4962383866

4962383866



Zeszyt 9


„PRZEMYSŁ NAFTOWY"


Str. 217


Zagłębie Daszawskic jest w rozbudowie. Ruro-' ciągi Daszawa—Borysław przez Stryj i Drohobycz, z odgałęzieniem do Stebnika i Daszawa—Lwów są w posiadaniu „Gazoliny“. 'Rurociąg Daszawa—Drohobycz jest własnością „Pohninu". Tak w jednym jak i w drugim przedsiębiorstwie panuje usilna dążność do wprowadzenia dokładniejszych metod mierzenia gazu. Poważną trudnością, która występuje w punktach pomiaru na gazociągacli z Daszawy są wielkie i bardzo zmienne ciśnienia gazu. Konieczność rejestrowania tych ciśnień podraża aparaturę pomiarową.    [    '

Zagłębie bitkowskie czeka na rozbudowę. Dotychczasowy obrót gazem jest mały i opiera się na borysławskiej metodzie mierzenia gazu.

Już z tego krótkiego szkicu widać, jak różnorodne są warunki, w których gaz ma być mierzony. Przedewszystkiem mamy punkty pomiaru czystego gazu, bez powietrza i punkty pomiaru mieszanki, to znaczy gazu z powietrzem. Znaczna większość punktów pomiaru w zagłębiu Borysławskiem mierzy mieszankę; punkty pomiaru poza Borysławiem mierzą przeważnie gaz czysty (gazociągi państwowe, gazociągi „Gazoliny“ i „Polminu“ z Daszawy). Ze względu na ciśnienie statyczne gazu mamy całą skalę punktów pomiarowych: od prawie 200 atmosfer* •wl Bitkowie przez około 50 atm. w Daszawie, kilkanaście atm. w rozdzielniach gazociągów z Daszawy, kilka atm. w krośnieńskiem, do głębokiej depresji około 500 mm słupa rtęci w Borysławskim. Podobnie rozmaitą jest średnia ilość gazu mierzona w poszczególnych punktach; od ułamka m:7min aż do setek m3/min z prawic wszystkiemi wartościami pośredniemi.

Jeżeli dodamy do tego różny ciężar gatunkowy gazu, zmiany temperatury, wilgotność, zanieczyszczenia Ipłynnc i stałe, i zważymy, że te zmienne wielkości wahają się w niektórych wypadkach w szerokich granicach, — że nadto urządzenia pomiarowe nie mogą być zbyt drogie ani zbyt skomplikowane — zrozumiemy, że znalezienie jednolitej metody, któraby w tych ciężkich warunkach mierzyła dokładnie to, co dla nas ma istotną wartość, a więc kalorje zawarte w gazie, staje się zagadnieniem ogromnie trudnem. Być może, że nauka fizyki da nam w przyszłości jakiś element, który wstawiony do rury prowadzącej gaz, będzie reagował tylko na drobiny metanu i pochodnych i to tern żywiej im tych drobin będzie więcej. Wtedy wystarczy jeden aparat, który połączony z tym elementem uzewnętrzni wielkość tej reakcji, a więc i ilość. Narazić rozpiętość między warunkami mierzenia gazu a tak postawionemi wymaganiami jest za duża, aby ją mógł objąć miernik, jaki dać może dzisiejsza technika pomiarowa.

Ostatecznie trzeba było zmniejszyć tę rozpiętość. Mając to na uwadze, Laboratorjum Maszynowe i Mech. Stacja Dośw. P. L. wytknęły sobie w dalszej pracy następujące wytyczne: 1) należy podzielić punkty pomiaru na grupy o podobnych warunkach i dla grup szukać metod, licząc się z góry z tern, że będzie grupa punktów pomiarowych, w których dokładne mierzenie gazu na razie jest niemożliwe; 2) przemysł może i powinien polepszyć warunki mierzenia gazu przez zmniejszenie ilości zmiennych

^i ograniczenie skali zmienności; 3) zrezygnować na razie z mierzenia kalorji.

Czynnikiem, który najbardziej utrudnia dokładny pomiar gazu ziemnego jest zanieczyszczenie go powietrzem w bardzo różnym stopniu. Stąd też przy podziale punktów pomiarowych nasuwa się przede-wszystkicm podział na dwie grupy: grupa-punktów pomiarowych o stałej wartości kalorycznej, czyli praktycznie biorąc, gazu czystego bez powietrza, względnie ze stałą procentową zawartością powietrza i grupa punktów pomiarowych gazu, zanie;-czyszczonego różną procentową ilością powietrza. Do pierwszej grupy należeć będą wszystkie punkty pomiarów gazu, który pod własnem ciśnieniem dochodzi do miejsc konsumpcji i \tc punkty pomiaru gazu ssanego, kftóry ssiemy z otworów bęz ropy, względnie z poza rur z tern, że sieć rurociągu jest dostatecznie szczelna.

Typowy układ sieci gazowej czystego gazu przedstawia się następująco: kilka szybów gazowych oddaje gaz do wspólnego rurociągu, transportującego go do t. zw. rozdzielni; stąd rozchodzi się gaz osobne-mi rurociągami do t. zw. sekcyj (grup konsumentów) i do większych konsumentów. Sekcje rozprowadzają gaz do swoich konsumentów.

