5332217728

5332217728



Pedagogika specjalna

tegracji Osób Niepełnosprawnych, odbyło się osiem wspólnych spotkań, m.in.: konferencja Wsparcie potrzebne do udziału w życiu zawodowym osobom niepełnosprawnym w Niemczech - w połączeniu ze zwiedzaniem Warsztatów Szkoleniowych dla Osób Niepełnosprawnych we Frankfurcie n. Odrą; konferencja Wsparcie potrzebne do udziału w życiu zawodowym osobom niepełnosprawnym w Polsce -w połączeniu ze zwiedzaniem Warsztatów Szkoleniowych dla Niepełnosprawnych w Słubicach; konferencja Rozwój personelu jako zewnętrzna usługa dla małych i średnich przedsiębiorstw w regionie INTERREG; Strategie poradnicze, oferty poradnicze w sieciach kontaktowych; Transgraniczne działalności oraz możliwości łączności sieciowej; konferencja Zawodowa integracja młodzieży niepełnosprawnej; Kwalifikacje zawodowe; Próby pracy - ewaluacja wyników, konferencja Rozwój personelu pomocniczego placówek usługowych zatrudniających kształcącą się młodzież niepełnosprawną-, konferencja Marketing na rzecz niepełnosprawnych - aktywizacja do udziału w życiu zawodouym; Procedu ra ubiegania się o pracę; Potrzeby wsparcia charakterystyczne dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin; Zawód, doświadczenia zawodowe; Alternatywy zatrudnienia.

Do udziału w realizacji wspomnianego wyżej Projektu zostałam zaproszona w lipcu 2005 r. przez Pedagogiczne Towarzystwo Integracyjno-Badawcze ISB gGmbH z siedzibą w Berlinie oraz Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie. Realizacja programu w układzie etapowym przewidziana jest do roku 2007.

Celem całego projektu jest zorientowanie się w potrzebach osób niepełnosprawnych (zwłaszcza osób z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, ustalenie wielkości populacji, ustalenie rodzaju i rozległości wad i zaburzeń rozwoju, określenie ich możliwości poznawczych, wydolności fizycznej,

określenie stopnia wewnątrzsterowności oraz stopnia ich samodzielności i odpowiedzialności), by przygotować dla nich odpowiednią bazę szkolenia (rodzaj specjalności zawodowej, miejsce nauki zawodu oraz odbywania praktyk zawodowych).

Na spotkania zespołów każdy z uczestników przygotowuje określony problem do dyskusji i rozwiązania. Zajęcia są tak rozplanowane, że jest czas na wysłuchanie wykładu na tematy związane z problemami osób niepełnosprawnych, diagnozy stanu i potrzeb, a także teoretycznych i pragmatycznych podstaw ich kształcenia, ewaluacji postępów w zakresie stopnia opanowania praktycznej nauki zawodu (np. analiza tzw. „prób pracy”, prezentacje filmowe itp.), a także zwiedzanie rozlicznych zakładów zatrudniających niepełnosprawnych objętych projektem. Na zakończenie realizacji projektu przewidziane jest wydanie publikacji w języku polskim i niemieckim, która będzie pokłosiem realizacji całego przedsięwzięcia.

Brałam udział we wszystkich tych spotkaniach z racji znajomości sprawy przedmiotowej. Jako ekspert i doświadczony pedagog specjalny opracowałam próby pracy dla specjalności: pomoc introligatora, pomoc kucharza zbiorowego żywienia oraz pomocy domowej i pomocy ogrodnika. Wygłosiłam także kilka referatów, m.in. Oddziaływania pedagogiczne a efekty przygotowania do pracy młodzieży z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną, kształcącej się w warunkach specjalnego bądź integracyjnego systemu edukacyjnego-, Dorastający w integracyjnym systemie kształcenia zawodowego niepełnosprawnych-, Rewalidacja czy rehabilitacja - uściślenie pojęć warunkiem podjęcia wspólnego i skutecznego działania w ramach programu integracji niepełnosprawnych.

Elżbieta M. Minczakiewicz

Konspekt nr 4/2006 (27)



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Maksymalne nachylenie pochylni do ruchu pieszego i dla osób niepełnosprawnych poruszających się
STYPENDIUM SPECJALNE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych może
POMOCMATERIALNA
326 (2) ŁAZIENKA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH (poruszających się na wózku)MISKA USTĘPOWA •
328 (2) ŁAZIENKA DLA OSOB NIEPEŁNOSPRAWNYCH (poruszających się na wózku)NATRYSK (wyprofilowany w pos
332 (2) ŁAZIENKA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH (poruszających się na wózku)
WT pochylnie 1 >0,50
str 48 49 48 Tabela 1 Zadania pedagogiki specjalnej Częściowe zaburzenia procesów uczenia się
•    wypełnić na USOSie wniosek o stypendium specjalne dla osob niepełnosprawnych •
NAUKA BEZ BARIERDostępność edukacji akademickiej dla osób z niepełnosprawnością? Dowiedz się
Rozdział IV Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych §13. 1.    Stypendium
Książki 155 ALICJA RAKOWSKA Katedra Pedagogiki Specjalnej Język — komunikacja — niepełnosprawność

więcej podobnych podstron