544444043

544444043



się tego zjawiska i sile jego oddziaływania decydują dwa czynniki: rozbudowany zespól wyuczonych zachowań seksualnych o charakterze samopobudzenia i samozaspokajania, wchodzący w sprzężenie zwrotne i wzmacniającą się pętlę siły bodźców stymulujących, oraz prawdopodobne pobudzenie werbalne zespołów neuronów lustrzanych odpowiedzialnych za odczucia z ciała. Wystąpienie skupi się na pierwszym elemencie - zespole wyuczonych zachowań seksualnych. Przedstawiony zostanie problem uzależnienia od seksu w Internecie w kilku wymiarach oraz typowe czynności prowadzące do mego i składające się na tego typu uzależnienie zachowania seksualne. Wyrażone zostanie przekonanie, że zachowania te są wyuczone i jako takie mogą podlegać modyfikacji, np. pod wpływem terapii behawioralnej. Ponadto, uwzględnione zostaną również ewentualne głębsze i nienawykowe motywy podejmow ania zachowań seksualnych w Internecie.

Adriana Oniszk Uniwersytet Warszawski

Zachowania impulsywne a uzależnienie od nikotyny: różnice w tempie dyskontowania odroczonych nagród pieniężnych pomiędzy osobami nałogowo palącymi, nigdy nie palącymi oraz byłymi palaczami

Zgodnie z wynikami dotychczasowych badań, osoby uzależnione od substancji takich jak alkohol, narkotyki czy nikotyna, dyskontują odroczone nagrody w szybszym tempie - a zatem zachowują się bardziej impulsywnie - niż osoby nieuzależnione. Okazuje się również, że osoby, które skutecznie zerwały z nałogiem, dyskontują wolniej od osób uzależnionych, czyli wykazują większą od nich samokontrolę. Przedmiotem referatu będzie prezentacja wyników badania porównującego tempo dyskontowania odroczonych kwot pieniężnych w zależności od historii nałogu nikotynowego. W badaniu tym byli palacze dyskontowali w tempie zbliżonym do niepalących, a znacznie wolniej od osób nałogowo palących. Uzyskany wynik wskazuje na możliwość, że uzależnienie od nikotyny nasila skłonność do przedkładania nagród mniejszych, bardziej natychmiastowych nad większe, bardziej odroczone, która to skłonność ponow nie zmniejsza się. kiedy jednostka zerwie z nałogiem i konsekwentnie nie będzie do niego wracać. Należy jednak wziąć pod uwagę, że osoby, którym udaje się skutecznie rzucić palenie, mogą charakteryzować się zdolnością do odraczania gratyfikacji na poziomie wyjściowym zbliżonym do osób nigdy nie palących. Przedstawione zostaną przytaczane w literaturze przedmiotu argumenty na rzecz hipotezy o nałogu jako czynniku nasilającym zachowania impulsywne, jak również argumenty wspierające hipotezę o impulsywności jako czynniku ryzyka wystąpienia nałogu.

19



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
94299701 SMIKKĆ 681 poszukiwanie bliższych przyczyn tego zjawiska i badanie jego istoty, a niezada
24198 Skanowanie 10 01 12 47 (4) PAŁUBA ich, oddziaływanie tego wszystkiego na jego poglądy erotycz
Dwa fotony, które poruszają się dalej w wyniku tego zjawiska, posiadają taką samą fazę, częstotliwoś
206 ZADANIE APOLOGETYKI. stawia, w kilku zarysach, uwydatniających jego braki. Okaże się z tego, że
skanowanie0008 pozycji, składających się na jego osobowość. O stanie rozwoju tych dyspozycji decyduj
Wielkość tego zjawiska zależy od szerokości geograficznej i pory roku, a także głębokości zbiornika,
SDC13450 224 na09. Dwa zwłaszcza dzieła wywarły znaczny wpływ w Polsce na uksztat. towanie się tego
CCF20110418000 (4) Sp ektr o fluorymetria Celem ćwiczenia jest zapoznanie się ze zjawiskiem fluores
32 tego wówczas teorya Jego wydawała mi się całkiem nieracyonalną, nie wierzyłem, by drzewo, z
56856 Zdjęcie0881 (3) Polaryzacja grupowa c.d. • Dwa wyjaśnienia tego zjawiska zasługują na szczegól

więcej podobnych podstron