5194416723

5194416723



W homilii do młodzieży, w Paryżu, 24 sierpnia 1997 roku, św. Jan Paweł II mówił: „Krzyż jest prawdziwym znakiem obecności Syna Bożego; w tym znaku objawia się Odkupiciel świata”.

„(...) na zakończenie Świętego Roku Odkupienia, powierzyłem wam wielki drewniany krzyż, zachęcając was, byście nieśli go przez świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzi i jako orędzie, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie, który umarł i zmartwychwstał. Od tamtego czasu, gdy podjęły go wasze ofiarne ramiona i serca, odbywa on długą i nieprzerwaną pielgrzymkę przez kontynenty, ukazując, że krzyż idzie z młodymi, a młodzi idą z krzyżem. Wokół «krzyża Roku Świętego» narodziła się i rozwinęła inicjatywa Światowych Dni Młodzieży. Są one swoistymi «przystankami» na waszym szlaku młodych chrześcijan oraz nieustannym i naglącym wezwaniem, by budować życie na skale, którą jest Chrystus. Czyż możemy nie błogosławić Boga za liczne owoce, jakie wydały w życiu poszczególnych osób i całego Kościoła Światowe Dni Młodzieży, które w ostatnich latach naszego stulecia wyznaczały rytm wędrówki młodych chrześcijan ku nowemu tysiącleciu? Przemierzywszy kontynenty, krzyż ten powraca teraz do Rzymu, niosąc z sobą modlitwę i postanowienia milionów młodych, którzy dostrzegli w nim prosty i święty znak miłości Boga do ludzkości. Jak bowiem wiecie, właśnie Rzym będzie gościł Światowy Dzień Młodzieży Roku 2000, obchodzony w samym sercu Wielkiego Jubileuszu”.

(Jan Paweł II, Orędzie na XV Światowy Dzień Młodzieży, Rzym 2000)

W dwudziestą rocznicę zakończenia Roku Świętego Jan Paweł II wspominał to wydarzenie: „Przed dwudziestu laty, na zakończenie Świętego Roku Odkupienia, powierzyłem młodym krzyż, drzewo, na którym Chrystus został wywyższony ponad ziemię i przeżył tę «godzinę», dla której przyszedł na świat! Od dwudziestu lat ten krzyż pielgrzymuje do miejsc, w których odbywają się Dni Młodzieży, niesiony przez młodych na całym świecie, i głosi miłosierną miłość Boga, wychodzącego na spotkanie każdemu stworzeniu, aby przywrócić mu godność utraconą na skutek grzechu. Dzięki wam, drodzy przyjaciele, miliony młodych, patrząc na ten krzyż, doznało przemiany i postanowiło żyć jak prawdziwi chrześcijanie” (L'Osservatore Romano, Numer 5/2004, s. 34).

„Adoracja Krzyża odsyła nas do zadania, od którego nie wolno się nam wymówić: misji, którą św. Paweł wyraził w tych słowach: «W moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra jego Ciała, którym jest Kościół» (Kol 1, 24). Ja także ofiarowuję me cierpienia, aby wypełnił się plan Boży, a Jego słowo szło między ludzi. Ze swej strony jestem bliski tym wszystkim, którzy w tej chwili doświadczają cierpienia. Modlę się za każdego z nich”.

(Jan Paweł II, Przesłanie do uczestników Drogi Krzyżowej w Koloseum, 23 marca 2005 r., Wielki Piątek)

W ostatnią Niedzielę Palmową, przed przejściem do Domu Ojca, Sługa Boży Jan Paweł II mówił do młodych, że adorują krzyż Chrystusa, który niosą przez cały świat i że ta niedziela stała się ich dniem oraz, że „to święto zawiera w sobie specjalną łaskę - łaskę radości związanej z krzyżem, w którym streszcza się tajemnica chrześcijańska”. Papież apelował wtedy do młodych: „idźcie dalej niestrudzenie wybraną drogą, abyście w każdym miejscu byli świadkami chwalebnego krzyża Chrystusa. Nie lękajcie się! Niech radość Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Pana będzie waszą siłą, a Przenajświętsza Maryja Panna niech zawsze wam towarzyszy”.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
W Niedzielę Palmową roku 2002, papież Jan Paweł II mówił w Rzymie do młodych: „Krzyż stanowi centrum
IMG 77 (7) Klasyfikacja PCHS Europejskiej Organizacji do Badań i Leczenia Raka (EORTC) z 1997 r
180 KS. PIOTR TOCZEK wienie amatorskie180; w lipcu odbyła się wycieczka do Orłowa. Dnia 24 czerwca 1
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został utworzony Dekretem Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia
Zgodnie z art. 23 ustawy z 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz. U.
Spis treści ustawyz dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U.
XVI Międzynarodowe Spotkanie Miast Bliźniaczych 21 -24 sierpnia 2015 roku Uczestnicy: Martfu, Detva,
tpn w alpach i za alpami7301 V. WEZUWIUSZ. 24 Sierpnia 1845 roku. Otóż i ja byłam na Wezuwiuszu!!
postępowaniem art. 181. ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz
o przerwy na gimnastykę lub wypoczynek (art. 17 ustawy z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawod
JAN PAWEŁ II ŻYCIE PRYWATNE JANA PAWŁA II 17 pierwszej podróży do Niemiec w 1980 roku uciął dyskus
104(24 WSTĘP Ostatnie lato swojego życia, lato 1829 roku, spędził Jan Paweł Woronicz w Karlsbadzie.

więcej podobnych podstron