4989291482

4989291482



58


HALINA FILIPOWICZ

spoza niej, jak i od środka”30. Linia, która ogranicza, pobudza równocześnie do jej przekroczenia. Jednakże uczestnicy polskich dyskusji wokół emigracyjności z rezerwą odnoszą się do teoretycznych ustaleń krytyki feministycznej. Feminizm jest w Polsce interpretowany zwykle w odniesieniu do patriarchalnie pojmowanej żeńskości i „kobiecości”. Podkreślanie „kobiecego” charakteru tego ruchu w sposób niezamierzony usprawiedliwia tradycjonalistyczne traktowanie kobiet, jako „naturalnie” współodczuwających i wychowujących „na wychowawców” (correction officers) mężczyzn w świecie zimnym i bezwzględnym.

W przeciwieństwie do uznanych ujęć literatury emigracyjnej, wprowadzone przez Gillesa Deleuze’a i Felixa Guattariego pojęcie „literatury mniejszej” (minor literaturę) podsuwa interpretację umożliwiającą radykalnie różne podejście teoretyczne do omawianych tutaj kwestii. Rozumiejąc z prowokacyjno-ironiczny wydźwięk tego projektu, proponuję przystosowanie do potrzeb studiów nad kwestią emigracyjną koncepcji wspomnianych badaczy, którzy chcieliby w literaturze mniejszej widzieć raczej antyautorytarny fenomen pojawiający się w obszarze kultury dominującej, niż uprzywilejowany „dublet” „literatury większej”. Powołując się na zapis w dzienniku Kafki z 25 grudnia 1911 wprowadzają oni kategorię interpretacyjną kleine Literatur czy też minor literaturę („literatury mniejszej”). Dla Deleuze’a i Guattariego „literatura mniejsza nie wywodzi się z «języka mniejszego» (minor lan-guage); jest ona raczej tym, co mniejszość stwarza w «języku większym^’3 1. „Językiem większym” może być każdy język. Przemieszczenie i „deterytorializacja” języka zależą od pisarskiej praktyki mniejszości. Tak więc, „literatura mniejsza” - to „literatura, która w istocie sabotuje każdy kod społeczny lub systemowy kontrolujący środki liczącej się {major) w danej chwili produkcji literackiej”32.

Moje rozstrzygnięcie nie jest całkowicie arbitralne. Pojęcie Deleuze’a i Guattariego dopuszcza takie zabiegi poszerzające zakres jego zastosowania. W ich wywodzie zasadniczą rolę odgrywa dążenie do „dete-rytorializacji” ekspresji, charakterystyczne dla dzieła Kafki biorącego

30    Feminist Theory: From Margin to Center, Boston 1984, s. IX.

31    G. Deleuze i F. Guattari Kajka: Towarda Minor Literaturę, s. 16.

32    L. A. Renza „A White Herron ’’ andthe Question ofMinor Literaturę, Madison 1984, s. 33.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
gli dowiedzieć się, jak funkcjonuje prestiżowa Uczelnia od środka, poznać jej bazę infrastrukturalną
page0271 CHRONOLOGIA FEDROSA. 269 starszym od niej, jak chcą uczeni wspomniani, bo najprawdopodobnie
ScanImage57 będzie taka sama od środka geometrycznego belki, jak odległość wypadkowej wszystkich sił
P1100937 58 Halina Waszkielewicz Warto przypomnieć, że to właśnie od publikacji dwóch bajek w roku 1
67 Co za szyk! Lśni się na niej wszystko od stóp do giów. Cóż za lakierki! Jak na bal! Jedwabie,
Lekcja geografii; sprawdzian: Adam słaby uczeń siedzi koło Ewy kujon ki i ściąga od niej. Jak nauczy
Odpowiedział mu pomnik, któiy rozchodził się tak od środka na wszystkie strony, jak rozchodzą się fa
Odpowiedział mu pomruk, który rozchodził się tak od środka na wszystkie strony, jak słowa. Potem tu
skanuj0115 odległości od środka przekroju poprzecznego, ani też zasady ich prostopadłości do promien
56 3.    •kPension nouvelle<t—ul. Jagiellońska 58; właściciel Filipowicz,

więcej podobnych podstron