5224571819

5224571819



Nie taki atom straszny...

Elektrownie jądrowe są nie tylko stabilnymi i ekonomicznymi w długim horyzoncie czasowym źródłami wytwarzania energii elektrycznej, ale też pozwolą Polsce wypełnić założenia europejskiego pakietu klimatycznego.

na Pomorzu, koniecznych do stworzenia silnego zaplecza kadrowego energetyki jądrowej.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju elektrownie jądrowe są nie tylko stabilnymi i ekonomicznymi w długim horyzoncie czasowym źródłami wytwarzania energii elektrycznej, ale też pozwolą Polsce wypełnić założenia europejskiego pakietu klimatycznego poprzez dywersyfikację struktury wytwarzania energii elektrycznej i ograniczenie emisji szkodliwych dla środowiska substancji (dwutlenku węgla, związków azotu czy siarki oraz pyłów i metali ciężkich). Można też sądzić, że rozwój energetyki jądrowej zapewni w dłuższej skali czasowej wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Polski dzięki zapewnieniu stabilnych dostaw i cen energii elektrycznej, niezależnych od zmiennych i stale rosnących cen gazu i ropy naftowej.

Zagrożenia

Jednym z podstawowych zagrożeń wydaje się możliwość braku wystarczających środków finansowych na realizację budowy, szczególnie w kontekście pojawienia się gazu łupkowego - nowej zmiennej w krajobrazie energetycznym Polski. Polityka państwa jest ważna, ale to inwestor musi ostatecznie decydować i ponieść ryzyko finansowe swojego wyboru. Wiadomo, że jądrowa część elektrowni, w postaci dwóch (lub czterech) bloków reaktorowych, zakupiona zostanie za granicą, przy czym wymagany będzie zakup technologii już działającej i sprawdzonej, a nie prototypu. Kadra polskich specjalistów w dziedzinie inżynierii jądrowej jest obecnie dość nieliczna - inżynierowie i inspektorzy dozoru jądrowego z czasów budowy elektrowni w Żarnowcu właśnie przechodzą na emeryturę, a od czasu likwidacji tej budowy praktycznie zamarło w Polsce kształcenie w tym kierunku. Dlatego brakuje kadry specjalistów do realizacji programu polskiej energetyki jądrowej, co także stanowi poważne zagrożenie dla jego realizacji. Podejmowane są wprawdzie inicjatywy, zwłaszcza ze strony francuskiej, aby instruktorów polskich w zakresie technologii jądrowych szkolić we Francji, obawiam się jednak, że wielu z nich znajdzie zatrudnienie za granicą, bo tam także brakuje kadry.

Za najważniejsze zagrożenie uważam jednak możliwość braku akceptacji społecznej dla rozwoju energetyki jądrowej - na poziomie lokalnym i krajowym. W obowiązującej ustawie - Prawo atomowe przewidziany jest tryb uzyskiwania akceptacji społeczności lokalnej terenu, na którym ma być planowana budowa elektrowni jądrowej (lub składowiska niskoaktywnych odpadów jądrowych) jako jednego z wielu warunków wyboru danej lokalizacji. Negatywna opinia lokalnego referendum w tej sprawie oznacza, że inwestor będzie musiał szukać innego miejsca (dlatego proponuje się wiele potencjalnych lokalizacji). Nowe prawo atomowe przewiduje liczne formy aktywnej współpracy operatora elektrowni ze społecznością lokalną, w tym obowiązek bieżącego i przejrzystego informowania o aspektach bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w jej otoczeniu. Dotychczasowe doświadczenie z terenu wokół składowiska niskoaktywnych odpadów jądrowych w Różanie uczy, że jest możliwe

Najważniejsze zagrożenie to możliwość braku akceptacji społecznej dla rozwoju energetyki jądrowej - na poziomie lokalnym i krajowym.

13



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Nie taki atom straszny. .. Program Polskiej Energetyki Jądrowej Priorytety polskiej polityki energet
Nie taki atom straszny... (sam chciał..., nie musiał..., dobrze mu za to płacą...). Na pewno też czy
Przedsiębiorczość - posiada nie tylko wymiar ekonomiczny (nowe, racjonalne rozwiązania) ale też wymi
rozszerzania unii europejskiej miałby nie tylko wymiar ekonomiczny i polityczny, ale także kulturowy
MATURA 2015 Z MATEMATYKI NIE TAKI DIABEŁ STRASZNY... POZIOM PODSTAWOWY We wtorek 5 maja abiturienci
Sir 12 Gazetka MU3W nr 27, luty 2013. Nie taki Bank straszny.... Jak oszczędzać i na czym? Autorka a
Elektrownia jądrowa w Polsce W Polsce do dziś nie została wybudowana elektrownia jądrowa. Wg. Danych
Elektrownia atomowa w Polsce • W Polsce nie ma elektrowni jądrowych. Jedynym działającym
♦Elektrownia Dolna Odra Nasza Elektrownia z perspektywy lotu ptaka i nie tylko, autorami zdjęć są Ze
m - «* @ «««»• PROJEKT WANT2LEARNChcę się uczyć Nie taki diabeł straszny - czyli krótki
Krzyżówka - przysłowia Pytania: 1. Nie taki diabeł straszny, jak go........... 2.
tkslo trudnoio *Nie taki diabeł straszny, jak go malują słyszał też opinię o jego kuzyn już na
Pamięci EEPROM są układami, które nie tylko są elektrycznie programowalne, ale również elektrycznie
IRAN NIE TAKI DIABEŁ STRASZNY, JAK GO MALUJĄ Spotkanie z prof. Przemysławem Osiewiczem poniedziałek

więcej podobnych podstron