5167289630

5167289630



Nr 1/1952 WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO 141

Nr 1/1952 WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO 141

(5)

(6)





W tym przypadku, jako pierwsze przybliżenie, można przyjąć8) moment sprzęgła jako stały: Mt-Mo. Wówczas równania (3) i (4) ulegają znacznemu uproszczeniu.

Przy tym przypuszczeniu ma miejsce:

_ * ~ «'»

Mn (1 - €    ) My

A"

MoMj

j-u.

8) M. F. Filipow: Stany przejściowe silnika asynchronicznego w pędniach z elektromagnetycznym sprzęgłem ciernyha. Wiadomości Tomskiego Instytutu Przemysłowego, t. 59, wyd. 2, 1941.

Można bez dużego błędu przypuścić, że punkt przecięcia krzywej według równania (5) z prostą według równania (6) zbiega się z punktem przecięcia asymptoty tej krzywpj z prostą (6).

Wówczas

JI{    Af, + Af0\.

Mo — M2 \ A r

Mając tę przybliżoną wartość t2 — czasu zakończenia drugiego okresu, można zastosować dowolną metodę liczbowego rozwiązania równań w celu ścisłego ustalenia go w granicach potrzebnych.

(„Elektriczestwo“ nr 11, 1951 r., str. 28—33)

J. SAWICZ

frezer Zakładów im. Kirowa (Leningrad)

szybkościowe frezowanie

W ramach współzawodnictwa socjalistycznego o przedterminowe wykonanie planu powojennej pięciolatki stalinowskiej, w leningradzkich zakładach przemysłowych zostały szeroko rozpowszechnione nowoczesne metody obróbki metali, a zwłaszcza skrawanie szybkościowe.

Dla mnie, jako frezera, było początkowo rzeczą nader trudną rozwiązać samodzielnie wszystkie zagadnienia, wynikające z przejścia na frezowanie szybkościowe. Wpadłem wówczas na myśl wciągnięcia do tej pracy również inżynierów i techników, a także uczonych. Organizacja partyjna i zawodowa Zakładów im. Kirowa zaaprobowały moją inicjatywę. W ten sposób w roku 1949 powstała u nas, w ośrodku budowy traktorów, mieszana brygada, która postawiła sobie za cel wprowadzenie frezowania szybkościowego. Początkowo brygada składała się z sześciu członków, później z dwunastu.

Kolektyw nasz pracuje w oparciu o określony plan techniczny. Plan obęjmuje projektowanie i wykonywanie nowych narzędzi, zastępowanie dotychczasowych mechanizmów innymi o większej liczbie obrotów, unowocześnianie urządzeń pomocniczych, rozpracowywanie i udoskonalanie metod skrawania szybkościowego itp. Plan ustala również terminy, w których powyższe nowe środki techniczne mają byc wprowadzone do eksploatacji. Wykonanie planu jest kontrolowane na naradach brygady, które odbywają się co tydzień. Jednocześnie przedyskutowujemy wszystkie aktualne zagadnienia i ustalamy nowe konkretne posunięcia.

Praktyczną pomoc okazuje brygadzie zakładowa organizacja partyjna i zawodowa. Zakładowy komi-

0    partii i rada miejscowa niejednokrotnie intereso-wa y się naszą pracą i przedsiębrały niezbędne kro-

1    w celu dopomożenia nam. W pierwszym okresie

Po uruchomieniu przez zakłady produkcji urządzeń nm; ^Gzo^an^a szybkościowego wielu frezerów nie hrvo Z ?b<;boc*zić się z nimi, podobnie jak i wielu fpti adZ1S a nawet mistrzów. Z inicjatywy komiku    Partyjnej zorganizowano specjalne

nirn /0nkowie brygady mieszanej przeszkolili na

od frezerów oraz 87 mistrzów i brygadzistów. 1

Na każdej obrabiarce zostały zawieszone karty przebiegu skrawania i maksymalnego stępienia frezów. Posunięcie to dopomogło bardzo wydatnie naszej sprawie.

