5224572414

5224572414



>    podatność produktu na rozwój mikroflory,

>    wrażliwość na tlen i ditlenek węgla

>    stabilność barwy produktu

Tlen w produktach pakowanych w atmosferze modyfikowanej stymuluje wzrost bakterii tlenowych i hamuje wzrost bakterii beztlenowych. Odpowiednia zawartość tlenu jest szczególnie ważna w przypadku produktów oddychających, umożliwiając kontynuację tego procesu i zapobiegając oddychaniu beztlenowemu, a w konsekwencji szybszemu starzeniu się tkanki produktu i psuciu. Niewielka ilość tlenu zapobiega wzrostowi bezwzględnych beztlenowców. Obniżenie zawartości tlenu w opakowaniu zwalnia ponadto procesy utleniania, mogące być przyczyna pogorszenia cech sensorycznych produktu.

Niski poziom tlenu, <0.5%, powoduje zmianę barwy mięsa i produktów mięsnych do brązowej lub brązowo-szarej przez utlenianie mioglobiny do metmioglobiny. Wysoka koncentracja tlenu może powodować, poprzez mechanizm podwójnej oksydacji, jełczenie produktów z wysoką zawartością tłuszczów.

Azot jest gazem obojętnym, pozbawionym smaku, o małej zdolności do przenikania zarówno do wnętrza produktu, jak i przez materiał opakowaniowy. W związku z małą rozpuszczalnością w wodzie i tłuszczach, jest używany jako gaz wypełniający, zamiennik tlenu, a także alternatywa pakowania próżniowego dla produktów delikatnych. Jest także używany jako zamiennik tlenu w celu zabezpieczenia produktu przed jełczeniem (w przypadku produktów mięsnych) i wzrostem organizmów tlenowych.

Ditlenek węgla to podstawowy czynnik zabezpieczający przed rozwojem mikroorganizmów w MAP. Efekt inhibicji polega na wyeliminowamiu logarytmicznej fazy wzrostu dzięki wydłużeniu lag fazy i czasu życia mikroorganizmów w fazie stacjonarnej. Efektywność ditlenku węgla zależy od początkowej i końcowej koncentracji gazu, od temperatury przechowywania i właściwości populacji mikroorganizmów. Wysoka koncentracja ditlenku węgla redukuje wzrost mikroorganizmów, efekt ten wzrasta podczas obniżania temperatury przechowywania.

Podwyższona zawartość ditlenku węgla zwalnia ponadto procesy oddechowe tkanek roślinnych. Wysoki poziom CO2 zmniejsza ilość energii dostarczanej do tkanki przez enzymy oddechowe i przerywa oksydatywną fosforylację. Jednakże sposób działania ditlenku węgla na metabolizm oddechowy nie jest do końca wyjaśniony.

3



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMGB45 (3) sywnego światła do rozwoju. Szczególnie wrażliwe na niedobór światła są młode rośliny. kt
(optymalna alokacja siły roboczej, rozwój produkcji na większą skalę, szybsze wprowadzenie postępu
Test, psychologia 1 b)    rozwój chorób jest wynikiem tylko wrodzonej fizycznej podat
img338 (6) Schładzanie Schładzanie polega na obniżeniu temperatury tuszek w celu zahamowania rozwoju
DSC07138 (2) w mikroorganizmów, lecz także od warunków środowiska i rodzaju żywności. Wpływ na
stem i wszechstronnym rozwojem spółdzielczości produkcyjnej na wsi. Ponadto partia wysunęła jako bar
Udoskonalenie dotychczasowych produktów Skrócenie czasu wprowadzania nowych produktów na rynek Rozwó

więcej podobnych podstron