4989291949

4989291949



Dni Przedsiębiorczości na UWM



fakty


Nauka dla biznesu

Nowy Rok, nowe wyzwania i nowa polityka spójności na lata 2014-2020. Do podejmowania nowych inicjatyw zachęcał kolegium dziekańskie rektor Ryszard Górecki organizując pierwsze w tym roku spotkanie dotyczące funduszy unijnych (7.01.).

Na początku spotkania prof. Ryszard Górecki, rektor UWM wręczył nominacje liderom projektów priorytetowych złożonych przez UWM do Urzędu Marszałkowskiego: Konsorcjum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia EnFoodLife-prof. Bogusław Staniewski (Wydział Nauki o Żywności), Inteligentne technologie w ochronie środowiska - prof. Janusz Gołaszewski (Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa), Innowacyjność technologii żywności wysokiej jakości - prof. Bogdan Lewczuk (Wydział Medycyny Weterynaryjnej), Regionalne Centrum Informacji Medycznych - mgr Andrzej Rydzewski (dyrektor Regionalnego Centrum Informatycznego UWM), Infrastruktura dydaktyczno-badawcza dostosowana do smart specjalisation w zakresie drzewnictwa - prof. Adam Lipiński (Wydział Nauk Technicznych), Brokerzy innowacji w produkcji żywności - dr Tomasz Wierzejski (Wydział Nauk Ekonomicznych), Warmińsko-Mazurskie Centrum Medyczne i Przyrodolecznicze oraz Warmińsko-Mazurskie Centrum Medyczne i Przyrodolecznicze - Centrum Naukowe Medycyny Eksperymentalnej - prof. Wojciech Maksymowicz (Wydział Nauk Medycznych).

O możliwościach wykorzystania pieniędzy z UE mówiła Danuta Kopeć, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Strategia rozwoju Europy oraz finansowanie badań i rozwoju w latach 2014-2020 zakłada m.in. następujące priorytety: rozwój inteligentny i rozwój gospodarki opartej na wiedzy i innowacji oraz rozwój zrównoważony, czyli wspieranie gospodarki efektywnej korzystającej z zasobów bardziej przyjaznych środowisku i bardziej konkurencyjnych.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opracowało Umowę Partnerstwa pomiędzy Polską, a Komisją Europejską, która będzie stanowić podstawę wdrażania funduszy europejskich w Polsce. Umowa wskazuje, w jaki sposób dzięki funduszom unijnym nasz kraj chce realizować swoje cele rozwojowe. Założenia tego dokumentu zostały przyjęte przez polski rząd 15 stycznia 2013 r.

Uniwersyteckie Biuro Karier oraz Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Olsztynie podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości uczyły studentów jak wystartować w biznesie.

Od 18 do 22 listopada ub. r. studenci mogli wziąć udział w wykładach i szkoleniach, skorzystać z porad jak zakładać własne firmy, z prawa pracy oraz z możliwości wyjazdu zagranicę. Jedną z głównych atrakcji wydarzenia była gra symulacyjna Business.

- Gra ma na celu pokazanie młodemu człowiekowi, jak krok po kroku, dzień po dniu wygląda prowadzenie działalności gospodarczej. Zasady gry sątakie, jak zasady wolnego rynku-wyjaśnia Przemysław Rajchel, właściciel firmy NGO And Business Service.

Podczas targów odbyły się trzy wykłady: „Wolontariusz aktywista -profesjonalista' przy współpracy z Bankiem Żywności w Olsztynie,

-    W dokumencie wskazano m.in. rodzaje inwestycji, które będą mogły liczyć na dofinansowanie, zaproponowano układ programów operacyjnych, zarys systemu ich wdrażania oraz podział odpowiedzialności za zarządzanie funduszami europejskimi pomiędzy władze krajowe i regionalne - mówiła D. Kopeć.

Jakie cele będą najważniejsze do osiągnięcia dzięki wsparciu z programu polityki spójności w latach 2014-2020 według Umowy Partnerstwa i poszczególnych programów operacyjnych?

-    Istotne dla Uniwersytetu i biznesu będą cele tematyczne nr 1 i 10. Cel nr 1 - badania naukowe, rozwój technologiczny i innowacje zakłada ulepszenie infrastruktury potrzebnej do badań i innowacji w sektorze nauki i przedsiębiorstw, rozwój kadry sektora badawczo-rozwojowego, umiędzynarodowienie polskiej nauki, w tym powstanie międzynarodowych agend badawczych w Polsce oraz transfer wiedzy i innowacji dogospodarki. Cel nr 10 - inwestowanie w edukację, umiejętności i uczenie się przez całe życie zakłada poprawę jakości kształcenia, zwiększenie powiązania systemu edukacji i umiejętności osób z potrzebami rynku pracy oraz lepszy dostęp do wysokiej jakości usług edukacyjnych dostarczanych do grup o specjalnych potrzebach - referowała D. Kopeć.

„Być człowiekiem przedsiębiorczym" oraz wykład z prawa pracy dla przyszłych przedsiębiorców, studenci uzyskali wiele cennych rad o tym, jak założyć firmę, gdzie szukać i jak podjąć pracę oraz jak funkcjonować na dynamicznie rozwijającym się rynku pracy. W bibliotece działał również Punkt Konsultacyjny. Studenci mogli skorzystać z porad doradcy zawodowego, specjalistów rynku pracy CEiPM OHP, ekspertów Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie oraz Banku Żywności, a także doradcy ds. pracy w USA z CCUSA Poland. Celem tego przedsięwzięcia było pokazanie studentom, w jaki sposób rozpocząć karierę zawodową oraz jak za pomocą kursów podnoszących lub zmieniających kwalifikacje czy wolontariatu można stać się bardziej atrakcyjnym w oczach przyszłego pracodawcy.

Paula Kielczykowska

Wszystkich zainteresowanych wakacyjną pracą w USA zapraszamy na spotkania informacyjne. W każdą środę o godz. 18:30, na Wydziale Humanistycznym w sali 21.

15


(173) styczeń 20 1



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
NOWY ROK NOWE SZANSE!AKCJE PROFILAKTYCZNEw ALAB laboratoria Akcje profilaktyczne ze zniżkami na wybr
H bal I J A LU ✓ I ■“ Zapisz Zapisz Jako Nowy temat Nowy autor Nowe dzieło Nowa fiszka
NOWY ROK, NOWE POSTANOWIENIA YouTube zlecił przeprowadzenie ankiety w 13 krajach z Europy i Afryki,
# ROZ KŁAD ROCZNYNOWY ROK, NOWE WYZWANIA, NOWE CELE UMÓW SIĘ JESZCZE WSTYCZNIU NA PEŁNĄ ANALIZĘ - RO
grupaA /.auamc i Dla obwodu przedstawionego na rysunku 1 napisać a)    układ równań
Image119 czasu propagacji sygnału do stanu 0 na wyjściu od temperatury dla przerzutni-ka D przedstaw
img111 (8) Zadanie 6. zapas w tonach dni dostawy Na wykresie przedstawiono cykliczność dostaw stali
skanuj0106 (32) UWAGI O ETAPACH PODEJMOWANIA DECYZJI (KARTA DLA UCZESTNIKA) Proces podejmowania decy
skanuj0284 (3) 298 PHP i MySQL dla każdego Wynik działania takiego zapytania został przedstawiony na
image 4 Dla zakresu średnich częstotliwości uproszczony schemat umożliwiający obli czenie przedstawi
img066 66 Przebieg funkcji Bessela dla kilku początkowych wartości n jest przedstawiony na rysunku 1

więcej podobnych podstron