4403041393

4403041393




Charakterystyczną cechą szeregu procesów topienia w produkcji odlewniczej jest konieczność osiągnięcia temperatury przemiany stałego wsadu stopu w stan ciekły, w którym w maksymalnym stopniu zostałyby zniszczone resztki struktury stałego stopu, jakim są kryształy szczątkowe. Zapewnia to uzyskanie stopów o wymaganych właściwościach mechanicznych.

Przy przejściu metalu lub stopu ze stanu stałego w stan ciekły jego objętość zwiększa się o 3-4%, co należy uwzględnić przy określaniu krystalizacji odlewów w formach odlewniczych.

Należy podkreślić, że dla jakości przyszłego odlewu nie jest obojętne, z jaką intensywnością i w jakiej atmosferze (ośrodku) przeprowadza się topienie, jaki jest stopień (temperatura) przegrzania ciekłego stopu powyżej temperatury topienia. Czynniki te mogą wpływać w sposób decydujący na proces krystalizacji odlewu i jego właściwości.

Praktycznie wszystkie stopy odlewnicze w stanie ciekłym zawierają określoną ilość drobnych, nierozpuszczalnych domieszek, które mogą mieć wpływ na warunki krystalizacji. Dlatego właśnie stopy odlewnicze zarówno w stanie ciekłym, jak i stałym należy odnosić do układów koloidalnych. Charakterystyczną cechą tego typu układów jest ich wielodyspersyjność. Charakter powstającego układu i jego zdolność do takiego lub innego oddziaływania związana jest pośrednio z warunkami topienia i przegrzania metalu lub stopu. Liczne stopy odlewnicze, w szczególności metali nieżelaznych, zawierają łatwo parujące składniki. Z tych też względów wytapianie szeregu stopów powinno prowadzić się w próżni lub w argonie.

Le|NOŚĆ stopów i metali

Lejność metali i stopów przejawia się ich zdolnością do płynięcia (w stanie ciekłym) poprzez kanały układu wlewowego formy, wypełniania wnęki formy i dokładnego odwzorowywania kształtów zaformowanego odlewu.

Lejność zależy od wielu fizycznych i fizykochemicznych właściwości stopu i nie można jej scharakteryzować jakąkolwiek jedną stałą fizyczną lub fizykochemiczną. Dobra lejność jest bardzo istotna dla przeprowadzenia szeregu niezbędnych zabiegów zapewniających uzyskanie szczelnych, wysokojakościowych odlewów, polepsza warunki wyprowadzania jam skurczowych poza powierzchnię odlewu, zmniejsza niebezpieczeństwo tworzenia się wszelkiego rodzaju porowatości, pęknięć itp.

Przy porównywaniu lejności różnych metali i stopów rozróżniamy lejność rzeczywistą, zerową i praktyczną Pierwszą z wymienionych określa się przy jednakowym przegrzaniu stopów powyżej temperatury zerowej lejności. Ma ona miejsce wtedy, kiedy stop znajdujący się pod ciśnieniem statycznym przestaje płynąć. Występuje ona pomiędzy temperaturą likwidus i soli-dus w momencie, kiedy lepkość stopu szybko rośnie w wyniku powstawania znacznej ilości fazy stałej. Lejność praktyczna natomiast jest mierzona dla różnych stopów przy jednakowej temperaturze zalewania, niezależnie od stopnia przegrzania powyżej temperatury lejności zerowej i likwidus.

W warunkach przemysłowych ustalenie temperatury lejności zerowej jest trudne, dlatego też lejność stopu określa się przy jednakowym przegrzaniu stopu powyżej temperatury likwidus. Lejność taką nazywa się umowną lejnością rzeczywistą.

Metale czyste i większość stopów eutek-tycznych krzepnie z wyraźnie zarysowanym frontem krystalizacji i charakteryzuje się lepszą lejnością niż stopy tworzące roztwory stale i krzepnące w przedziale temperatur. Stopy potrójne, o składzie eutektycznym charakteryzują się lepszą lejnością niż eutektyczne stopy podwójne (eutektyk to mieszanina ciekła).

Występowanie domieszek w stopach w jednych przypadkach pogarsza, a w innych poprawia lejność, podobnie modyfikowanie. Łatwo topliwe eutektyki poprawiają lejność wszystkich stopów.

