5192606411

5192606411



12

Łatwo moznaby wymienić cały szereg innych wodospadów dotąd straconych dla przemysłu. Wiele takich surowych sił popędowych w niedalekiej przyszłości okaże się prawdziwem dobrodziejstwem t.la całych okolic, jeżeli elektryczność zdobędzie sobie należne zastosowanie w przemyśle, gospodarstwie i rzemiosłach.

W podobnej myśli robiono w Belgii próby, aby siłę motoru cukrowni (po ukończonej kampanii) za pomocą elektryczności przenieść na pola dla poruszania pługów. Dziś juz elektryczność porusza wentylatory w kopalniach, pociągi na kolejach itd., ileż więc posług może oddać elektryczność wyrabiana najtańszym motorem — wodą! A\

Siła pary wytwarzana w parowych machinach przedstawia się w pbknznej cyfrze reprezentującej siłę i 5oo milionów robotników. Gdy na ziemi tylko około j,33o milionów ludzi przebywa, to widocznie niebyliby wstanie zastąpić w tym czasie siły parowych machin, llosc lokomotyw obecnie wynosi około 60.000, ilosc wozów osobowych ii2,oco, ilosc wozów towarowych i,5oo,ooo. Temi środkami ruchu przewożą na całej kuli ziemskiej rocznie około i,55o milionów ludzi i 16. 1 3o milionów cetnarów towarów, codziennie zatem przecięciowo więcej, jak 4 milionów osób jczdzi i 44 milionów towarów bywa przesełanych.

Liczba ludzi pracujących przy kolejach żelaznych, wynosi 5'/t miliona; około 60,000 cet. zelaza i 200,000 progów rocznic na wszystkich kolejach niszczeje. Lokomotywy wszystkie przebiegają rocznie około 1,400 milionów mil, jestto droga 70 razy dłuzsza, od oddzielającej ziemię od słońca. Długość wszystkich torów żelaznych wynosi więcej, niz 40,000 niem. mil t. j. moznaby niemi ziemię siedmiorakim pasem otoczyc, chcąc zas tę drogę pociągiem pospiesznym przebyć, należałoby całych 8 miesięcy w Coupe przesiedzieć.

Asfalt, jako ochrona przeciw wstrząsnieniom machin. Według wiadomości udzielonych przez pewnego Inżyniera cywilnego z Nowego Yorku, zaleca się asfalt do fundamentowania pod takie machiny szczególniej, które z wielką szybkością pracują. Jako przykład przytaczają, ze dezintegrator Carrego stojąc na zagłębionej, betonem bitominicznym wypełnionej podstawie, pracował 5oo obrotami na minutę, a tylko lekkie trząsnienic czuc się dawało, w innym wypadku zas ta sama machina na podstawie drewnianej ustawiona a tylko warstwę betonową jako podkład cienki mająca, takim wstrząsnieniom podlegała, ze takowe na 5o metrów w obwodzie czuc się dawały.    W'. T. B.

Największy pas popędowy skończono niedawno w Berlinie; wazy on 3o cetnarów a ma szerokość 160 cm. 200 największych najcięższych skór wolowych, wartości około 9,00■> zła., zu/yto do tego. Pas ten znalazł zastosowanie w jednej niemieckiej fabryce skrobi, w celu przeniesienia ruchu wynoszącego 5oo koni siły.

U'. T. B.

Spawalnosc stali. Pytanie, jaki wpływ wywiera skład chemiczny siali na jej większą lub mniejszą łatwość spawania, zajmuje obecnie w wysokim stopniu hutników w krajach produkających znaczną ilosc zelaza. Od stanowczego rozwiązania tego pytania zawisła jest bowiem kwestya, czy nowe sposoby wyrabiania stali a w szczególności czy sposób od fosforyzowania stali Thomas a usunie zupełnie użycie pieców pudlowych. W Stanach Zjednoczonych zajmowała się tą sprawą Teasting-board (urząd dla doświadczeń, i publikowała cenne swe spostrzeżenia. Z polecenia rządu niemieckiego podobne próby z róznemi stalami robi obecnie dr. Wedding. Inny hutnik, dr. Kollmann podaje jako w rezultatach swych badan zasadę, iz stal nadająca się dobrze do spawania, zawiera w składzie swym o'i—o*3 węgla, o*i— o*2 krzemionki i co najwięcej o'4 manganu. To nie zupełnie się zgadza z doświadczeniami robionemi w Au

stryi, tu bowiem starano się zawsze o jak najzupełniejsze oczyszczenie stali z przymieszki krzemionki. Podług Gressera w Dusseldorfie, stal SiemensMartina wyrabiana z surowca, daje się wybornie spawać, ale mniej łatwo walcować. Jego zdaniem obecnosc krzemionki podnosi spawalnosc stali, a mangan zmniejsza kruchosc jej przy czerwoności; przyjmuje zatem 4 części manganu a 1 częsc krzemionki 'lak jak dziś rzeczy stoją, nie możemy jeszcze powiedzieć, abyśmy czy to sposobem Bessemera czy Siemens-Martina, wyrabiali stal odpowiadającą w zupełności wszystkim wymaganiom.    K.

