5409391460

5409391460



220 Współczesne trendy w zarządzaniu projektami

liczby rodzajów wsparcia jest najistotniejszym czynnikiem zewnętrznym decydującym o poziomie wydatków na B+R polskich firm.

Powyższe wyniki badań potwierdzają zdawałoby się oczywistą w dzisiejszych czasach tezę, że środki finansowe są niezmiernie istotnym czynnikiem determinującym rozwój działalności gospodarczej poprzez prace badawczo--rozwojowe. W szczególności są one ważne dla sektora MSP, któiy w istotny sposób wpływa na kształtowanie struktury PKB polskiej gospodarki. Projekty związane z innowacjami, które realizowane są w dużych przedsiębiorstwach łączą działalność badawczo-rozwojową ze sferą wdrożeniową w jednym miejscu. Transfer wiedzy i technologii z ośrodków badawczo-rozwojowych do biznesu odbywa się więc z reguły poprzez sektor małych i średnich przedsiębiorstw, które nie posiadają we własnych strukturach organizacyjnych laboratoriów i nie zatrudniają wysokiej klasy naukowców pracujących nad innowacjami. Sektor MSP odgrywa ważną rolę w gospodarce pod tym względem i powinien być wspierany przez odpowiednie mechanizmy rynkowe w poszukiwaniu i wykorzystaniu kapitału.

Wsparcie finansowe na inwestycje badawczo-rozwojowe może być udzielane w różnej formie, jak np. poprzez: kredyty, pożyczki, fundusze venture Capital i inne formy zwrotnego finansowania, niemniej jednak najbardziej atrakcyjną formę wsparcia dla każdego przedsiębiorcy stanowią z pewnością bezzwrotne dotacje. Dla sektora MSP ofertę taką stanowią dotacje ze środków Unii Europejskiej. Choć jeszcze 3 lata temu Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapowiadało zmianę finansowania projektów z bezzwrotnych dotacji na system korzystnych pożyczek, na szczęście dla przedsiębiorców zadecydowano o zachowaniu charakteru dotychczasowego systemu wsparcia. Z raportu PwC i NCBiR pn. Opłacalność inwestowania w badania i rozwój wynika, że udział przychodów generowanych na wynikach badań i rozwoju w przychodach całkowitych polskich przedsiębiorstw jest coraz większy. W 2014 r. udział ten wyniósł średnio 16,6% wobec 9,7% w 2008 roku.

Z danych zawartych w raporcie PwC i NCBR wynika również, że rośnie zaangażowanie kapitałowe polskich przedsiębiorców w prowadzenie badań, zakup aparatury' naukowo-badawczej oraz zatrudnienie na stanowiskach związanych z B+R. W ostatnich latach udało się w Polsce zmienić strukturę finansowania prac B+R poprzez zwiększenie z 20% do 43% udziału w nich przedsiębiorstw. Potwierdza to założenie, że polski przemysł przekonuje się do inwestowania w B+R. Opty mistyczne jest to, że wzrost nakładów przedsiębiorstw na działalność badawczo-rozwojowy stal się zauważalnym trendem - 80% respondentów prognozuje, że wzrost ten będzie się utrzymywał także w następnych latach [PwC, NĆBR 2015, s. 5 i 14].

Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że ciągła ewolucja jest w dzisiejszej rzeczywistości koniecznością. Wprawdzie zmiany produktowe i organizacyjne niosą ze sobą pewne ryzyko (pierwsze zyski z działalności B+R pojawiają się średnio po 2,5 roku od wdrożenia wyników), jednakże większym zagrożeniem jest stanie w miejscu. Przykładem braku skutecznej odpowiedzi na pojaw ienie się innowacji technologicznej na rynku jest przypadek firmy Eastman Kodak Company, która potęgę zbudowała na koncepcji filmu w rolce, taniego, popularnego aparatu fotograficznego. Kodak w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia posiadał 90%



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
212 Współczesne trendy w zarządzaniu projektami rodzaju wsparcia konieczność posiadania wiedzy o wsp
162 Współczesne trendy w zarządzaniu projektami wyobrazić sobie funkcjonowanie biura wsparcia projek
224 Współczesne trendy w zarządzaniu projektami nież wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw. Jeg
Współczesne trendy w zarządzaniu projektami iliMfiles.pl
100 Współczesne trendy w zarządzaniu projektami Twórca koncepcji QRM - Rajan Suri o swoich doświadcz
102 Współczesne trendy w zarządzaniu projektami łów z wcześniej istniejących działów (tj. działu
118 Współczesne trendy w zarządzaniu projektami charakterystyki negocjacji jako takich, ale opisując
120 Współczesne trendy w zarządzaniu projektami negocjować, a bez sprzecznych nie ma o czym. W negoc
122 Współczesne trendy w zarządzaniu projektami należy dostarczy ć informacji dotyczących sytuacji i
126 Współczesne trendy w zarządzaniu projektami z punktem widzenia klienta. Ważnym elementem przyjęt
130 Współczesne trendy w zarządzaniu projektami centem Bitburger, a wreszcie dołączeniu do grupy Car
132 Współczesne trendy w zarządzaniu projektamiZmiana struktury procesu - Mutual Benefit Life Ostatn
138 Współczesne trendy w zarządzaniu projektami Przywódca powinien zatem szanować i akceptować wiedz
140 Współczesne trendy w zarządzaniu projektami wzięciu, ■    poprzez zgłaszanie
142 Współczesne trendy w zarządzaniu projektami identyfikowanie się z celem można też zauważyć podcz
146 Współczesne trendy w zarządzaniu projektami Efektem takiego działania powinno być zaspokajanie
148 Współczesne trendy w zarządzaniu projektami stwa w przyszłości, uzasadnia jego obecność na tynku
14 Współczesne trendy w zarządzaniu projektami1.2. Metodyki w zarządzaniu projektamiMetodyki ogólne
150 Współczesne trendy w zarządzaniu projektami suje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w

więcej podobnych podstron