5033109141

5033109141



Numer 10/2003 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 3

PERSONALIA

Członkostwa w Komitetach PAN na lata 2003-2006

• Prof. Stanisław Prędota został członkiem Komitetu Językoznawstwa PAN w Wydziale I Nauk Społecznych, a prof, Karol Bal - członkiem Komitetu Nauk Filozoficznych PAN w Wydziale I Nauk Społecznych.

Prof. Beata Zagórska-Marek pozostała nadal, na kolejne trzy lata, członkiem Komitetu Botaniki Polskiej Akademii Nauk. Członkostwo w Komitetach jest wstępnym etapem na drodze do uzyskania członkostwa w Polskiej Akademii Nauk. Wybory członków PAN odbędą się w roku 2004 na Zgromadzeniu Ogólnym PAN.

Prof. Jan Harasimowicz doradcą

• Na doradcę wojewody do spraw kultury został powołany prof. Jan Harasimowicz, historyk sztuki z naszej uczelni, zajmujący się nowożytnym Śląskiem i dziejami reformacji. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Badań Reformacji. Wykłada na Uniwersytecie Wrocławskim i w uczelniach niemieckich. Autor książek i współautor wystaw i sesji naukowych poświęconych sztuce w Europie Środkowej. Pod jego redakcją ukazała się „Encyklopedia Wrocławia” i „Atlas architektury Wrocławia”.

AKTUALNOŚCI

Projekt ustawy o szkolnictwie wyższym zakończony

•    Projekt wprowadza najpierw licencjat (około 3 lat), potem magisterium. Nabór na studia 5-letnie będzie ograniczany, z wyjątkiem niektórych określonych kierunków (np. medycyna, prawo).

•    Każde zajęcia będą punktowane. Taki system (ECTS) działa w UE, również w naszej uczelni - w roku akademickim trzeba zaliczyć zajęcia za 60 pkt. Projekt zakłada nadawanie do dyplomu suplementów opisujących po polsku i angielsku przebieg studiów.

•    Na zatrudnienie poza podstawowym miejscem pracy wymagana będzie zgoda rektora.

•    Nie będzie górnej granicy wynagrodzeń naukowców. Wybitny pracownik będzie mógł otrzymać wyższe uposażenie niż inny profesor.

•    Tylko studia stacjonarne na uczelniach publicznych będą finansowane z budżetu państwa. Studia wieczorowe i zaoczne - z czesnego.

•    Osobowość prawną uzyskają Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Konferencja Rektorów Nieakademickich Szkół Polskich. Gremia te będą opiniować każdą zmianę w prawie o szkolnictwie wyższym.

Po rozpatrzeniu przez Prezydenta RP, projekt trafi na ścieżkę legislacyjną.

Międzynarodowa Szkoła Letnia przy UWr. również dla Czechów

•    W liście do dyrektora Szkoły prof. Adama Chmielewskiego prezydent RFN Johannes Rau dziękując za informację o pierwszej edycji Międzynarodowej Szkoły Letniej, pisze: „Cieszę się bardzo, że przedstawiona przez Pana Rektora i mnie podczas uroczystości jubileuszowej Uniwersytetu propozycja tak szybko zaowocowała. Doprowadzenie do spotkań studentów z Polski, Ukrainy i Niemiec w ramach intensywnych kursów buduje pomosty między naszymi krajami. Dlatego też jestem nader zainteresowany tym, aby Międzynarodowa Szkoła Letnia Uniwersytetu Wrocławskiego stała się trwałą instytucją. Podzielam Pański pogląd, iż pod względem politycznym i historycznym stosownym byłoby umożliwienie w przyszłości również studentom z Republiki Czeskiej uczestnictwa w programach Szkoły”.

Pierwszy rok działalności Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta na Uniwersytecie Wrocławskim

•    18 czerwca 2002 r. w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego podpisano uroczyście umowę między wrocławską Alma Mater a Niemiecką Centralą Wymiany Akademickiej (DAAD) o utworzeniu Centrum Studiów

Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta. W tym wydarzeniu uczestniczył premier Polski, Leszek Miller i inicjator utworzenia tego Centrum kanclerz Niemiec, Gerhard Schróder oraz liczni ministrowie.