Lejność związana jest również ze stopniem przechlodzenia stopu. Lepkość ciekłego metalu w momencie zalewania go do form jest współmierna do lepkości wody w temperaturze pokojowej. Jednak na skutek większej prędkości oddawania ciepła lepkość metalu szybko wzrasta w wyniku, czego maleje jego lejność, czyli zdolność do płynięcia kanałami formy. Utrzymując wysoką temperaturę przegrzania stopu w okresie jego przepływu przez kanały formy, można bez trudu ze stopów o odpowiedniej lepkości otrzymać odlewy o bardzo małych przekrojach ścianek. Doświadczalnie stwierdzono, że lejność zależy w mniejszym stopniu od lepkości stopu aniżeli od przedziału krystalizacji stopu.

Skłonność

DO POCHŁANIANIA CAZÓW

Gazy mogą występować w stopach odlewniczych w postaci: rozpuszczonej, stałych związków chemicznych z pierwiastkami składu chemicznego stopu (tlenki, azotki i in.), roztworów, w których atomy gazu mogą umiejscawiać się między atomami metalu podstawowego, względnie mogą wchodzić w siatkę krystaliczną jego cienkich warstw, adsorbowanych na powierzchni metalu lub stopu. W jednych przypadkach oddziałują one niekorzystnie na właściwości stopu, tworząc porowatość gazową, w innych wprowadzane są dla podwyższenia szeregu właściwości, jak np. wytrzymałość, twardość, żaroodpor-ność itp. Rozpuszczalność gazów w stopie wzrasta wraz ze wzrostem temperatury i rozpoczyna się adsorpcją tych gazów, która w miarę wzrostu aktywacji tego procesu prowadzi do ich dysocjacji na powierzchni adsorbenta i tworzenia z nim połączeń chemicznych. Adsorpcja to powierzchniowe wiązanie cząsteczek gazu przez cząsteczki ciała stałego.

Obecność gazów w ciekłym stopie prowadzi przy ich nadmiarze do wystąpienia porowatości gazowej. Zostaje ona zapoczątkowana pojawieniem się zarodków porowatości w ciekłym, krystalizującym stopie. Może to być zarodkowanie homogeniczne, kiedy zarodki porowatości powstają wewnątrz stopu, lub heterogeniczne, kiedy powstają one tam, gdzie naruszono ciągłość budowy ciekłego stopu, np. front krystalizacji, zawiesina wtrąceń niemetalicznych czy ścianki tygla.

Rosnące, a następnie wypływające pęcherzyki gazowe wywołują gotowanie kąpieli i powiększanie powierzchni faz. Wydzielanie gazów z ciekłego stopu w miarę obniżenia jego temperatury i związanego z tym spadku ich rozpuszczalności wzrasta, co przy równoczesnym wzroście naprężenia powierzchniowego utrudnia ich wypływanie na powierzchnię stopu i prowadzi do powstawania porowatości odlewu.

Bardzo skutecznym zabiegiem, pozwalającym na uniknięcie powstawania porowatości gazowych w odlewie, jest odlewanie stopów w osłonie argonowej lub próżni. Przy odlewaniu gazowym jesteśmy

32



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0017 (203) Charakter i przebieg poszczególnych procesów transportowych w handlu zagranicznym j
Slajd38 4 Typowy przebieg procesu topienia 2. Piece odlewnicze a.    Żeliwiaki b.
34150 Zdjęcie0227 (5) zlokalizowane są chromosomy. Charakterystyczną cechą zahamowanego w metafazie
M067 5. Si Ujemną cechą zatrzymywania statku za pomocą zwrotu, jest konieczność dysponowania dostate
46838 inzynieria procesowa 110012 Tekstura nie jest pojedynczą cechą, a stanowi zbiór wyróżników pro
ET0 110 Rozdział 7. Podaż turystyczna charakterystyczną cechą produktu jest podporządkowanie jego e
projekt pozwala na przejście do kolejnego etapu przygotowania procesu produkcyjnego, jakim jest etap
1.1. Pojęcie i istota procesów przygotowania produkcji 11 Najkorzystniejszym z punktu widzenia prakt
1.1. Pojęcie i istota procesów przygotowania produkcji 12 Wynikiem technologicznego przygotowania je
1.1. Pojęcie i istota procesów przygotowania produkcji 15 Projektem w zakresie przygotowania produkc
Charakterystyczną cechą języka C/C++ jak i wielu innych języków programowania jest możliwość budowy
Do zbierania i przetwarzania informacji o wynikach dziennej produkcji odlewni, potrzebny jest komput
20910 Obraz7 (58) Drugą charakterystyczną cechą rozpuszczalników, z punktu widzenia przebiegu w nic

więcej podobnych podstron