5109636931

5109636931



202 Jan Jaremski, Grzegorz Straż

towej, tj. w warunkach stałego nawodnienia. Analizowane jest wykorzystanie tych przewarstwień jako podłoża budowlanego do posadowienia bezpośredniego. Istnieje bowiem powszechne przekonanie o nieprzydatności tych gruntów do przenoszenia obciążeń. Przykładem do niechęci wykorzystywania gruntów organicznych jest posadowienie garaży na palach CFA, które przechodzą przez gliny madowe z

1.5- metrową warstwą namułów o zawartości części organicznych ok. 7% do warstwy żwirowej. Innym skrajnym przykładem nieodpowiedniego posadowienia jest lokalizacja dwukondygnacyjnego budynku socjalnego i hali warsztatowej na

9.5- metrowej warstwie torfów z zastosowaniem tzw. fundamentu pływającego z częściową wymianą torfu. Klasycznym rozwiązaniem jest posadowienie na 12-me-trowych palach 4-kondygnacyjnego budynku mieszkalnego na podłożu z gruntów organicznych, w tym torfu do 5,5 m, a dalej pyłów o IL=0,33.

Do projektowania fundamentu na takim podłożu niezbędne jest ustalenie parametrów wytrzymałościowych gruntów organicznych z uwzględnieniem czynnika czasu. Ocena geologiczno-inżynierska gruntów organicznych jest bardziej skomplikowana niż w przypadku gruntów mineralnych. Poszukuje się nowych metod badań tych gruntów.

W ramach pracy nad tematem przeanalizowano możliwości wykorzystania do badań powszechnie stosowanych urządzeń i zaproponowano metodykę badań z wykorzystaniem sondy PZO-1 (Projekt badawczy KBN nr T07E 01012, 1999). Za pomocą tej sondy proponuje się wykonanie badań w warunkach „in situ”, wtedy kiedy warunki zalegania gruntów organicznych na to pozwalają, lub w warunkach laboratoryjnych umożliwiających badanie gruntu pobranego z dowolnej głębokości do próbników NNS oraz badanie próbek preparowanych. Preparowane grunty umożliwią uchwycenie wpływu zmian zawilgocenia i mineralizacji gruntów organicznych. Badania tego typu mogą stanowić podstawę do modelowania Teologicznego. Sonda PZO-1 umożliwia pomiar ciśnienia wody w porach w czasie ścinania gruntu. Innowacyjność rozwiązania w zakresie prototypu omawianej sondy polega na wprowadzeniu dwóch niezależnych układów tensometrycznych z krążkami ceramicznymi zainstalowanymi na przeciwległych powierzchniach skrzydełka krzyżaka sondy, które połączone są z piezooporowymi czujnikami ciśnienia. Dodatkowo zestaw ten umożliwia kontrolę stanu naprężenia efektywnego i badanie gruntów spoistych w tym także gruntów organicznych. Podstawową trudność w badaniach gruntów organicznych stanowi pozyskanie próbek o nienaruszonej strukturze (NNS), a przede wszystkim przygotowanie z nich próbek do dalszych badań, na podstawie których można określić wiarygodne parametry wytrzymałościowe torfu. Zatem w celu oznaczenia parametrów wytrzymałościowych gruntów słabych stosuje się najczęściej badania w warunkach „in situ”. Jednym z nich jest sondowanie za pomocą skrzydełkowej sondy obrotowej PSO-1 (Lechowicz, 1992; Lechowicz, Szymański, 2002) oraz piezosondy PZO-1 (Projekt badawczy KBN Nr T07E 01012, 1999; Pisarek i in., 2000; Garbulewski, 2002; Jaremski, Straż, 2004 (b); Jaremski, Straż, 2006). W pracy podjęto próbę wykorzystania alternatywnych badań wytrzymałościowych przeprowadzonych w warunkach laboratoryjnych z zastosowaniem zestawu badawczego z piezosondą obrotową PZO-1 0a-remski, Straż, 2006).



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
204 Jan Jaremski, Grzegorz Straż Ryc. 1. Urządzenia, za pomocą których przeprowadzono badania
206 Jan Jaremski, Grzegorz Straż Zestawienie wartości parametrów wytrzymałościowych dla wybranych
208 Jan Jaremski, Grzegorz Straż Kąt tarcia wewnętrznego <
Jan Jaremski, Grzegorz StrażWstępne badania parametrów wytrzymałościowych torfu z rejonu Mielca
skanuj0396 Dr inż. Grzegorz STRAŻ Inż. Wanda KOKOSZKA PfiŁIlBUHNIKA RZESZOWSKA Im. Ignacego
Jan Werewka, Grzegorz J. Nalepa, MichałTurek, Tomasz Włodarek, Szymon Bobek, Krzysztof KaczorZarządz
202 JAN MIETELSKI nadal przez doc. K. Kordylewskiego (który nadal prowadził poszukiwania pyłu w rejo
19603 skrypt lab7KTC 3 Warunkiem -podobieństwa hydromechanicznego (tj. podobieństwa- pól prędkości i
Podstawa prawna wykonywania robót ziemnych -przepisy techniczno-budowlane (tj. warunki techniczne, j
larsen1368 1368 III Anestezjologia specjalistyczna tj. w warunkach tzw. analgosedacji, lub w znieczu
Lewar1 Jan Skibiński : Hydraulika § 17« Lewary Definicje, warunki oiągłości strugi i obliczanie śred
202 Jan Beliczyński wymagali od stratega wiedzy, zdolności przywódczych, talentów politycznych i
202 Jan Madej Sadowski A., Czym jest polityka bezpieczeństwa organizacji?, 2006, „Bezpieczeństwo IT&
202 203 202 Metody wielokryterialne stąd otrzymujemy następujący układ warunków:2A, - 2Ar 0, 3A., -

więcej podobnych podstron