W układzie takim występują trzy rodzaje punktów pomiarowych: punkty pomiaru produkcji każdego szybu, punkty orjentacyjno kontrolne na rurociągu głównym i odgałęzieniach, oraz punkty pomiaru konsumpcji. Zmienne obciążenie układu sieci gazowej powoduje, że ciśnienie statyczne gazu w punktach pomiaru produkcji i Orjentacyjno kontrolnych będzie zmienne, bo od ciśnienia zależy ilość przetłaczanego w danej clnvi'i gazu. Natomiast konsumowanie gazu odbywać się może i powinno przy stałem ciśnieniu, co łatwo osiągnąć przy pomocy regulatorów ciśnienia.

Od punktów pomiaru konsumpcji wymaga się, aby nietylko wskazywały chwilowy przepływ gazu (względy ruchowe), ale także liczyły, albo dawały możność wyliczenia ilości gazu, która przez dany punkt pomiaru przepłynęła w dłuższym okresie czasu (w miesiącu). Natomiast punkty orjentacyjno kontrolne spełniać mogą swoje zadanie, wskazując jedynie chwilowy przepływ gazu.

Z powyższego wynika, że, jeżeli ciężar gatunkowy gazu jest stały — w znaczeniu praktycznem —' i jeżeli temperatura gazu waha się w tak małych granicach, — co najczęściej ma miejsce, — że ograniczyć się można jedynie do sporadycznej kontroli zwykłym -termometrem, oraz jeżeli można pominąć wilgotność gazu — to w punktach pomiaru konsumpcji wystarczy do określenia ilości gazu pomierzyć jedną wielkość, t. zn. wprost objętość albo wielkość zależną od niej według znanego prawa; w punktach orjentacyjno—kontrolnych i punktach produkcji gazu należy ponadto mierzyć ciśnienia statyczne gazu. Pamiętać przy tern należy o tern, że zmiana temperatury gazu o jeden stopień, powoduje zmianę pomierzonej objętości o około 0.36°/o przy pomiarze objętości wprost, a o połowę tego ułamka procentu przy pomiarze objętości z ciśnienia dynamicznego, i że wilgotność gazu ma bardzo mały wpływ na jego objętość, jeżeli gaz płynie pod wyż-szem ciśnieniem. Zdarzyć się jednak mogą tak



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Zeszyt 9 „PRZEMYSŁ NAFTOWY" Str. 225 Liczba / jest inna dla przepływów laminarnych, mało
Zeszyt 9 „PRZEMYSŁ NAFTOWY" Str. 219 droga w porównaniu z innemi metodami; w trudniejszych (pun
Zeszyt 9 „PRZEMYSŁ NAFTOWY"    Str. 201 3.    Sprawozdanie
Zeszyt 9 „PRZEMYSŁ NAFTOWY Str. 203 Tabela 1. mm: s — mm: R — zł/km: 100
Zeszyt 9 ,PRZEMYSŁ NAFTOWY Str. .205 wartość opałowa 1 m1 gazu wartość opałowa 1 kg. węgla kimi jeg
Zeszyt 9 „PRZEMYSŁ NAFTOWY 5 , tfnoiac vzrosł<s kosztów xran sportu pa 7u k za le znosu od
Zeszyt 9 RZEMYSfc NAFTOWY" Str. 209 Razem . . 87    0.7 i
Zeszyt 9 .PRZEMYSŁ NAFTOWY" Str. 215 Tabela 3) podaje zmianę p*r w zależności od (x). Tabela
Zeszyt 9 „P R Z E M_Y_ S Ł NAFTOWY*1 Str. 235 Kraków i Dziedzice oraz w Wańkowej dnia 28-go maja 193
Str. 224 .„PRZEMYŚL NAFTOWY" • mm •    ot Zeszyt 9 0,01989 -j- rowych jest
Zeszyt 9 Str. 112    „PRZEMYSŁ NAFTOWY" sokości 1/6 kapitału zakładowego
Zeszyt 9 Str. 214    „PRZEMYSŁ NAFTOWY" Adam JAWORSKI.Rozważania z zakresu
Str. 216 „PRZEMYSŁ NAFTOWY* Zeszyt 9100 . ^.Pp° -ln Pp -100. —łis In Ppo przyczem przyjmiemy pi = 1
Str. 218 „PRZEMYSŁ NAFTOW Y“_    Zeszyt 9 znaczne zmiany temperatury, że nie wystarcz
Str. 220 „PRZEMYSŁ NAFTOWY" Zeszyt 9 ilości (w znaczeniu przemysłowego pomiaru), niema
Str. 222 „PRZEMYSŁ NAFTOWY" Zeszyt 9 ncini (gumowe dla niskich ciśnień, stalowe spiralnie
Str. 228 „PRZEMYSŁ NAFTOWY" Zeszyt 9 Inż. Reguła T.: „Gospodarka gazowa w świetle
zeszyt ćwicz str 7 c) Miłość Romea i Julii jest tematem Konstanty Ildefons Gałczyński Opis domu poet
Str. 200 Zeszyt 9 „P R Z H M Y S Ł NAFTOWY"PROGRAM XII. Zjazdu Gazowników i Wodociągowców Polsk

więcej podobnych podstron