4962383836

4962383836



Zeszyt 9


Str. 208


„PRZEMYSŁ

Średnica

rurociągu

Kapitał

potrzebny

miljonów zł.

Ciśnienie

początkowe

Całkowity koszt gazu

gr/m3

cale

ata

4

0-85

15

4*15

5

1*03

9

4*40

6

1*36

6

4*83

Liczby powyższe, podobnie jak i niżej podane, odnoszą się do stycznia 1930 r. Z porównania ceny gazu z równo wartościowani cenami węgla — miału (4.48 gr/m3) wynika, że rurociąg 5“ ledwie się opłaci. Dopiero przy porównaniu z węglem lepszej sorty, dla którego cena równoważna wynosi dla Kałusza 7.35 gr/m3, może się ten interes kalkulować. Przy spalaniu mieszanki, złożonej w połowie z orzecha, a w połowic z gorszych sort, otrzyma się wartości pośrednie. Faktyczny zysk przedstawiają inne czynniki, jak łatwiejszy ruch, niemożliwość kradzieży etc., przybywają natomiast kłopoty z mierzeniem gazu. Zwiększenie ciśnienia początkowego do 20 ata zwiększyłoby przepływ gazu następująco: 4" — 36 ms/min, 5" — 65 nis/min, 6" — 108 in3/min. Okazuje się, że rurociąg 6“ daje za dużą rezerwą, natomiast 5“ daje rezerwę dostateczną nawet w razie przedłużenia rurociągu do Stanisławowa.

B) Stanisławów. Odległość z Bitkowa 50 km, z Kałusza 40 km. Wysuwane przez Zarząd miasta Stanisławów elektrownia i gazownia są faktycznie małemi konsumentami. I tak: elektrownia o produkcji dziennej 250 KW, a 600 KW szczytowej, rocznic 1 miljona KWgodzin, będzie średnio zużywać W ni3/inin przy spółczynniku </> — 0.2; Gazownia produkuje obecnie rocznie 1.3 miljona nigazu świetlnego, czemu odpowiada średnio 1.3 m8/min gazu ziemnego, przy — 0.5 (zbiorniki. Jeżeli przyjmiemy nawet, że to ostatnie zapotrzebowanie po wprowadzeniu gazu wzrośnie — .analogicznie jak w Stryju — do 50 m3 na gtowę rocznie, t. j. w Stanisławowie przy 40.000 mieszkańców, do 2 miljonów m3 gazu ziemnego rocznie, to jednak będą to zawsze liczby stosunkowo nie wielkie. Podobnie i zapotrzebowanie gazu ziemnego dużych zresztą Warsztatów P. K. P. nic przekroczy z pewnością średnio 2 m3/min (ę> = 0.30). Natomiast zakłady fabryczne stanisławowskie przedstawiają poważniejsze już konsumcjc, gdyż maksymalnie około 42 nP/min, przy średniem (p 0.60. W tej liczbie partycypują:

m8/min (P

Rafinerja nafty Habera, Fabryka drożdży

Liebermana, Rafinerja nafty Griffla,

Młyn Rudolfa.........16    0.8

Mniejsze zakłady przemysłowe, o dziennym

ruchu............16    0.3

Cegielnie stanisławowskie......10    0.7

Obecnie spala się tam w połowie miał, w połowic zaś lepsze sortymenty węgla tak, że większość zakładów chętnie przejdzie na tańszy opał, jakim bezsprzecznie będzie gaz ziemny — i to prawdopodobnie w pierwszym roku 1/4 zakładów, a w następnych czterech latach dalsze 2 4 zakładów. Można więc przyjąć, że zapotrzebowanie gazu całego miasta (zakłady miejskie i przemysłowe) wyniesie w pierwszym roku 15 ms/min, przy y> — 0.50, po pięciu latach 40 ms/min przy (p = 0.60. Przyjmując to drugie (wyż-

N_A F t O W Y“

sze) zapotrzebowanie, otrzymujemy alternatywy takie same, jak dla Kałusza. (Większą ilość gazu wyrównuje gorszy stopień obciążenia).

Rurociąg 5“ daje więc pewną rozpiętość między ceną kalkulacyjną gazu a ceną kupna. Przy zapotrzebowaniu w pierwszym roku 4ylko około 15 m3/min wypada cena jednostkowa gazu na 8.24 gr/m3. Rurociąg wymaga więc bardzo starannego ustalenia konsuincji zakładów fabrycznych (definitywnych umów), ewentualnie pozyskania zaraz na początku wymienionych 4 większych konsumentów gazu. Na oświadczeniu się gazowni i elektrowni miejskiej — jako na zbyt małych konsumentach — nie można oprzeć decyzji co do budowy rurociągu Bitków—Stanisławów. Nie może być również mowy

0    obniżaniu ceny gazu dla przemysłu kosztem konsumenta miejskiego.

