5167289396

5167289396



BAD ANI A PROCESÓW WRASTANIA MŁODEJ KADRY 69

Drugim momentem, który rzucał się w oczy i coraz częściej dochodził do głosu była młodzież i dzieci. Wspólne zabawy, zainteresowania rozrywkowe, sportowe i wreszcie szkoła przyczyniły się do łamania barier wzajemnych antagonizmów i uprzedzeń. Czynnik młodości mieszkańców Kostrzyna coraz bardziej nabierał znaczenia i coraz częściej decydował o tworzeniu się nowego, nieantagonistycznego społeczeństwa Kostrzyna.

Trzecią okolicznością, częściowo już omówioną poprzednio, stanowiły organizacje społeczno-polityczne i kulturalne, aktywizujące i uświadamiające za-rówrno skłóconych przedstawicieli grup zróżnicowanych kulturowo, jak i grupy nieanlagonistyczne, lub względem siebie obojętne. Podobną rolę integrującą mieszkańców Kostrzyna odgrywał związek kolejarzy i koło wędkarskie. Wspólne cele wytyczone przez te organizacje społeczne nie pozostawiały miejsca na odrębności regionalne i kulturowa.

Czwartym, i nie bagatelnym czynnikiem były kontakty osobiste przedstawicieli różnych grup regionalnych i zawierane w Kostrzynie małżeństwa mieszane. Okazuje się, że różnice wynikające z odrębności kulturowych, regionalnych, czy nawet obyczajowych, nie stanowiły przeszkód w wiązaniu się w stadła małżeńskie osób pochodzących z różnych regionów. W wyniku dociekań i badań socjologicznych stwierdzono, iż blisko 50% małżeństw zawieranych w Kostrzynie, to małżeństwa mieszane. Wskaźnik ten utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie prawie od pierwszych lat osadnictwa, do dnia dzisiejszego. Wśród członków załogi fabryki celulozy wskaźnik ten znacznie przewyższał średnią miasta i wynosił w roku 1960 ponad 59^o. Nie trzeba dowodzić, że wysoki procent zawieranych małżeństw mieszanych, pomiędzy przedstawicielami różnych regionów, reprezentujących różne dziedzictwo kulturowo-obyczajowe, jest czułym instrumentem procesów integracji, i że dopóki grupy współżyjące zachowują tendencje homogamiezne, nie może zaistnieć pełna integracja społeczna. Uzyskane w Kostrzynie wskaźniki świadczą o daleko posuniętym procesie integracji.

Piątym, i to chyba decydującym czynnikiem, powodującym tworzenie się nowego społeczeństwa w Kostrzynie, był coraz bardziej widoczny proces kształtowania się klasy robotniczej i elementu robotniczego z ludności pochodzenia wiejskiego, na gruncie miejscowej fabryki celulozy. Zakład pracy stanowił płaszczyznę zetknięcia się różnorodnych kategorii społecznych i różnorodnych kultur i czynników adaptacyjnych i integracyjnych. Z tego też względu, sposób realizacji tych czynników był uzależniony od działalności i postaw kierownictwa i kolektywu fabrycznego.

Oczywiście, procesy integracyjne i adaptacyjne przebiegały różnie w różnych okresach, w różnych warunkach, w różnych środowiskach społecznych, czy miejscach pracy, i w zależności od natężenia i składu wielu czynników, aktywności przedstawicieli różnych grup społecznych, czynników społeczno-politycznych i kulturalnych, procesy te przebiegały mniej lub więcej prawidłowo. Jednym z czynników przyspieszających procesy integracyjne stanowi wiek ludności osadniczej na tle wieku załogi fabryki. Kształtowanie się struktury wieku mieszkańców Kostrzyna i KFCiP przedstawia tabela nr II/4.

Jak już zaznaczono, w pierwszym okresie osadnictwa, do Kostrzyna przybywali przeważnie ludzie młodzi, którzy w tym mieście widzieli stabilizację życia i warunków bytowych. Należy również podkreślić, że ludzie starsi wiekiem nie mogliby znieść, bez szkody dla zdrowia przeciwności losowych i surowych, prymitywnych warunków bytowania.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
BAD ANI A PROCESÓW WRASTANIA MŁODEJ KADRY 73 jący w całości 11 tomów, przedstawiono do zatwierdzenia
HAUAMIA PROCESÓW WRASTAM A MŁODEJ KADRY 51 Zadania badawcze podjęte w niniejszym artykule zmierzają
BADANIA PROCESÓW WRASTANIA MŁODEJ KADRY 59 w związki małżeńskie, w większości z repatriantami ze wsc
BADANIA PROCESÓW WRASTANIA MŁODEJ KADRY 61 ce odbywały się częściowo w czynie społecznym przez
BADANIA PROCESÓW WRASTANIA MŁODEJ KADRY 65 W pierwszych latach po wyzwoleniu, funkcje aktywizacji ży
BADANIA PROCESÓW WRASTANIA MŁODEJ KADRY tyzy techniczne i obustronną wymianę doświadczeń. W ciężkich
BADANIA PROCESÓW WRASTANIA MŁODEJ KADRY 89 łeczności zakładowej zaszły zmiany jakościowe,
BADANIA PROCESÓW WRASTANIA MŁODEJ KADRY 91 stabilizację jego życia z prognozą wrastania w obecny zak
BADANIA PROCESÓW WRASTANIA MŁODEJ KADRY 95 W roku 1959 przyuczono do zawodu 104 robotników. Z tej li
BADANIA PROCESÓW WRA.STANIA MŁODEJ KADRY 53 Stosowane wywiady i obserwacje przeprowodzano zarówno z
STANISŁAW GRZYBOWSKI dziś tak dba o dokształcanie młodej kadry? Za to nie musiałem wówczas uczęszcza
STANISŁAW GRZYBOWSKI dziś tak dba o dokształcanie młodej kadry? Za to nie musiałem wówczas uczęszcza
KBracamy do Mistrzów ficzną, wniósł ogromny wkład w rozwój młodej kadry naukowej w początkowym okres
CCF20110103003 c) Część łącząca nic odgrywa bezpośredniej roli ani w procesie skrawania, ani przy z
ŻYWNOŚĆ 3(20)Supl„ 1999 IV SESJA MŁODEJ KADRY NAUKOWEJ PTTŻ NOWOCZESNE METODY EKSPERYMENTALNE W
Informacja o Katedrze Rozwój naukowy młodej kadry naukowców w kontekście
XXII Sesja Sekcji Młodej Kadry Naukowej Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności Zachodniopomorski
Współuczestniczyłem w rozwoju organizacyjnym, dydaktycznym i naukowym młodej kadry naukowej, które b
96 Rzecz o ZMS - ani laurka, ani pamflet organizacji charakteru młodej partii. Tzn takiego kształtu,

więcej podobnych podstron