5032125101

5032125101



Wersja 10.02.2015

Przykład wstępu

Ludzi od wieków fascynowało morze i głębiny wielkich akwenów, życie i procesy w nim zachodzące. Początkowe próby aktywności pod wodr? opierały się na dzwonach nurkowych, małych okrętach podwodnych i aparatach nurkowych dła pojedynczych osób. Prawdziwy rozkwit tych działań nastąpił w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, gdy masowo rozpoczęto produkować okręty podwodne.

Wraz z początkiem zimnej wojny nastąpił rozwój techniki podwodnej prowadzącej do budowy ogromnych okrętów podwodnych o nieograniczonym zasięgu, wyposażonych w reaktory atomowe, jednak wkrótce pojawiło się również zainteresowanie działaniami na szelfie kontynentalnym, głównie w obszarze poszukiwania i wydobycia bogactw mineralnych. Sprzyjało to rozwojowi technik nurkowych, co doprowadziło do powstania nowocześnie] s zego sprzętu. Pojawiły się roboty, które wykonują dziś wiele prac zastępując nurków w najbardziej niebezpiecznych operacjach, niejednokrotnie wykazując również większą wydajność. Sprzyjało to również rozwojowi aktywności militarnej na wodach szelfowych: działania nurków wojskowych w obszarze rozpoznania, dywersji czy działań minowych. Zarówno nurkowie, jak i pojazdy podwodne w takich warunkach napotykają na wielkie wyzM>anie, jakim jest prowadzenie nawigacji na płytkich wodach o małej przezroczystości. Tylko w nielicznych przypadkach można pominąć wpływ dokładnej nawigacji na efektywność wykonania zadania, a w wielu przypadkach nawigacja wręcz determinuje możliwość jego wykonania.

Mając doświadczenie w nurkowaniu amatorskim zainteresoM>alem się problematyką nawigacji płetwonurków i autonomicznych pojazdów podwodnych na wodach płytkich, uznając, iż jest to tematyka ciekawa i aktualna. Za cel pracy postawiłem sobie udzielenie odpowiedzi na pytanie: jakie techniczne możliwości prowadzenia nawigacji pod wodą przez takie obiekty i jakie można uzyskać dokładności?

Odpowiedz na to pytanie uzyskałem poprzez analizę literatury oraz dostępnego sprzętu, a także obliczenia i eksperymenty, wykonując samodzielnie nurkowania na Zatoce Gdańskiej.

Praca składa się z trzech rozdziałów. W rozdziale pierwszym podjąłem próbę identyfikacji problemów, jakie wiążą się z pojęciem nawigacji małych obiektów na wodach płytkich. W efekcie ustaliłem, na jakich zakresach odległości należy zapewnić możliwości nawigacji i jakie dokładności są wymagane. Na tej podstawie, w rozdziale drugim przeprowadzono1 analizę dostępnego sprzętu, ograniczając się do systemów akustycznych oraz inercjalnych, a także kompasów magnetycznych nowej generacji. Po dokonaniu wyboru możliwych konfiguracji sprzętu przeprowadziłem teoretyczne obliczenia możliwych do osiągnięcia dokładności oraz zweryfikowałem, je wykonując eksperymenty na Zatoce Gdańskiej. Wyniki tych badan zawarte w rozdziale trzecim.

15

1

Czytelnik powinien zwrócić uwagę, że w tym miejscu posłużyłem się dwiema formami narracji: osobową i bezosobowa. Obie są równie dobre, jednak nie należy stosować ich równocześnie. Ten przykład należy traktować jako błąd. a przytoczyłem go tylko po to. aby zwrócić Czy telnikowi uwagę na tę kwestię.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Wersja 10.02.2015 że niezalenie od licznych skrótów występujących w pracy równie liczne
Wersja 10.02.2015 aby został włożony do teczki akt dyplomanta i trafił do archiwum. Wydaje się, 
Wersja 10.02.2015 mieściło się około 80 znaków w wierszu licząc ze spacjami i około 30 wierszy 
Wersja 10.02.2015 Z moich badan wynika, że wykonanie zadań podwodnych przez nurka wymaga wyposażenia
Wersja 10.02.2015 Po analizie zazwyczaj okazuje się, że wydzielanie podrozdziału jest zbędne, albo o
Wersja 10.02.2015 w rozdziale pierwszym. W przypadku projektu inżynierskiego stawia się
Wersja 10.02.2015 już znajdują się w tekście pracy. Osoba, która zostanie zachęcona lekturą
Wersja 10.02.2015 i oznaczeń - kolejność alfabetyczną. Jeśli chodzi o wykaz literatury, to
Wersja 10.02.2015 Niniejsza broszura składa się z czterech rozdziałów, z których pierwszy zawiera ni
Wersja 10.02.2015 Każda praca o charakterze poznawczym składa się z czterech etapów, choć nie zawsze
Wersja 10.02.2015 0    charakterze intelektualnym (zaprojektowanie, sprawdzenie,
ekonomika pytania 02 2015 II mnu>)*xy od ^    ic ceny M eUwycane. ~>»t<TP ‘
Wersja 10.02.20152. Rozmiar i format pracy2. 1. Objętość pracy W każdej grupie seminaryjnej pojawia
Wersja 10.02.20153. Układ pracy i jej zawartość 3. 1. Zasadnicze elementy pracy Każda praca dyplomow
Wersja 10.02.2015Wstęp Jedną z ważniejszych umiejętności, którą powinien posiadać absolwent uczelni
Wersja 10.02.20151. Proces tworzenia i współpraca z promotorem 1.1. Etapy pracy Zasadniczym celem
Grupa A lirupą a> i imię (10-02-2015) kartek 1 + ...........-•■•-•••••nr
Jak działa mózg ? Ten niezwykły organ intiyguje ludzi od wieków. Jak bardzo zmieniały się poglądy z
ekonomika pytania 02 2015 III od drugiej połowy XIX wieku ao wyoucnu u wojny światowej c. od drugie

więcej podobnych podstron