C)    Kołomyja. Odległość od Nadwornej (omijając Delatyn) również około 50 km. Zapotrzebowanie gazu ziemnego (elektrownia, młyn, browary, tkalnia, rafinerja nafty) obliczono na podstawie ankiety wojewódzkiej na 6 m3/min przy cp — 0.65. Do tego należy dodać cegielnie — 10 m3, (p — 0.7, razem maksymalny przepływ 16 m3/min. Licząc się z przyszłym rozwojem spożycia przyjąć możemy dla kalkulacji Q = 20 m3/min.

Z porównania cen węgla z równowartościowemi cenami gazu wynika, że rurociąg 4“ mógłby się nie najgorzej rentować, jeszcze lepiej 3“, który najzupełniej wystarczy. Razi nieco mały wymiar rurociągu (przy 50 km odległości). Z powodu słabego zagęszczenia konsumeji przemysłowej możliwe jest ekonomiczne zasilanie gazem ziemnym terenów leżących na wschód od Bitkowa i Nadwornej tylko drogą doboru rurociągu o małych średnicach.

D)    Inne sieci gazowe dalekosiężne Województwa Stanisławowskiego. Między Bitkowem a Stanisławowem wchodzą w rachubę jeszcze dwie miejscowości: Nadworna, o zapotrzebowaniu około 4 ms/min, przy (p = 0.8, oraz Bohorod-czany, traktowane jako odgałęzienie 6 km do Dźwiniacza z przedłużeniem 4 km do Rosulny, ewentualnie jeszcze dalszem do Majdanu, których zapotrzebowanie na cele opałowe i motorowe przemysłu naftowego wyniesie 2—3 m3/min, a może

1    więcej. W Nadwornej wchodzą w rachubę: Rafinerja nafty Segila, Młyn Łuckiego, Huta szkła Bodnara, oraz Stacja pomp P. K. P.

Koncepcja Bitków—Stanisławów—Kałusz nie jest ruchowo korzystną, jeżeli się zważy, że Stanisławów jest konsumentem silnie wahającym, a Kałusz ma obciążenie stałe. Przy takiern szeregowem łączeniu powinien być bliżej źródła konsument stały, a dalej odbiorca zmienny. Pod względem odległości jest koncepcja Daszawa—Kałusz—Stanisławów identyczna z koncepcją Bitków—Stanisławów—Kałusz.

Odgałęzienie ze Stanisławowa do Tłumacza (około 30 km) nie opłaca się: 4 m3/min, chociaż (p — 1. Podobnie nicopłaca się odgałęzienie od Stanisławowa lub Kołomyji do Nieźwisk (około 50 km), gdzie projektowane młyny fosforytowe *(°koło 600 KW) i domy kolonji fabrycznej mają zużywać w przyszłości około 12 ms/min przy rp = 0.5.

Dużym konsumentem byłaby Cukrownia w Chodorowie, zużywająca 1270 ton węgla w czasie



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Zeszyt 9 Str. 112    „PRZEMYSŁ NAFTOWY" sokości 1/6 kapitału zakładowego
Kolendowicz5 Rys. 10-13 m Rys. 10-14 Rys. 10-15 Przykład 10-7. Obliczyć liczbę nitów o średnicy d =
Obliożyć ekonomiczną średnicę rurociągu do przesyłania 850 kg/h gazu ziemnego (metanu) pod normalnym
Korzystając z obliczeń poprzednich (str. 249) średnie ciśnienie w aorcie wynosi: pL = = 1,33 • 104 N
Str 157 średnią. IMGW zaleca obliczanie prędkości średniej w pionie za pomocą wzorów, w których pręd
Średnica rurociągu - 100 - 125 mm Ciśnienie tłoczenia - 45 - 130 barów Długość pizewodu gumowego na
Tabela 7 Spadki minimalne rurociągów drenarskich [%„] Warunki pracy rurociągu Średnica rurociągu
Zeszyt 9 Str. 214    „PRZEMYSŁ NAFTOWY" Adam JAWORSKI.Rozważania z zakresu
Zeszyt 9 Str. 221 „P R Z E M Y przyrząd wtórny stanowią dwie rurki U, jedna napełniona najczęściej w
4 (911) str. Tabl. 0208 Rurociągi z polietylenu niskociśnieniowego (PE) łączone metodą
nr str.
Zdjecie5 Średnicę rurociągów spalinowych określa zależność: gdzie Wgp [m/s] - założona wartość pręd
DSC03897 Składniki stopy dyskontowej wg. średnioważonego kosztu kapitału
73933 str2 średnich w określonych okrągłych odległościach od początku krzywej lub o okrągłym pikiet
ZADANIA PODSTAWOWE Zad. 1 Oblicz średnioważony koszt kapitału w spółce akcyjnej, której kapitał
Zarządzanie finansami KOSZT KAPITAŁU. ŚREDNIOWAŻONY KOSZT KAPITAŁU □ Kapitał służący do
3.1 sir. 39 35 str. 40 Jaką wartość kapitału osiągniemy po 5 latach, Jaką kwotę należy wpłacać na

więcej podobnych podstron