Części traktora pociągowego, które frezuje się w naszych zakładach, stanowią odlewy ze stali wę-glistej i stopowej, a także elementy tłoczone i blachy, wykonane ze stali węglistej. Są one obrabiane w zasadzie na frezarkach zwykłych lub karuzelowych. Część tych obrabiarek została zmodernizowana w myśl projektów członków brygady. Zainstalowano silniki o większej mocy, podniesiono szybkość obrotu wrzecion, powiększono podłużny posuw stołu każdej maszyny, założono koła zamachowe i zastosowano niezbędne wyłączniki. W niektórych maszynach zastąpiono mosiężne wkładki w wysięgniku obrotowym łożyskami wałeczkowymi; wzmocniono również pewne elementy składowe skrzynki biegów.

Czołowy frez palcowy ze stożkiem amerykańskim.

Szereg operacji, przeprowadzanych dotychczas przy użyciu frezów ze stali twardych, brygada wykonuje metodą szybkościową, stosując przy tym frezy walcowe czołowe, kształtowe i komplet frezów tarczowych.

Czołowe głowice frezowe są zaopatrzone w noże, zamocowane za pomocą klinów. W podobny sposób zamocowuje się noże w przypadku frezów walcowych o średnicy przekraczającej 60 mm oraz frezów tarczowych o szerokości większej niż 12 mm.

Wartości kątów ostrzy frezów, wykonanych ze stopów twardych i przeznaczonych do obróbki stali, są następujące: podłużny kąt natarcia —8° —12°; poprzeczny kąt natarcia —2° —10°; kąt wierzchołka 55°—70°; kąt przyłożenia 15o—20°; w niektórych przypadkach stosujemy frez z dodatnim kątem natarcia wynoszącym 5°.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
8 WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO Nr 1/1952 Klasa 5. Górnictwo (wydobywanie torfu kl. 10 c; wydob
98 WIADOMOŚCI- URZĘDU. PATENTOWEGO Nr 1/1952 do tego celu, są zbyt kosztowne, aby mogły być
WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO >Ńr 1/1952 99 « • i: działali w dziedzinie racjonalizacji
r 100 WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO Nr 1/1952 niektóre projekty w tym czy innym ujęciu nie nad
Nr 1/1952 WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO 101 społeczno-politycznych działających na wyższych
102 WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO Nr 1/1952 polityczną, jaka wytworzyła się w toku tej pracy ]
Nr 1/1952 WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO 103 Dotychczasowa podstawa, na której opiera się
104 WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO Nr 1/1952 imienne zaproszenia, a jeżeli w dniu posiedzenia pracują
Nr 1/1952 WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO 105 PROJEKT D Projekt ten zakwalifikowany był poprzednio jak
106 WIADOMOŚCI URZĘDU "PATENTOWEGO Nr 1/1952 “ Z przebiegu posiedzenia spisuje się
Nr 1/1952 WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO 107 Wydział Wynalazczości MPC Wydział. Wynalazczości Min.
Nr 1/1952 WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO 9 Nr 1/1952 WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO 9 kl. 17
108 WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO Nr 1/1952 108 WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO Nr
Nr -1/1952 WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO 109ROBOTNICZO-INŻYNIERSKIE BRYGADY RAC I ON ALI ZATORSKIE
110    WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO    Nr 1/1952 cowni. W ciągu
Nr 1/1952 WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO 113 0    przydzielenie środków, które
114 WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO Nr 1/1952 A. E. WJATK1NSTALINOWSKI PROGRAM MECHANIZACJI PRACY Prze
Nr 1/1952 WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO 115 Zdradziecki napad hitlerowskich Niemiec na ZSRR nie
116 WIADOMOŚCI URZĘDU PATENTOWEGO Nr 1/1952 - Przemysł węglowy w kraju, który już przed Wielką

więcej podobnych podstron