Utworzenie Centrum poprzedziły dwa lata przygotowań. Podstawą ubiegania się o możliwość jego otwarcia było zwycięstwo w konkursie, który rozpisała DAAD. Wzięło w nim udział kilka renomowanych polskich uczelni, więc konkurencja dla Wrocławia była duża. Ostatecznie komisję konkursową przekonał nasz Uniwersytet nie tylko z powodu zgłoszonego projektu, lecz także propozycji przekazania osobnego budynku dla przyszłego Centrum. Duże znaczenie miało także szerokie zaplecze badawcze, które znajduje się na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie badania niemcoznawcze prowadzone są od wielu lat. Z tych doświadczeń korzystają także pracownicy Centrum.

Warto podkreślić, że poprzez centra studiów niemieckich i europejskich wspomniana DAAD wspiera w krajach partnerskich na szeroką skalę naukowy dyskurs na temat Niemiec w uniwersyteckiej dydaktyce i badaniach. Pierwsze centra przy wsparciu DAAD zostały utworzone na początku lat 90. w USA (Harward, Georgetown, Berkeley). W ostatnich latach powstała sieć kooperujących ze sobą instytutów w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niderlandach oraz Japonii. Centrum wrocławskie jest jedyną placówką tego typu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Od momentu powstania Centrum bardzo aktywnie przystąpiło do budowy podstaw działalności. Centrum jest częścią Uniwersytetu Wrocławskiego i ma charakter jednostki międzywydziałowej. Jego cechą charakterystyczną jest interdyscyplinarność, która przejawia się nie tylko w dydaktyce, lecz także w prowadzonych badaniach. Powołano w sumie sześć katedr (prawa, ekonomii, politologii, komunikacji społecznej, historii i germanistyki), które gwarantują ten interdyscyplinarny charakter. (W Centrum istnieje ponadto siódma katedra, której nie obsadzono. W jej ramach organizowany jest cykl odczytów pod wspólnym tytułem: Polska, Niemcy i Europa).

Do najważniejszych osiągnięć Centrum w ostatnich miesiącach można zaliczyć uruchomienie studiów podyplomowych i seminarium doktorskiego, przeprowadzkę do nowego budynku (ul. Strażnicza 1-3), wydanie pierwszych publikacji (seria: Monografie Centrum), utworzenie strony internetowej oraz rozpoczęcie szeroko zakrojonych badań naukowych. Oto kilka danych liczbowych, które lepiej zobrazują potencjał i możliwości Centrum. Pracuje w nim 12 pracowników naukowych (w tym pięciu samodzielnych z tytułami profesorskimi). W latach 2002 - październik 2003 pracownicy Centrum przedstawili w sumie 110 publikacji, w tym 8 monografii, 5 redakcji i 5 podręczników.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Numer 10/2003 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 11 10 miesięcy, od 1 października. Studenci będą otrzymywa
Numer 10/2003 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 13 Numer 10/2003 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 13 W minionym
14 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI Numer 10/2003 Wykazując troskę o rozwój kadry naukowo-dydaktycznej w
Numer 10/2003 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 15 Wręczenie doktoratu honoris causa Uniwersytetu
16 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI Numer 10/2003 W trakcie kryzysu w Kosowie w 1999 roku Javier Solana e
Numer 10/2003 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 17 Tworzenie Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeńst
Numer 10/2003 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 19 Numer 10/2003 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 19 możliwości
przegląd uniwersytecki Numer 10/2003 List Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego odczytał szef Biur
Numer 10/2003 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 5 Numer 10/2003 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 5 Dyplom z
6 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI Numer 10/2003 6 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI Numer 10/2003 Archeolodzy
Numer 10/2003 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 7 udział ponad 400 polskich fizyków oraz 30 gości z zagran
8 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI Numer 10/2003 8 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI Numer 10/2003 akademickieg
Numer 10/2003 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI nawet swój aparat z puszki po... coli oczywiście). Młodzi dzien
12 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI Numer 4/2001 12 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI Numer 4/2001Z OBRAD SENAT
16 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI Numer 4/2001 16 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI Numer 4/2001STUDIO RADIOW
10 przegląd uniwersytecki Numer 5/2003 mgr Agnieszka Obojska, doktorantka Instytutu Biologii
12 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI Numer 10/2003ZAMKNIĘCIE ROKU JUBILEUSZU 2002/2003 PROKLAMOWANEGO Z OK
Numer 5/2003 PRZEGLĄD UNIWERSYTECKI 11 Komisji Rewizyjnej przewodniczy! mgr Zdzisław Śliwiński,
12 przegląd uniwersytecki Numer 5/2003 ciem edytorskim 2001 roku była książka Mirosława Kocura

więcej podobnych podstron