5169914811

5169914811




oglądy/ Zdarzenia

by byli tam obecni dobrzy prawnicy, którzy będą reprezentować całe społeczeństwo. Nie demonizowałbym jednak tej konkretnej sprawy, nazywając ją zamachem na niezależność sądownictwa. Jeśli popatrzymy na praktykę polityczną w Polsce to widzimy, że inne partie postępują podobnie, czyli ciągle mamy dążenia, aby mieć jakiś wpływ na funkcjonowanie tych instytucji.

-    Postacią budzącą duże kontrowersje jest minister edukacji narodowej Roman Giertych. Jego przeciwnicy podkreślają jego związki ze skrajną prawicą, jak i zupełny brak znajomości problematyki edukacyjnej. Burzliwa dyskusja miała miejsce po ogłoszonej przez niego „amnestii maturalnej". Znalazła ona zdecydowanych krytyków wśród profesorów wyższych uczelni państwowych. Z działania szefa MEN zadowolone były uczelnie prywatne. Z czego to wynikało?

•    Tu pojawia się problem: kogo chcemy kształcić na studiach wyższych? Jeśli będziemy obniżali poziom matury, to poziom nauczania - także w wyższych uczelniach, zwłaszcza tych prywatnych - będzie coraz słabszy. W wielu prywatnych szkołach, oczywiście nie uogólniając, poziom ten już teraz jest niski. Jeśli już decydujemy się na jakiekolwiek zmiany w tym zakresie, to nie mogą być one tak gwałtowne. Nie może być tak, że zmian dokonuje się z dnia na dzień. Dlatego ten ruch Giertycha uważam za mało fortunny. Rozumiem intencje ministra, który chciał pomóc maturzystom, jednak dużo lepiej byłoby, gdyby zamiast tego typu gestów, wprowadził spójny system w polskiej edukacji. Jeśli taki system będzie istniał, to wierzę, że dla środowiska akademickiego przyjdą lepsze czasy i nie będzie sytuacji, w których o niektórych uczelniach mówi się, że dyplom można tam po prostu kupić.

-    A czy środowiska protestujące przeciwko Giertychowi mają, pana zdaniem, taką spójną wizją systemu edukacyjnego?

•    Byłbym bardzo daleki od stwierdzenia, że te środowiska taką wizję posiadają. Problemem jest to, z jakich środowisk wywodzi się minister Giertych. Zwłaszcza grupy młodzieżowe związane z Ligą Polskich Rodzin budzą uzasadniony niepokój. Przeciwnicy ministra na tym się właśnie koncentrują, brakuje im jednak jednolitych poglądów w kwestiach edukacyjnych. Nie możemy mieć jednak wątpliwości co do tego, że w polskiej szkole naprawdę nie wszystko jest dobrze. Popatrzmy na gimnazja - tam sytuacja pod względem bezpieczeństwa, pod względem dyscypliny radykalnie się obniża. Nie wiem, czy jest to znak czasów, czy może globalizacji, ale takie właśnie problemy możemy zaobserwować. Absolutnie zgadzam się z wicepremierem, że powinniśmy dbać

0    to, aby każdy w szkole czuł się bezpiecznie

1    miał określone prawa, ale tych praw nie nadużywał. Niektóre działania Giertycha, np. zmierzające do zwiększenia dyscypliny w szkołach są do przyjęcia, natomiast sposób, w jaki to jest prezentowane, budzi opór znacznej części społeczeństwa.

-    Zjawiska takie, jak gloryfikowanie nazizmu wśród działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, związanej dość ściśle z LPR, to margines, czy też związki tej grupy ze skinheadami i ruchami neofaszystowskimi są ściślejsze, niż wielu do tej pory sądziło?

•    Liga Polskich Rodzin jest ugrupowaniem narodowym, za takie się uważa, za takie chciałoby uchodzić, więc nie może dziwić fakt, że chętnie odwołuje się do tradycji narodowej demokracji.

-    Ale chyba jednak odwoływanie się polskich narodowców do ideologii nazistowskiej, głoszącej eksterminację m.in. Słowian, jest czymś kompletnie abstrakcyjnym?

•    Jeśli wgłębimy się w lekturę pism przedwojennej endecji to dostrzeżemy, że niektóre założenia faszystowskie były przez te grupy chętnie przyjmowane. Jeśli nie wyrugowaliśmy z polskiego życia politycznego organizacji skrajnie prawicowych, to musimy zadać pytanie: do jakich wzorów one się odwołują? Moim zdaniem, Liga Polskich Rodzin nawiązuje do ideałów przedwojennych. Pytanie tylko, czy gdyby partia ta miała możliwość praktycznej realizacji swoich poglądów to - używając skrótu myślowego - czy społeczeństwo polskie wykazałoby zainteresowanie jej programem? Warto zauważyć, że także w krajach Europy Zachodniej partie skrajnej prawicy rosną w siłę, żerując na wzroście liczby imigrantów. W Polsce obcokrajowców nie ma na razie zbyt wielu, więc LPR stara się znaleźć wroga wewnętrznego.

