5139624606

5139624606



38

jednak bliskie związki z przemysłem, m.in. jako członek Komisji Głównej Elektrotechniki działającej w Komitecie Nauki i Techniki, jako uczestnik sesji ówczesnej Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej oraz jako realizator prac badawczych dla BOBRME oraz dla zakładów produkcyjnych.

W pracy badawczej prof. Gogolewski zajmował się głównie transformatorami i maszynami prądu stałego. Wykorzystywał swoje duże doświadczenie i w większym stopniu dbał o praktyczną przydatność wyników niż o teoretyczną dokładność rozważań. Dobrym przykładem takiego ujęcia może być Jego pierwsza praca badawcza na temat strat dodatkowych w uzwojeniach [5]. Miał On dużą intuicję oraz doświadczenie w budowie układów elektroizolacyjnych transformatorów wysokiego napięcia. W tej dziedzinie współpracował z prof. E. Jezierskim. Wynikiem bliskiej współpracy tych dwóch przyjaciół była m.in. książka o budowie i projektowaniu transformatorów [9], Rozdziały, o materiałach i układach izolacyjnych, konstrukcji układów, badaniach profilaktycznych oraz o uszkodzeniach transformatorów, obejmujące ok. 15% objętości książki, napisał prof. Gogolewski. Największym Jego osiągnięciem jest wydana w 1960 roku obszerna książka o projektowaniu maszyn prądu stałego [6] Poprzedziły ją skrypty uczelniane wydane w 1951 oraz w 1955 r.

Jedną z ostatnich prac prof. Z Gogolewskiego, nawiązującą do zagadnień konstrukcyjno-technologicznych, była publikacja zawierająca poglądy na aktualne zagadnienia produkcji turbogeneratorów [7],

Pełny dorobek publikacyjny prof. Z.Gogolewskiego zostanie zapewne przedstawiony w innych publikacjach okolicznościowych. W tym szkicu zwróciłem uwagę na Jego prace bezpośrednio związane z rozwojem przemysłu.

Prof. Zygmunt Gogolewski był współtwórcą najbardziej rentownego i najbardziej dynamicznie rozwijającego się za Jego życia przemysłu w Polsce. Trudno przecenić Jego wkład i zasługi w tej dziedzinie. Zapoznanie się z Jego życiorysem jest pomocne nie tylko do zrozumienia czasów minionych, ale także do oceny sytuacji obecnej, a może być pożyteczne przy wytyczaniu właściwych kierunków działania na przyszłość. Moje uznanie i szacunek dla prof. Z. Gogolewskiego ukształtowały się głównie pod wpływem dyskusji z prof. E. Jezierskim. Podzielam żal odczuwany przez prof. Jezierskiego, że ten tak zasłużony człowiek rozstawał się z umiłowaną przez siebie dziedziną z poczuciem doznanego zawodu.

LITERATURA

1.    Gogolewski Z.: O warunkach rozwoju przemysłu maszyn elektrycznych. „Przegląd Elektrotechniczny”, 1930, nr. 7, s. 163.

2.    Gogolewski Z.: Pierwsze krajowe transformatory 150 kV. „Przegląd Elektrotechniczny”, 1938, nr. 12.

3.    Gogolewski Z.: Widoki rozwoju przemysłu elektrotechnicznego na tle osiągnięć ostatnich lat. „Przegląd Elektrotechniczny”, 1939, Nr. 12, s. 428.

4 Gogolewski Z., Morsztyn K.: Plan rozwoju przemysłu maszyn elektrycznych. „Przegląd Elektrotechniczny”, 1948, ss. 126-5-129.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0033 (38) 100 Middletown. W związku z napływem wielkiego przemysłu do miasta tworzy się wyższa
16 PISMO PG porzucił dydaktykę na rzecz pracy w przemyśle, pracował m.in. jako dyrektor marketingu w
15 kategoriach gramatycznych na s. 38. Niemniej jednak wszystkie przytoczone w przykładach wyrazy ja
Image265 Liczniki nastawne mogą być zastosowane m.in.: —    jako dzielniki częstotliw
20 Polska, jako członek Unii Europejskiej, dobrowolnie przyjmuje do wykonania zobowiązania wspólnie
page0041 Sawiczewski 33 cnego charakteru, bądź jako członek towarzystwa dobroczynności zaopatrując b
Obraz0 (73) gratis przez amerykański przemysł lotniczy jako „cudownej broni”. Zarówno Amerykanie, j
INŻYNIERIA ŚRODOWISKA - MŁODYM OKIEM TOM 7. 2014 hydraty różnych związków łącznie określanych jako
” WIADOMOŚCI PRZEMYSŁU CHEMICZNEGOORGAN ZWIĄZKU PRZEMYŚLU CHEMICZNEGO RZECZYPOSPOLITEJ
JAKO CZŁONEK GLOBAL COMPACT NETWORK POLAND DOŁĄCZAMY
Folia Medica Lodziensia, 2011, 38:167-176Is rectoperineal fistula in anorectal malformations an ecto
22344 socjologia0 (2) Formowanie się i krystalizacja układów statusów 137 jakie świadczy ona jako c
Filmoznawstwo, filmologia gałąź humanistyki badająca film m.in., jako zjawisko historyczno-kulturowe

więcej podobnych podstron