456719709

456719709



416 KRONIKA KRAJOWA I ZAGRANICZNA

PROGRAM „LIBRARIUS” FUNDACJI NA RZECZ NAUKI POLSKIEJ

W dniach 19-20.11.2001 r. w UMK w Toruniu odbyła się konferencja podsumowująca program „Librarius”, realizowany w 1. 1995-1999 przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. Celem programu było wspieranie poprawy bazy technicznej bibliotek naukowych, szczególnie w szkołach wyższych. Doposażono biblioteki w sprzęt i urządzenia, finansowano końcowe etapy inwestycji budowlanych lub adaptacyjnych. Ogółem w programie „Librarius” przyznano 87 subwencji na kwotę ok. 22 min zł. Na konferencji toruńskiej wystąpili przedstawiciele Fundacji oraz beneficjentów. Mówiono zarówno o konkretnych spożytkowaniach dotacji, jak i skali potrzeb polskich bibliotek naukowych w zakresie modernizacji, ochrony i zabezpieczenia zbiorów itd. Drugiego dnia obrad H. Hollender poprowadził dyskusję panelową „XXI wiek — refleksja nad czasem i losem książki, bibliotek i czytelników. Stan, perspektywy, potrzeby i uwarunkowania rozwoju bibliotek polskich”. Konferencji towarzyszyły 4 wystawy okolicznościowe zorganizowane przez Bibl. Gł. UMK.

INTERNET W BIBLIOTECE

W dniach 10-11.12.2001 r. we Wrocławiu odbyła się ogólnopolska konferencja „Internet w bibliotece — próba bilansu i perspektywy rozwoju”. Organizatorami były: Politechnika Wrocławska i SBP. Podczas konferencji przedstawiono możliwości dostępu do Internetu w bibliotekach naukowych, publicznych, szkolnych i pedagogicznych. Podsumowano także ankietę nt. Internetu w polskich bibliotekach, przedstawiono raport z 2001 r. dotyczący bibliotek na stronach www. Dyskusja panelowa poświęcona była problemom, jakie rodzi oraz zadaniom, jakie stawia przed bibliotekami Internet. Mówdono także o międzybibliotecznym, elektronicznym systemie przesyłania i dostarczania dokumentów, sposobach pozyskiwania tanich lub darmowych oprogramowań, omawiano zasoby sieciowe: bibliografie, katalogi, bazy danych z różnych dziedzin wiedzy. Kilka wystąpień poświęconych było wykorzystywaniu Internetu do celów edukacyjnych i szkoleniowych.

KLASYFIKACJA TEKSTÓW LITERACKICH

W dniach 29-30.11.2001 r. w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja poświęcona problematyce „Formułowania charakterystyk wyszukiwawczych literatury pięknej dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży”. Organizatorami były: Zarząd Komisji Opracowania Rzeczowego Zbiorów przy ZG SBP, BN, IINiSB UW. Wprowadzeniem do obrad były referaty dotyczące bibliotecznej klasyfikacji tekstów literackich i problemów genologicznych. Mówiono także o dawnej i współczesnej literaturze dla dzieci i młodzieży (Małgorzata Chrobak, Grzegorz Leszczyński, Joanna Papuzińska), także jej dostępności w Internecie (Michał Zając). Ważną częścią programu konferencji były wypowiedzi dotyczące charakterystyk wyszukiwawczych i tematowania literatury dla dzieci i młodzieży w różnych bibliotekach krajowych.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Program Kolumb ostatnie dni na składanie wniosków Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zaprasza do udzia
W 2014 roku do Fundacji na rzecz Nauki Polskiej złożono sześć wniosków o stypendium krajowe dla młod
FNP Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Instrukcja przygotowania wniosku - program START2016 Sprawozdan
2 (109) E Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, zwaną polskim Noblem odebrał 5 grudnia m.in. far
1 Nauka i EdukacjaW GRONIE NAJLEPSZYCH Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz kolejny przyznała sty
4 SUBSYDIUM MISTRZ FUNDACJI NA RZECZ NAUKI POLSKIEJ / nagrody dla wybitnych naukowców 1.
13 Gazet A MG nr 6/96 STYPENDIA FUNDACJI NA RZECZ NAUKI POLSKIEJ STYPENDIUM W WIELKIEJ BRYTANII nych
W naszych pracowniach Stypendia Fundacji na rzecz nauki polskiej Stypendia konferencyjne FNP Stypend
m* fot. M. Wiśniewska-Krasińska/Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
Stypendia START dla naukowców z WAT I AKTUALNOŚCI Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz 22. przyzn
Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W IKP wykłada m.in. Kulturę antyczną oraz prowadzi cies
Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Unia Europejska Europejski
a
DEUTSCH I POLSKO POLNISCHE NIEMIECKA WISSENSCHAFTS FUNDACJASTIFTUNG I NA RZECZ NAUKI Program
(2000), doktor nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce (2004), stypendysta Fundacji na Rzec
FUNDACJA NA RZECZ ROZWOJU POLSKIEJ PIŁKI NOŻNEJFUNDACJA NA RZECZ ROZWOJU POLSKIEJ PIŁKI NOŻNEJ

więcej podobnych podstron