5224572682

5224572682



Uporczywe pytania

pozytywizmu prawniczego do przedstawienia „ogólnej koncepcji prawa”, możliwości wyjaśnienia fenomenu normatywności prawa, jako koniecznego elementu każdej rozwiniętej kultury, jest dla Dworkina idealistyczną iluzją, nadmiernym abstrahowaniem12 i niedocenianiem roli interpretacji, która już zawsze ma charakter ocenny.

W literaturze często pojawiają się argumenty, że debata pozytywizm - niepozytywizm stała się zupełnie jałowa, bo argumenty stron sporu są po prostu trywialne13. Nieco na przekór temu stanowisku niniejsza praca ma na celu przed wszystkim przedstawienie argumentów14 na rzecz tez, że: 1) analityczna jurysprudencja (we współczesnym, a nie Austi-nowskim, rozumieniu), pojmowana jako ogólna analiza pojęcia prawa jest możliwa, a wręcz - z metodologicznego punktu widzenia - konieczna; 2) pozytywizm prawniczy jest żywym nurtem w prawoznawstwie, przedstawiającym - w wielu różnych wariantach - dojrzałe uzasadnienia dla swoich twierdzeń; 3) podstawowe twierdzenie pozytywizmu prawniczego, że prawo jest tworem społecznym (teza o faktach społecznych) nie jest jedynie frazesem, ale może być rzeczowo uzasadnione m.in. przez odwołanie się do pojęcia konwencji społecznej; 4) relacja tezy o autorytecie prawa (tj. tezy dotyczącej jego władczego charakteru, odzwierciedlającego dystynktywną normatywność prawa) do tezy

12    Por. R. Dworkin, Justice in Robes, Cambridge 2006 oraz R. Dworkin, Hart’s Postscript and the Character ofPolitical Philosophy, Oxford Journal of Legał Studies 2004, vol. 24, nr 1, s. 1-37.

13    Por. K. Greenawalt, Too Thin and Too Rich: Distinguishing Features of Legał Posi-tivism (w:) Autonomy ofLaw. Essays on Legał Positwism, red. R.P. George, Oxford 1996, s. 1-29 oraz R.G. Wright, Does Positmsm Matter? (w:) Autonomy ofLaw. Essays on Legał Positivism..., s. 57-78. Por. także w polskiej literaturze A. Grabowski, W stronę postpozy-tywizmu prawniczego. Szkic z metodologii prawoznawstwa (w:) Czy koniec teorii prawa, red. P. Jabłoński, Wrocław 2011, s. 1256, który stwierdza: „Tym samym pozytywizm prawniczy okazuje się współcześnie teorią bardzo skromną i ubogą w treść...”.

14    W ogóle nie będę zajmował się klasycznym pozytywizmem prawniczym i różnymi jego odmianami, mającymi już znaczenie tylko historyczne, które na gruncie anglosaskim były dyskutowane przed wystąpieniem H.L.A. Harta. W odpowiednich miejscach, tam gdzie to konieczne, będą się jednak pojawiać pewne nawiązania do klasyków pozytywizmu (Bentham, Austin), a także do ostatniego wielkiego pozytywisty kontynentalnego, H. Kelsena. Praca ta dotyczy głównie współczesnego pozytywizmu rozwijanego na gruncie anglosaskim, który rozwijał się w trzech stadiach: 1) wystąpienie Harta i wyznaczenie przez niego w Pojęciu prawa podstawowych tez „nowego” pozytywizmu; 2) spory interpretacyjne dotyczące dziedzictwa Harta oraz krytyka Dworkina dotycząca nowego pozytywizmu; 3) wreszcie, od lat 70. XX w., próby odparcia krytyki Dworkina i próba twórczego rozwinięcia dziedzictwa Harta, w ramach czego wyodrębniły się co najmniej trzy główne nurty pozytywizmu: pozytywizm ekskluzywny, inkluzywny i preskryptywny.

15



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Uporczywe pytania tywizm prawniczy nie jest jedną teorią czy zbiorem powtarzanych od dawna dogmatów,
img217 wiemy, że pozytywny stosunek nauczycielki przedszkola do zabaw konstrukcyjnych zależy w dużym
PROJEKT „WYCHOWANIE DO SZCZĘŚCIA I PRZYSZŁOŚCI” KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA nr 240 im. POLSKICH
^Kancelaria Scinni JL. !/25 Art. 3. Każdy sąd może przedstawić Trybunałowi pytanie prawne co do
AUSTIN JOHN (1790-1859) pierwszy przedstawiciel pozytywizmu prawniczego, twórca jurysprudencji TEORI
Układ sterowania pytanie: jak ten schemat ma się do przedstawionego wcześniej układu regulacji tempe
Obrazh8 6WSPOMAGANIE MOTYWACJI DO UCZENIA SIĘ Koncepcje przedstawione w poprzednim rozdziale dostarc
anatomia1 Pytania od 12 do 14 dotyczą przedstawionej niżej ryciny: 12.    Wybierz pra
chirurgia pytania (5) W EKG objawy migotania przedsionków — choruje na : _ ?ruk Sengstakena-Blackmor
61782 Image123 W rubryce przedstawiane są odpowiedzi na pytania nade-słane do Redakcji. Są to sprawy
Strategie i metody Do realizacji celów koncepcji nasze przedszkole stosuje następujące strategie i m
DSC02225 • We współczesnej nauce wiedza wzbogaca tradycyjne podejście do przedsiębiorczości kon

więcej podobnych podstron