-    Iskrzy również na linii PiS - media. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz rady nadzorcze publicznych mediów zostały obsadzone przez osoby związane z obecną władzę.

I znów mamy okrzyki o ograniczaniu wolności, tym razem - czwartej władzy. Oczywiście, że każda władza próbuje mieć wpływ na media publiczne, ale PiS wyróżnia chyba bardzo ideologiczne podejście do tej kwestii?

•    Rządzący z reguły dążą do opanowania mediów, aby przedstawiały one ich poglądy, koncepcje i wizję świata. Jeśli chcemy być zauważani - musimy mieć wpływy w mediach.

-    Działania propisowskich władz w mediach przybierają jednak czasami formę dość groteskową. Decyzją dyrektora TVP, Bronisława Wildsteina, zabroniono emisji seriali „Czterej pancerni i pies" czy „Stawka większa niż życie" motywując to tym, że gloryfikują PRL.

•    Wykorzystują oni wszelkie elementy, które mogą stanowić pożywkę dla ich haseł. Innymi słowy: mamy film, który ma określone konotacje historyczne i ludzie związani z PiS, którzy chcą budować IV RP, siłą rzeczy nie będą dopuszczali do emitowania tego filmu. Krytykują oni PRL we wszelkich jego aspektach, twierdzą, że również kinematografia z tej epoki fałszowała rzeczywistość. Inną sprawą jest to, że społeczeństwo chce - niezależnie od uwarunkowań historycznych - te właśnie seriale oglądać.

-    Wyjątkowy, na tle innych rządów po '89 roku, jest także stosunek do PiS-u mediów prywatnych. Czy tylko dlatego, że telewizja TVN była bezpośrednio zaangażowana w próbę obalenia rządu?

•    TVN, pokazując konkretne wydarzenia, chciała zdyskredytować obecną ekipę rządzącą. To nie ulega najmniejszej wątpliwości. Trzeba jednak zauważyć, że rząd chce te prywatne media „ucywilizować”, ale w swoim rozumieniu, pokazując na przykład, że wśród osób tam pracujących znajdują się byli agenci służby bezpieczeństwa. Nic dziwnego, że media chcą się za to odegrać. Jest to swoista akcja i reakcja. Przy całym moim krytycyzmie wobec rządu Kaczyńskiego należy zauważyć, że rozmowy Renaty Beger z ministrami Lipińskim

32


Wiadomości Uniwersyteckie-, grudzień 20Og



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Magazyn5201 djvu X Przedmowa redakcji. na Zachodzie do tak gwałtownego spadku urodzin, jaki tam
p oglądy/ Zdarzenia k.1 !    jestem z wykształcenia i    chemikiem, al
p oglądy/ Zdarzenia ■ Martwe wieżowce sterczące na tle zachmurzonego nieba. Powybijane okna i uchylo
Co by*był©igdybyŁzobaczył jriatematykę zupełiiTe inaczej?
str06 by endi TAM , TAM, TAM -CO, DUCHY* PÓŁNOC DAWNO MINĘŁA. ...ZABILI, pawie, ZA&IlT [ M
polski ubior0 ZŁOTY OKRES UBIORU XVI wiek Najdziesz go po husarsku z koniem i piechotą. By się tam
Aktualności] by byli najlepszy™ z. najlepszych i by nie popadli w przeciętność. Człowieka z charakte
Mamy pięć zakładów, 5 mag zakładowych, więc wypada mieć mag centralny, by trzymać tam produkty z każ
1344790631 by Kinga0797P0 Tam jest w tar KfOGWJ olne krzesło n śpij DfflM
IMGP9353 to, czy dotyczy on dawnego czy dość niedawnego zdarzenia, by zapewnić wyraźniejsze poczucie
żeby zapobiec kradzieży ciała, me pomyliły się co do lokalizacji grobu. Am też rzymscy wartownicy, b
P1020672 (3) Sctnatiuuiiyn**) Słłrtou *«•( CoftngM • by Eugenii ta»M m Mil—W
P1020672 (3) Sctnatiuuiiyn**) Słłrtou *«•( CoftngM • by Eugenii ta»M m Mil—W

więcej podobnych podstron