Prosty i łatwy sposób badania wody celem przekonania się, czy ta nic zawiera organicznych ciał, polega na tern, ze do małej flaszeczki, napełnionej wodą. której czystosc badać pragniemy, wrzucamy kawałek cukru i dobrze korkiem zatykamy, w celu niedopuszczania powietrza. Gdy dostęp powietrza jest w ten sposób odcięty, a Haszeczka przez 3—4 dni wystawioną na wpływ światła słonecznego, to albo w-sród wody pokażą się mleczne obłoczki, albo tez woda pozostanie czystą. W pierwszym wypadku zawiera w-oda fosforany, w drugim jest czystą. Ghcąc badać wodę, czy nie zawiera zelaza, bierze się szklankę wody i wpuszcza don kilka kropel wyciągu z galasówek, lub zawiesza się gałkę galasówki przez 24 godzin na niteczce w wodzie. W razie znajdywania się zelaza, woda zabarwia się ciemno-brunatno, a nawet czarno. Na zclazo mamy jeszcze czulszy odczynnik w sinku potasowym, gJyz czy krzyształck czy kilka kropli rozczynu tegoż damy do wody, zawierającej zelazo, następuje zaniebieszczenie tejże.

W razie potrzeby zbadania, czy woda nic zawiera magnezyi, bierzemy pewną ilosc wody i odparowujemy ją do V30 ilości początkowej, a następnie wpuszczamy' kilka gramów obojętnego węglanu amonowego i małą ilosc fosforanu sodowego, w razie zna-chodzenin się magnezyi w wodzie pow-stanic osad.

W. T. B.

Środek czyszczenia przedmiotów srebrnych. Według prof. Davenporta w czasopiśmie The Pharmacist, najprostszym środkiem czyszczenia srebra jest podsiarczyn sodowy Na2 S, 03. Rozczynem nasyconym tej soli, zwilżywszy szczoteczkę, lub płatek, pociera się przedmiot i natychmiast pojawia się czysta powierzchnia srebra.

Horospoiideucyo

Panu L. w' G. Za życzliwe uwagi dziękujemy; nie możemy jednak według rad pańskich ,,Czasopistna“ naszego prowadzić, gdyż musielibyśmy mice przynajmniej pięć razy większy fundusz na nasze wydawnictwo. Porzucenie obecnego, jak się pan wyraża, ,,politechnicznego kierunku“ jest niemozliwem ze względu na naszych prenumeratorów rekrutujących się z przedstawicieli najrozmaitszych gałęzi techniki. Na razie stanie się o tyle zadosyc życzeniu Pana, iz postanowiliśmy zamieszczać jak najwięcej wiadomości sprawozdawczych z ruchu na polu techniki, naturalnie, o ile szczupłe ramy jednego lub półtora arkusza zezwolą. Zresztą pisma kosztującego 4 zła. rocznie, nic można mierzyć jedną miara „z wicl-kiemi“ pismami technicznemi. Cieszy nas również, ze Pan il lustra-cyom naszego Czasopisma przyznajesz wyzszosc nad illustracyami innych pism technicznych polskich. Za przyobiecaną pomoc naprzód składamy dzięki.

W drukami „CZASU* pod zarządem Józefa Łfikocinskiego.    Odpowiedzialny Redaktor i Wyrluwcu: \V1. Knzwadowski.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
94284001 djvu 520 K. W. MAJEWSKI cały szereg barw przejściowych i mnóstwo odcieni, dla których naw
0000031(1) GENETYKA Jacob, Monod oraz ich następcy odkryli u E. coli i innych bakterii cały szereg o
Untitled Scanned 05 (12) PISOWNIA WYRAZÓW Z rz«w    Poznaj zasady! rz piszemy wtedy,
XII. 11. 12. KAZIMIERZ III; BOLESŁAW V. 531 dzielnicy; cały szereg dokumentów z lat 1471 —1471 ^
skanuj0016 (106) stawowych9. Kowal otrzymuje za swoją pracę cały szereg świadczeń ze strony dworu. S
22 MIESZKO I iż. N. j>i;bkavka .. nuncupabnt); 7,11 nimi cały szereg późniejszyeli źródeł powtarz
skanuj0016 (106) stawowych9. Kowal otrzymuje za swoją pracę cały szereg świadczeń ze strony dworu. S
skanuj0134 (11) 276 Drapieżny, okrutny film Law wpisuje się w cały szereg filmów 0    
SNC01364 W praktyce położnicze) istnieje szereg Innych wskaźników określających czas trwania

więcej podobnych podstron