4553982690

4553982690



562 Z ŻYCIA SBP

OPINIE, STANOWISKA, RAPORTY

USTAWA O BIBLIOTEKACH

W lipcu 2009 r. Elżbieta Stefańczyk przekazała Ministrowi Kultury i Dzie dzictwa Narodowego, Bogdanowi Zdrojewskiemu, wyniki prac Zespołu ds. Opracowania Założeń i Projektu Ustawy o bibliotekach, powołanego przez ZG SBP w czerwcu 2007 r. Przewodnicząca SBP zwróciła uwagę, że w liście do Ministra znajduje się informacja, iż podjęta inicjatywa była odpowiedzią na potrzeby środowiska bibliotekarskiego, które niejednokrotnie wskazywało na konieczność nowelizacji przepisów, regulujących działalność statutową bibliotek. Zespół dokonał oceny stanu aktualnego, w tym zasad finansowania, wynikającego z obowiązywania Ustawy i praktyki jej stosowania; dokonał analizy zagranicznych doświadczeń w tym zakresie oraz przeprowadził szerokie konsultacje krajowe na temat kierunków modyfikacji istniejących zapisów legislacyjnych, m.in. z przedstawicielami Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich, Konferencji Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych. Konsultacje dotyczyły takich kwestii, jak: cele i zadania różnych rodzajów bibliotek, w tym książnicy narodowej; uczestnictwa bibliotek, finansowanych ze środków publicznych, w krajowej sieci bibliotecznej; polityki państwa w zakresie realizacji podstawowych zadań bibliotek; zdefiniowania materiałów bibliotecznych; funkcji Krajowej Rady Bibliotecznej; uprawnień organizatorów bibliotek; zasadność łączenia bibliotek, np. szkolnych z publicznymi; respektowania obowiązku powoływania gminnych bibliotek publicznych i powiatowych.

Zespół nie wypracował nowej treści Ustawy, uzyskane opinie posłużyły natomiast do wskazania kierunków niezbędnych zmian w obowiązujących zapisach Ustawy o bibliotekach. Zespół jest zdania, że szeroka nowelizacja Ustawy, poprzedzona zmianami w zakresie zasad finansowania usług bibliotecznych, powinna uwzględnić wyrażone postulaty, ujęte w załączonych „Wnioskach końcowych z prac prowadzonych nad nowelizacją Ustawy o bibliotekach”.

Mając na uwadze wolę kontynuacji prac, wyrażoną na Krajowym Zjeździe Delegatów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz konieczność przeprowadzenia szeregu ekspertyz, przewodnicząca SBP zwróciła się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, z prośbą o włączenie, do drugiego etapu prac Zespołu, przedstawiciela ministerstwa oraz zapewnienie pomocy prawnej przy formułowaniu zapisów legislacyjnych.

W odpowiedzi z 27 lipca 2009 r. minister Bogdan Zdrojewski podkreślił, że problematyka dotycząca działalności bibliotek publicznych i czytelnictwa jest jednym z priorytetów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do dalszych prac związanych z ustawą o bibliotekach delegował Krzysztofa Marszałka, naczelnika Wydziału Animacji Kultury w Departamencie Mecenatu Państwa MKiDN.

CERTYFIKAT BIBLIOTEKA +

Dyrektor Instytutu Książki, Grzegorz Gauden przesłał do SBP projekt zasad przyznawania „Certyfikatu Biblioteki 4*” z prośbą o komentarze oddziałów terenowych Stowarzyszenia. Przesłany projekt przygotował zespół, którego pracami kierowała Ewa Kobierska-Maciuszko (dyrektor BUW). Certyfikat został pomyślany jako znak jakości biblioteki gminnej. Ma być przyznawany od 2010 r. gminnym bibliotekom publicznym z gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast do 15 tys. mieszkańców, których wszystkie placówki, tj. biblioteka główna i filie, spełniają kryteria nowoczesnej biblioteki publicznej. Certyfikat będzie określać, czy biblioteka funkcjonuje zgodnie z najlepszymi europejskimi standardami pod



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Stanowy Patent US4258920 (A) Bibliographic data Description Claims Mosaics Original document Cited
skanuj0438 3.5. Model cyklu życia sektora/siły konkurencyjne] firmy A.D. Little Faza cyklu życia sek
Z ŻYCIA SBP 293 1997 r. Czytelnictwo i biblioteki na wsi - obraz współczesny i tendencje. Materiały
303 Z 2YCIAZ ŻYCIA KONFERENCJA PRACOWNIKÓW NAUKOWYCH ARCHIWÓW i BIBLIOTEK W dniach 26 — 29 listopada
307Z ŻYCIA orbicie. Dlatego prezydia Komisji Bibliograficzno - Bibliotekarskiej i jej podkomisyj wzy
Drzewo życia 7 tradycja stanowiła immanentną część porządku świata. Oczy wiście nie wszystkie zwycza
Pierwszym ku temu krokiem było objęcie po Walerym Sławku stanowiska komendanta Związku Legionistów.
60 ARTYKUŁY 3. RAPORT KOMITETU BIBLIOTECZNEGO SENATU UNIWERSYTETU PITTSBURSKIEGO W SPRAWIE PS Wyniki
Z PRAC BIBLIOTEKI PAN W WARSZAWIE 149 za 1992 r. będzie podstawą raportu o stanie bibliotek PAN i zm
Z ŻYCIA SBP 169 KOLEŻANKI I KOLEDZY BIBLIOTEKARZE! • Łączy nas wszystkich książka i związane z nią
282 Z ŻYCIA Ostatnio reaktywowana została Sekcja Bibliofilska, która zorganizowała 6 zebrań z odczyt
co sprawiło, że problematyka etyki życia gospodarczego stanowi znaczącą część zawartości
Wyposażenie stanowiska pracy: Ustawa o rachunkowości, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla
1. Wprowadzenie. Założenia projektu. Ceł naukowy projektu Niniejsze opracowanie stanowi raport z pro
Czytelnia Czytelnia stanowi integralną część biblioteki. Mogąz niej korzystać wszyscy
Wyposażenie stanowiska pracy: -    ustawa Kodeks pracy, komentarz do kodeksu pra

więcej podobnych podstron