431985417

431985417



18


Dziennik Zarządzeń Dyrekqi Okręgu Poczt i Telegraiów

na wielkość obrotów niezależnie od prowadzonej propagandy, jak sezon letniskowy w danej miejscowości itp. Do notowania wyników obowiązane są również urzędy (agencje), które nie prowadzą samodzielnej akcji propagandowej.

W ciągu miesiąca stycznia każdego roku wszystkie urzędy i agencje przedstawiają Dyrekcji (za pośrednictwem swych urzędów obwodowych) krótkie sprawozdanie o wykonaniu planu akcyj propagandowo-reklamowych wraz z odpowiednimi wnioskami co do ewtl. braków lub trudności na jakie napotykają przy wykonywaniu rocznego planu propagandowego.

3. Zasady prowadzenia akcji propagandowo-

reklamowej.

Reklama nie może być terenem dowolnych eksperymentów. Należyte reklamowanie się należy od doboru środków reklamowych, ich treści i formy.

Biorąc pod uwagę możliwości, jakimi rozporządzają placówki p. t., do najbardziej dostępnych środków reklamy (oprócz reklamy ustnej) można zaliczyć:

a)    ogłoszenia reklamowe (plakaty, afisze, ulotki, tablice),

b)    prasę,

c)    przeźrocza.

Poniżej podaje się ogólne wskazówki dotyczące odpowiedniego zastosowania poszczególnych środków reklamowych:

a) Ogłoszenia reklamowe.

Celem reklamy jest nie tylko zawiadomić ewtl. klienta, ale .nakłonić go, by stał się klientem rzeczywistym, t. zn. ażeby kupił towar względnie skorzystał z usług p. p. P. P. T. T. Należy pamiętać, że klient decyduje się na kupno nie dopiero na miejscu w sklepie, tylko, że wtedy przyjdzie do sklepu jeżeli już przed tym powziął zamiar kupna. Do powzięcia tej decyzji doprowadzić ma właśnie należycie sformułowane ogłoszenie. Reklama nie powinna ograniczać się wyłącznie do interesantów przychodzących na pocztę. Reklamą należy przyciągać klienta z jego domu, biura czy sklepu. Każde ogłoszenie ma nietylko zainteresować lecz o ile możności wywołać dojrzałe postanowienie kupna. Człowiek, ażeby zdecydował się na kupno musi odczuwać potrzebę danego towaru czy usługi. Pierwszym zadaniem ogłaszającego się będzie ustalenie tych potrzeb, które zaspokoi reklamowany towar (usługa). Ponieważ jeden towar (usługa) przeważnie zaspokaja ich kilka (np. telefon odpowiada równocześnie potrzebie oszczędzania czasu, potrzebie wygody, wyróżnienia się itp ) nie należy poruszać ich wszystkich w jednym ogłoszeniu, gdyż takie nagromadzenie argumentów szkodzi reklamie. Starać się należy wybrać najważniejsze potrzeby i najsilniej działające na publiczność. Reklamując np. telefon, należy apelować do potrzeb zaoszczędzania czasu, pieniędzy i potrzeby wygody, gdyż to wszystko zaspokaja telefon po-prostu codziennie i lepiej aniżeli inne środki (np posłaniec). Wspomniana wyżej instrukcja zebrała w osobnej tablicy najważniejsze zalety odpowiadające poszczególnym usługom pt. (str. 3, 4 i 5 instrukcji). Urzędy i agencje po dokładnym zaznajomieniu się z powyższą Instrukcją, wybiorą dla poszczególnego środka reklamowego najbardziej odpowiednią zaletę danej usługi i umiejętnie ją w tekście reklamy rozwiną.

Ogłoszenia reklamowe należy tak redagować, aby zwróciły na siebie uwagę — wzbudziły swą treścią zainteresowanie i chęć posiadania ogłaszanego towaru — aby przekonały, że towar (usługa) posiada rzeczywiście opisane zalety i że może oddać nam określone korzyści wreszcie, aby doprowadziły do akcji tj. do kupna (skorzystania z usług).

Do zwrócenia uwagi posłużą następujące elementy:

a) wymiary ogłoszenia,    b) ilustracja,

c) sposób umieszczania,    d) barwy.

Ponieważ większy przedmiot zawsze lepiej zwraca uwagę, należy w miarę możności nadawać afis/.om, wywieszkom, szyldom itp. duże wymiary. Przy układaniu ogłoszeń wskazane jest posługiwać się ilustracją, gdyż ta, prócz tego, że zwraca uwagę na tekst ogłoszenia, nadto zaznajamia czytelnika z wyglądem towaru i pokazuje mu sposób jego użycia względnie korzyści z jego posiadania. Ilustracja stanowi w tych przypadkach niejako pismo obrazkowe, pozwalające nieraz powiedzieć daleko więcej, aniżeli dałoby się to uskutecznić w tekście. Należy więc posługiwać się ilustracją możliwie najczęściej, z tym jednak zastrzeżeniem, że będzie ona przede wszystkim związana z tekstem. Może to być obraz reklamowanego towaru, pokaz sposobu jego użycia, lub też można przedstawić jakieś zdarzenie, w którym pewną rolę odgrywa reklamowana usługa. Wykonanie ilustracji powin-



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
122 Dziennik Zarządzeń Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów Nr 2 dropulty itp, zależnie od warunków
108 Dziennik Zarządzeń Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów Nr 2 Urząd (agencja) Wzór Na l (stronica
118 Dziennik Zarządzeń Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów ObwódPLAN PRACY instruktora P. S. O. na ok
Nr 2 Dziennik Zarządzeń Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów 135 i czy na wypadek potrzeby może dać pe
142 Dziennik Zarządzeń Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów Nr 2Rozdział I. Postanowienia na wypadek
fil Dziennik Zarządzeń Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów rekcji Okręgu P. i T. oraz na danych dotyc
Nr 2 Dziennik Zarządzeń Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów 83 ków na warunkach określonych odrębnymi
Dziennik Żarządzeń Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów uruchamiać nie na stałe lecz tylko na czas pot
DZIENNIK ZARZĄDZEŃ DYREKCJI OKRĘGU POCZT i TELEGRAFÓWW KATOWICACH.Nr 2Katowice, (lilia 31 marca 1939
104 Dziennik Zarządzeń Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów Nr 2SCHEMAT POŁĄCZEŃ POCZTOWYCH URZĘDU
Nr 2 Dziennik Zarządzeń Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów 105 tabelę VI „Przekazy
Nr 2 Dziennik Zarządzeń Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów 10750.Zestawienia rentowności. I. Celem
Nr 2 Dziennik Zarządzeń Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów 109 Wzór Ns 1 (stronica druga)Pouczenie c
no Dziennik Zarządzeń Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów Pośrednictwo p.
Nr 2 Dziennik Zarządzeń Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów 111 sób, by opis zdarzeń, zaszłych w roku
112 Dziennik Zarządzeń Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów Niezależnie od tego powinni naczelnicy
Nr 2 Dziennik Zarządzeń Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów 113 wyszczególnić ilość wszystkich
114 Dziennik Zarządzeń Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów 2) sprawy ochrony przewozu przesyłek
Nr 2 Dziennik Zarządzeń Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów 115 b) bezpiecz. ogniowe obiektów stałych

więcej podobnych podstron