456718762

456718762



macji Naukowo-Technicznej oraz Środowiskowej Biblioteki Nauk Ścisłych i Technicznych. W swoim wystąpieniu wspomniała o nowo powstałej „bibliotece bez książek”, czyli cyfrowej bibliotece Politechniki Wrocławskiej Bibliotech. Nowa. Posiada ona dużo stanowisk komputerowych, laboratoria, pokoje do projekcji multimedialnych oraz ogromną serwerownię. Z kolei wykład Ewy Adaszyńskiej pt. „Nowa przestrzeń - nowe możliwości. Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego” pokazał bibliotekę jako część przestrzeni publicznej. Usadowiona w kampusie akademickim stanowi tzw. trzecie miejsce dla społecznych kontaktów z innymi ludźmi - spotkań towarzyskich, relaksu, czy aktywności kulturalnej. Jest miejscem społecznie atrakcyjnym, otwartym i przyjaznym. Nawiązuje do tradycji legendarnej Biblioteki Aleksandryjskiej, tworząc ośrodek intelektualnego życia akademickiego i twórczej integracji środowiska. W projektowaniu wykorzystane zostały zasady stanowiące o funkcjonalnym projektowaniu gmachów bibliotek opracowane przez Harrego Faulk-ner-Browna oraz cechy przestrzeni bibliotecznej według Andrew McDonalda. Sesję zakończyło wystąpienie Ewy Dobrzyńskiej-Lankosz o modernizacji i rozbudowie Biblioteki Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, oddanej do użytku w marcu tego roku. Cała inwestycja realizowana była etapami w latach 2010-2013. Dzięki temu przedsięwzięciu Biblioteka zyskała nie tylko dodatkową przestrzeń na zbiory, ale też można w niej było dokonać zasadniczych zmian organizacyjno--funkcjonalnych.

Ostatnia IV sesja przeznaczona była dla bibliotek szkolnych. Pierwszy wykład pt. „Biblioteka szkolna w nowoczesnym gimnazjum” wygłosiła Renata Kurasińska z Gimnazjum im. F. Szołdrskiego w Nowym Tomyślu. Biblioteka szkolna działająca od 1990 r. i funkcjonująca jako GCI (Gimnazjalne Centrum Informacji) mieści się na powierzchni 154,6 m2 przeznaczona jest dla 700 uczniów, posiada 8 tys. książek i 1,5 tys. dokumentów elektronicznych.

Na zakończenie o nowych aranżacjach przestrzennych w bibliotekach pedagogicznych opowiedziała dr Marzena Kowalczuk z Biblioteki Pedagogicznej im. H. Radlińskiej w Siedlcach. W referacie pt. „Nowe aranżacje przestrzenne, czyli co nowego w bibliotekach pedagogicznych” przedstawiła stan bibliotek pedagogicznych w skali kraju, ich przeobrażenia oraz największe

i najciekawsze inwestycje jakie przeprowadzono w ostatnich latach. Wśród nich możemy wymienić biblioteki pedagogiczne w Tarnobrzegu, Ostrołęce, Radomiu i dwie filie Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach.

Treść wybranych referatów i relacja fotograficzna z konferencji dostępna jest na stronie portalu SBP.

Atrakcją dla wszystkich uczestników konferencji była możliwość zwiedzenia nowego gmachu biblioteki. Po powierzchni użytkowej stricte czytelniczej oraz niedostępnych dla czytelnika magazynach oprowadzali dyrektor placówki Wojciech Spaleniak i wicedyrektor Agnieszka Kraszewska.

Odznaczeni

Konferencja była również okazją do wręczenia odznaczeń SBP i nagród w tegorocznym konkursie Bibliotekarz Roku 2013. Medale „W dowód uznania" od Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich otrzymali Wojciech Spaleniak, dyrektor Biblioteki Raczyńskich oraz Paulina Wojtkowska i Jerzy

Kondras z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy

#

w Śremie. Tytuł Bibliotekarza Roku 2013 otrzymała Renata Panka z Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej Strzeleckiego Ośrodka Kultury, niewielką ilością głosów wyprzedzając Katarzynę Bikowską z Biblioteki Uniwersyteckiej w Olsztynie. Wyróżnienia jako finaliści otrzymali również Beata Taraszkiewicz (Biblioteka Uczelniana Akademii Pomorskiej w Słupsku), Anna Lewicka (Miejska Biblioteka Publiczna w Choszcznie), Jerzy Kondras (Biblioteka Publiczna MiG Śrem), Maria Sosin (Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu) oraz Małgorzata Kozioł (Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej).

MAŁGORZATA BYRA

Biblioteka Raczyńskich

24



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
tpn 1 22484201 1 kresu nauk ścisłych i przyrodniczych oraz z zakresu nauk humanistycznych. — Towa
Co to jest informatyka ? informatyka - dyscyplina nauki zaliczana do nauk ścisłych oraz techniki zaj
Franciszek Gajewski Technika sprawdzania lamp radiowych FRANCISZEK J. GAJEWSKI Biblioteka radiowa,
Przegląd Naukowy - Inżynieria i Kształtowanie Środowiska nr 60, 2013: 137-146 (Prz. Nauk. Inż. Kszt.
STUDENCKIE KOŁO NAUKOW TECHNIKI MEMBRANOWE Koło zostało zarejestrowane na Wydziale Inżynierii Środow
ska Fundacja Edukacji Komputerowej, PWN-Wydawnictwo Naukowe, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, oraz ID
4 (1705) 13.    Przyczyny kulturowe, naukowe i techniczne degradacji środowiska D. Kt
Instytut Nauk Ścisłych i Technicznych
nn Osiągnięcia naukowe i badawcze oraz oferta badawcza i edukacyjna Wydziału Techniki Morskiej
32 z 36 Rpfii _ Osiągnięcia naukowe i badawcze oraz oferta badawcza i edukacyjna Wydziału Techniki M
33 z 36 —— Osiągnięcia naukowe i badawcze oraz oferta badawcza i edukacyjna Wydziału Techniki Morski
2011 12 01 24 07 TECHNOLOGIE INFORMACYJNE •    środowisko do obliczeń naukowo-techni
Przegląd Naukowy - Inżynieria i Kształtowanie Środowiska nr 57, 2012: 171-181 (Prz. Nauk. Inż. Kszt.
PÓŁKOLONIE NAUKOWE W SZKOLE NAUK ŚCISŁYCHELEKTRONIKA • CHEMIA S-dniowy cykl zajęć dydaktycznych i
Degradacja środowiska a świadomość społeczna. 8 października 2010 r. Konferencja naukowo - techniczn
MATLAB02 31. Wstęp MATLAB firmy Math Works Inc jest uniwersalnym środowiskiem do obliczeń naukowo-te

więcej podobnych podstron