5169915956

5169915956



32


ALEKSANDER FIUT

niem? W każdym razie jej utrata wstrząsnęła podstawą światopoglądu poety. Legła u podłoża diagnozy postawionej cywilizacji europejskiej, naznaczyła widzenie kultury, odcisnęła się na rozumieniu sztuki.

W opisanym przeżyciu nie-wiary dostrzec można portret nie tylko konkretnej jednostki czy przedstawiciela pewnej generacji. Pouczające jest porównanie Różewicza z Philipem Larkinem: podobna u nich fascynacja brzydotą i tandetą kultury masowej, obsesyjne powracanie do obrazów cierpienia i śmierci. Podobne odrzucenie pociechy religijnej i wiary w jakąkolwiek ideologię. Jednakże wejście do kościoła nie wywołuje w poecie angielskim żadnego wzruszenia. Rozmyśla chłodno o tym, na co przerobione zostaną katedry, gdy „kompletnie już wyjdą z użycia”, „co zostanie, kiedy zgaśnie niewiara”.14 Różewicz, przeciwnie, ceni przedmioty i symbole kultu religijnego świadom, że ich zniszczenie może porazić pamięć zbiorową i zepchnąć ludzkość w barbarzyństwo. Historia jest przecież nie tyle „nauczycielką życia”, ile akuszerką unicestwienia i względności. Wie także, że nie-wiara wzbogaca widzenie świata, pozwalając spojrzeć na samą wiarę z nieosiągalnego dla niej miejsca. Już sam ten fakt skłania do przejścia do porządku nad jałowymi sporami, czy Różewicz jest moralistą czy nihilistą, klasykiem czy nowatorem.

Próby całości

Pozostaje jednak otwarte pytanie: jak powinien zachować się poeta stojący na szczycie usypiska resztek rozbitej i zdegradowanej kultury? Dorzucać do niego kolejne elementy z całą świadomością beznadziejności tego zajęcia? Zasypywać puste miejsce po Bogu czym się da: opisami banalnych czynności, notatkami z lektur, potocznymi doznaniami? I jak zasłonić ową „czarną dziurę” w człowieku? Przebierając się w rozmaite maski i kostiumy, stając się Anonimem, Nikim? Istotnie, tak również można tę poezję odczytywać. Kładąc nacisk na to, co jest w projektowanym przez nią obrazie świata wyliczaniem i mechanicznym dodawaniem. Albo na to, co jakby rozpuszcza tożsamość w potoku chaotycznych wrażeń, wspomnień i emocji. Ale wolno także dopatrzyć się u Różewicza nostalgii za utraconą całością.

14 Ph. Larkin Chodzenie do kościoła, w: Ph. Lar kin 44 wiersze, wybór i przekład S. Barańczak, Kraków 1991, s. 27, 29.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG 10 (2) niem owego pragnienia. W każdym razie uchodzi ona za jej cechę konstytutywną, na co wskaz
IMGp33 (4) manewrować, widać włosy A..., w każdym razie górną część jej fryzury. A... siedzi wyprost
ScannedImage 32 62 cięstwa, albo będzie połowiczne, a w każdym razie niepewne* Zresztą, jeśli nawet
30 werandzie, umieszczonej w słońcu lub przynajmniej od południa, a w każdym razie ochronionej
22 Badania wszechświata. lub całkowitego zaćmienia słońca, to w każdym razie, ilekroć zaćmienie
1. 9. SYGRYDA STORRADA. 47 chronologiczne, co w każdym razie wielce wiarogodność jego zachwiewa;
img003 24 Szkice z filozofii literatury nych dzieł. W każdym razie brzmienia stów i wo-brzmieniowe t
KB0007 stępnych mi regestów miasta Frankenthal w. W każdym razie wynika z przytoczonych danych fakt

więcej podobnych podstron