4053064235

4053064235



Zasady i komponenty treningu rekreacyjnego...

Intensywność zajęć rekreacyjnych zależy od aktualnego stanu sprawności osób ćwiczących oraz od postawionego celu. Intensywność należy dostosować do wieku, płci, poziomu zdrowia i sprawności uczestnika zajęć.

Wyznacznikiem możliwości wysiłkowych jest tętno i wiek kalendarzowy. Według Doroty 01ex-Mierzejewskiej, minimalna intensywność ćwiczeń niezbędna do spowodowania znaczących zmian adaptacyjnych w układzie krążenia i oddychania zawiera się w przedziale 55-65% indywidualnych możliwości wysiłkowych określanych jako procent maksymalnego tętna wysiłkowego (max. HR). „Zwiększenie intensywności ćwiczeń do 70-85% max. HR powoduje stymulację mechanizmów adaptacyjnych ustroju i szybszy wzrost wydolności organizmu. Zwiększenie intensywności ćwiczeń powyżej granicy 85% maksymalnych możliwości wysiłkowych powoduje natomiast włączanie się beztlenowych mechanizmów produkcji energii, pojawiają się szybko oznaki zmęczenia i dyskomfortu w czasie ćwiczeń”. Intensywność na różnych poziomach wyraża się poprzez trzy stopnie sprawności: początkujący, zaawansowany, profesjonalny. Osoby początkujące powinny mieścić się w okolicy dolnej granicy, a zaawansowane mogą zbliżać się do górnej podanych wyżej wartości. Jednakże nie można zapomnieć o tym, że wraz ze zwiększeniem intensywności zajęć, zawsze wzrasta ryzyko urazu. Intensywnością należy manipulować, więc ostrożnie dostosować ją do rodzaju zajęć, poziomu grupy i stopnia trudności choreografii. Wraz ze zwiększaniem tempa, rośnie ryzyko kontuzji oraz spada dokładność wykonania elementów ćwiczenia. Łatwy element do wykonania przy muzyce o tempie 140 bpm (ang. beat per minutę - jest to skrót używany do oznaczenia tempa w muzyce) jest trudniejszy przy 160 bpm, a często niewykonalny przy 175 bpm. Osiągnie się więc efekt przeciwny do zamierzonego, jeśli obniży się intensywność ćwiczeń przez niedokładne wykonanie ruchu. Należy zatem zawsze trzymać się zalecanych maksimów dla danego rodzaju zajęć.

„Ćwiczenia o submaksymalnej intensywności nie są wskazane podczas zajęć aerobicu, która, jak sama nazwa wskazuje, powinna opierać się na zadaniach wymagających energodajnych przemian tlenowych (aerobowych)”. 12 Intensywność jest najważniejsza i najtrudniejsza do określenia. Można ustalić ją bezpośrednio za pomocą oceny wartości poboru tlenu lub pośrednio, licząc częstość skurczów serca. Intensywność podaje się w procentach tzw. wartości maksymalnych, czyli np. 80% HR max. Oznacza to, że osoba wykonuje wysiłek na poziomie 160 skurczów na minutę, gdy maksymalna częstość skurczów wynosi 200 skurczów na minutę. Intensywność można też określić jako procent maksy-

12 01ex-Mierzejewska D., 2002. Fitness teoretyczne i metodyczne podstawy prowadzenia zajęć. Akademia wychowania Fizycznego, Katowice, s. 22.

117


Economy and Management - 2/2010



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Zasady i komponenty treningu rekreacyjnego -    regulacja intensywności rekreacyjnych
Zasady i komponenty treningu rekreacyjnego... Tabela 4. Program zajęć stosowany w 8 i 10 tygodniu za
Zasady i komponenty treningu rekreacyjnego... Tabela 8. Program zajęć stosowany w 26 i 30 tygodniu z
Zasady i komponenty treningu rekreacyjnego...Częstotliwość i intensywność w programie autorskim ćwic
Zasady i komponenty treningu rekreacyjnego... 10% dorosłych”15. Dla większości ludzi trening
Zasady i komponenty treningu rekreacyjnego... Podstawowa składowa zdrowego stylu życia to zróżnicowa
Zasady i komponenty treningu rekreacyjnego... czynkowej częstości serca, wartości wskaźnika masy cia
img061 (13) tej samej zasady, tj. jonu CH3COO_. Wielkość efektu niwelującego zależy od tego, w jakim
ZASADY ZARZĄDZANIA AKTYWAMI OBROTOWYMI 1.    Wielkość aktywów obrotowych zależy od
OGÓLNE ZASADY EKSPLOATACJI WÓZKÓW Bezpieczna i długotrwała praca wózka zależy od sposobu eksploatacj
15804 skanuj0010 (253) tej samej zasady, tj. jonu CH3COO~. Wielkość efektu niwelującego zależy od te
jest proporcjonalna do toksyczności testowanego związku. Intensywność wydzielania światła zależy od
DSCN2755 (2) Intensywność rumienia fotochemicznego , zależy od : ■    Długości fali z
DSC01775 spawowe i zależy od aktualnego celu ^Rkfę.i praktycznie obejmuje cały okres8E
240 (16) od linii widnokręgu do oka obserwatora zależy od aktualnego modelu atmosfery, a zwłaszcza o

więcej podobnych podstron