431985084

431985084



RECENZJE 401

że trzon filologiczny problematyki jest w swym rodzaju taki sam (jeśli nie ten sam), ale problemy stają się nieporównanie bardziej skomplikowane (więc i zróżnicowane) wykonawczo i dlatego ich „wygląd” może się przedstawiać jako „zupełnie inny”.

Tekstologiczny antyteoretyzm

O rzeczywistym nastawieniu tekstologa świadczą nie deklaratywne postulaty rozwijania metodologicznych i teoretycznych podstaw tekstologii (T 8, 18—19), lecz zupełnie inny szereg wypowiedzi, z których okaże się, że w tej dyscyplinie wszystko jest niby w Panu Tadeuszu, w którym odległość zamku Horeszków od dworu Soplicowskiego zmienia się zależnie od sytuacji (KG 284). Tekstolog zawsze jest gotów podkreślać, że nie warto tracić czasu na oderwane rozważania (KG 254), które jedynie później przysparzają trudności prawdziwym (!) badaczom (T 55); że przez wnioski wysnute z pracy tekstologicznej często są obalane ogólne koncepcje literaturoznawcze i że same te wnioski stanowią podstawę do uogólnień (T 65; ZG 55—56); że założenia badawcze i normy pękają pod naporem zróżnicowania sytuacji tekstowych i okoliczności (ZG 74); że problemy tekstologiczne powstają w praktyce i przez nią są rozstrzygane (T 19), że zatem tekstolog nie kwapi się do odpowiedzi oderwanych i ogólnych, każdy wypadek rozpatruje z osobna (KG 98—99, 107), sądząc, iż nie jest możliwa ani ogólna teoria koniektur (ZG 52), ani ogólna teoria komentarza edytorskiego (KG 279). Tekstolog, który docieka twórczej woli autora (ZG 79), sam powinien twórczo (!) stosować zasady ogólne, unikając zmechanizowanego trybu postępowania (T 36), pamiętając o potrzebie właściwej (!) miary i taktu wydawcy (KG 101, 266). Skoro czasem ważniejsze od poznania zasad ogólnych jest ustalenie techniki pracy nad konkretnym utworem (KG 226) i skoro nie ma zasad, od których by nie należało niekiedy odstąpić (KG 75), to właśnie brak kategorycznej i uniwersalnej zasady okazuje się zasadą uniwersalną, bo wszelka teoria jest tylko ekstrapolacyjnym i generali-zacyjnym uproszczeniem (ZG 48—49). Prymat faktu i materiału (T 55) zabezpiecza przed „statycznym rozważaniem ze stanowiska ogólnych przesłanek teoretycznych” (JT 49), wykluczając wątpliwe twierdzenia kategoryczne (JT 125). Teoria nie gwarantuje poprawności roboty edytorskiej, a rumieńców życia (!) nabiera dopiero dzięki doświadczeniu, które pogłębia jej rozumienie (KG 285). Jak widzimy, tekstolog — niby Norwidowski sztukmistrz — „do końca zachować winien możność zupełnego swej kompozycji odmienienia” (cyt. w: KG 29) i wszystko przemawia za tym, że pierwotny termin „sztuka edytorska” był w swej bezpretensjonalności (i pozostał) nieporównanie odpowiedniejszy jako określnik tej dyscypliny praktycznej niż później przyjęty, a wcale nie precyzyjniej stosowany termin „teksto-logia”.

Przecież w świetle przedstawionych zapatrywań podstawy tekstologii wcale nie mają być teoretyczne, ale praktyczne — wyraźnie wbrew sporadycznym wzmiankom o „teoretycznych podstawach” (KG 285) i o „teorii tekstologii” (KG 86). Zresztą tekstolog głosi, że „każda teoria jest sumą doświadczeń konkretnych” (KG 51), co jest równie niesłuszne, jak np. to, że środki mnemotechniczne służą zrozumieniu wykładu (JT 90), a równie niewspółczesne, jak np. utożsamianie ekspresji artystycznej z momentem wzruszeniowym, z „treścią uczuciową” (KG 195). Tekstolog jest gotów do prób godzenia sprzecznych zasad „w rozumnym [raczej: przezornym — S. D.] kompromisie” (KG 265), chociaż skądinąd wie, że „godzić [...] odmiennych zasad niepodobna; trzeba wybierać” (KG 253). Tekstologia filologiczna rozporządza w istocie raczej metodyką niż teorią i metodologią w sensie właściwym. Górski nazywa Bernaysa i Scherera twórcami metodyki edytorstwa

2€ — Pamiętnik Literacki 1980, z. 3



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
42408 P1060817 Białko składa się ze szkieletu polipeptydowego (jest on praktycznie taki sam dla wszy
P1060817 Białko składa się ze szkieletu polipeptydowego (jest on praktycznie taki sam dla wszystkich
P1060817 Białko składa się ze szkieletu polipeptydowego (jest on praktycznie taki sam dla wszystkich
wątpić o jakiejś duszy, twierdzić, że na zawsze niedostępna jest łasce. Litość Zbawiciela czyni cuda
skanuj0014 (150) ŚCISKANIE METALI KRUCHYCH Sposób przeprowadzenia próby jest w tym przypadku taki sa
skanuj0031 (Kopiowanie) 4.2.6. Pinocytoza Pinocytoza jest jedynym rodzajem transportu, w którym cząs
Wyrażenia i instrukcje ogólne dodawania rekordu jest sprawdzenie, czy taki sam opis nie został już d
082 4 I■m obrabianego Kierunek przesunięcia jest ustalony przez Ustawienie 27 Jeśli Q nie występuje.
9 (1287) ciągle można dyskutować, ale moim zdaniem, idea kultury masowej jest ciągle bardzo żywa, na
8.    Jeśli logika formalna jest jedynym rodzajem logiki, to jeśli rozważania etyczne

więcej podobnych podstron