4307685373

4307685373



82 Tomasz Legiędź

nie istnieje kompletna instytucjonalna teoria rozwoju. Co więcej, wydaje się, że nie ma możliwości stworzenia takiej kompletnej, a zarazem uniwersalnej teorii. A zatem nie można też sformułować uniwersalnej recepty na rozwój. Po drugie, niemal w każdym przypadku nowi instytucjonaliści podkreślają, że proces rozwoju jest uwarunkowany historycznie, nieprzewidywalny, a także stosunkowo nieczuły na umyślne działanie człowieka. Dlatego polityka rozwojowa zawsze będzie miała jedynie ograniczone znaczenie dla rozwoju gospodarczego. Po trzecie, proces tworzenia instytucji formalnych nie przebiega tak, jak często widzą go ekonomiści głównego nurtu. W rzeczywistości niezwykle trudno o sytuacje, kiedy celem nowo tworzonych zasad jest poprawa sytuacji wszystkich czy też większości zainteresowanych. W praktyce, szczególnie w krajach rozwijających się, wprowadzane zmiany faworyzują określoną grupę lub, co zdarza się równie często, próba przeprowadzanie reform, która w znaczący sposób narusza status quo, kończy się niepowodzeniem.

Dlatego trudno o precyzyjne wskazówki dla polityki gospodarczej, która miałaby zapewnić wzrost i rozwój gospodarczy w krajach słabo rozwiniętych. Wszelkie wytyczne nie wychodzą poza ogólniki, takie jak: „historia ma znaczenie”, „rozwój wymaga zdefiniowanych i egzekwowanych praw własności” itp. Wciąż wiemy niewiele na temat tego, jak stworzyć odpowiednie warunki instytucjonalne, które wpływają pozytywnie na rozwój gospodarczy. A nawet można zaryzykować tezę, że wiemy, iż intencjonalne stworzenie takich warunków jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Właśnie to jest powodem ogromnej dysproporcji między tym, jak wygląda badanie rozwoju w ramach nowej ekonomii instytucjonalnej, a tym, jak ekonomiści zajmujący się problemem rozwoju gospodarczego na co dzień starają się wykorzystać podejście instytucjonalne w swoich pracach.

3. Konsensus postwaszyngtoński

Współcześnie istotny wpływ zarówno na politykę gospodarczą w krajach najbiedniejszych, jak i na ogólny dyskurs o rozwoju gospodarczym mają ekonomiści oraz urzędnicy działający w ramach organizacji międzynarodowych, takich jak Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, które swoje siedziby mają w Waszyngtonie. Lata 80. oraz 90. zdecydowanie zdominowało podejście koncentrujące się na wadach państwa. Podkreślano negatywne skutki interwencji rządu na system cen, zwracano uwagę na zjawisko poszukiwania renty (rent-seeking), jednoznacznie źle oceniano działanie przedsiębiorstw państwowych. Ówczesny paradygmat rozwoju opierał się na liberalizacji, prywatyzacji i deregulacji. Głównie poprzez działanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Banku Światowego, krajom rozwijającym się próbowano narzucić politykę odstąpienia państwa od bezpośredniej kontroli nad gospodarką. Wytyczne neoliberalnej polityki rozwoju najlepiej są znane pod postacią tzw. konsensusu waszyngtońskiego. W 1989 r. podczas konferencji dotyczącej rozwoju państw Ameryki Łacińskiej, J. Williamson z Instytutu Ekonomi Międzynarodowej wygłosił referat, w którym zawarł w punktach propono-



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
page0350 346 i t. d. Co więcej, przekonano się, źe istnieją różnice stałe co do ilości chromosomów n
IMG 50 (3) NIEWIDZIALNA RELIGIA Ponieważ wydaje się, że nie istnieje żadna elementarna emocja religi
filozofia KWESTIA 2 Artykuł 2 Czy można dowieść istnienia Boga Wydaje się, że nie można dowieść istn
Staraj się znaleźć możliwości, dające korzyści obu stronom Wydaje się, że nie istnieje możliwość
65 (50) Czy widzisz żółte kółka? One nie istnieją, lecz wielu ludziom wydaje się że naprawdę są 
78 Tomasz Legiędź latem zwiększenia kontroli państwa nad gospodarką, co jest jednoznaczne z
istnienie w zlewni 2 kompleksów stawów karpiowych o znacznej powierzchni, należy spodziewać się, że
Tomasz Siemoniak @TomaszSiemoniak O +2* Obserwuj Nie ma ustaleń szczytu NATO o "dostawach nowoc
img027 (65) I Levi-Strauss Wydaje się, że sam Levi-Strauss skłonny jest sądzić, że jeśli istnieją ja
Wszystko to odnosi się do filozoficznego wychowania człowieka. I niekiedy wydaje się, że nie ma inne
skanowanie0013 (46) i muzyką, wprowadza przecież i tak sporo komplikacji. Naturalne zatem wydaje się

więcej podobnych podstron