBLIOTEKI UNIWERSYTECKIEJ

• Wzrasta zainteresowanie naszej społeczności budową Nowej Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Myślę, że ta przychylna atmosfera wokół biblioteki sprzyja działalności Społecznego Komitetu.

- Jak najbardziej. Rzeczywiście mamy szereg dowodów świadczących o poparciu naszego społeczeństwa, różnych środowisk naukowych, studentów, intelektualistów, polityków dla naszych działań na rzecz budowy nowej Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Cieszymy się, że wśród gorących zwolenników tej idei są byli rektorzy naszej Uczelni, profesorowie |Alfred Jahn|, Józef Łukaszewicz, Jan Mozrzymas, Mieczysław Klimowicz, obecny rektor prof. Roman Duda; byli ministrowie Edukacji Narodowej, profesorowie Jacek Fisiak, Henryk Samsonowicz, Jerzy Wiatr, oraz urzędujący minister prof. Mirosław Handke. Wśród ofiarodawców są m.in. prof. Mirosław Mossakowski, prezes PAN, prof. Włodzimierz Ostrowski, wiceprezes PAN, byli wiceprezesi Polskiej Akademii Nauk, profesorowie Adam Bielański, Marian Truszyński, Maciej Wiewiórski, były przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PAN, prof. Zdzisław Bubnicki.

Gorąco popiera nasze działanie prof. Witold Karczewski, były przewodniczący KBN. Wspierają nas rektorzy szkół wyższych, prof. Adam Jamróz z Uniwersytetu w Białymstoku, prof. Kazimierz Szabelski z Politechniki Lubelskiej. Duże zainteresowanie i poparcie mamy ze strony posłów i senatorów: prof. Kazimierza Działochy, prof. Józefa Kalety, prof. Marka Mazurkiewicza, prezydenta Wrocławia Bogdana Zdrojewskiego; byłych senatorów i posłów, prof. Karola Modzelewskiego, prof. Franciszka Połomskiego, prof. Ludwika Turko. Bardzo aktywnie wspiera nasze działania społeczność uniwersytecka z Wydziałem Prawa i Administracji i jego dziekanem prof. Zdzisławem Keglem na czele. Rośnie zainteresowanie projektem budowy Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu wśród naszych przyjaciół za granicą, i to zarówno na Zachodzie jak i na Wschodzie. Powstają Komitety Pomocy Budowy Nowej Biblioteki Uniwersyteckiej w różnych krajach. Budową biblioteki jest ogromnie zainteresowany Redaktor Jerzy Giedroyc i Jego najbliższy współpracownik Pani Zofia Herz, którzy dostrzegają historyczną rolę jaką może spełnić Wrocław i jego środowisko naukowe w budowaniu silnej Europy w oparciu o



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Numer 6 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 7 wnikami. Współpraca ta rozwija się pomimo braku formalnej umow
Numer 6 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 11 Numer 6 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 11 Migoniowie • M. Minkow
Numer 6 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 13 Podyplomowe Doskonalące Studium Polonistyczne 50-140
Numer 6 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 15 15.02.2000r. • Termin składania podań - 30.01.2000r. •
Numer 6 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 17 oceną. Świadectwo jest wyrazem uaktualnienia i pogłębienia
Numer 6 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 19 • Termin rozpoczęcia Studium - 6.03.1999r. (ewentualny nowy t
Numer 6 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 3 sytetu Stanowego Saginaw Valley (USA) dla uczczenia pamięci oj
Numer 6 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI Senat poparł kandydatury □    prof. Marka Bojarskiego
30 JANUSZ SŁAWIŃSKI nia. Bierze się to stąd, że interpretacji bywa przyznawane znaczenie zgoła
o Zapasy - wszystko to, co znajduje się w magazynach: ■    Materiały - jednostka neby
maistre o papiezu024501 245 czeńslwa odłączone, jednoczą się nienawiścią przeciwko jedności, która
18 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI Numer 5/2003 bardzo, że było to możliwe i że to staranie o uzyskanie
Numer 5/2003 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 7 książce problematyki, udział autorki przekształcił się w
PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI Numer 4/2001 Listę rankingową tworzy się na podstawie wyników maturalnych z p
skanuj0070 (5) nie naruszyć ordynacji wyborczej^żeby to prawo nie zamieniło się w agitację (publiczn
10 przegląd uniwersytecki Numer 5/2003 mgr Agnieszka Obojska, doktorantka Instytutu Biologii
Numer 5/2003 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 11 Komisji Rewizyjnej przewodniczy! mgr Zdzisław Śliwiński,
12 przegląd uniwersytecki Numer 5/2003 ciem edytorskim 2001 roku była książka Mirosława Kocura

więcej podobnych podstron