5487409177

5487409177



KULTURA FILM

□ ODO KAROLI HA RASTfftHAK

Nierówno pod sufitem

„Minę Yaganli. (> miłości i makaronach ", o gejach i homofobach

Zacznijmy od krótkiej dygresji. Na tego* rocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym Marcin Sauter pokazał dokument, w którym dowodził, ze pobkiemu prowincjonalnemu miasteczku wcale nic jest uk daleko do miasteczka wiejskiego. Wystarczy dać mieszkańcom porę lekcji włoskie) kuchni i sztuki carpc dicm. a Chełmska Śląskiego nie odróżnimy od Sieny albo malowniczego lecce, w któcym toczy «ę akcja filmu Ferzana Ozpetka.

.Minc Yaganti” jest jeszcze dobitniejszym dowodem, że z Włoch wcale nie jest do Fol* sio daleko. A w każdym razie niewiele różni polską i włoską zaściankowość w kwestii mniejszości seksualnych. Bohater filmu Ozpetka. producent makaronu Virxmzo Ganione (świetny hnnio Fantasuchini), na wieść o tym, że jego syn jest gejem, wydziedzicza go, po czym dostaje zawału. Głównie na myśl o tym. co ludzie powiedzą. Bram znajoraoY Zltftttą uniemchomiony w ciawnocie prowincjonalnej obyczajowości jest nic tylko ojciec Cantonc. Jej ofiarą pada także pani Om-toac tołcrującu mężowskie zdrady w imię zachowania twarzy, ciotka Cantonc, która w leocc uchodzi za d/iwadło tylko dlatego, że nic ma męża i często zagląda do kieliszka, wreszcie drugi syn Cantonc Tomasso - także (o zgrozo!) gej, który w obawie o zdrowie ojca kryje się z orientacją seksualną. Nic bez kozery tłumaczenie włoskiego tytułu filmu to nie


- jak sugeruje dystrybutor - „O miłości i makaronach* lecz .Osoba mająca nierówno pod sufitem*. Ozpetek przestrzega pr/ed pisaniem własnego życia pod czyjeś dyktando, by sprostać wymaganiom otoczenia i rodziny. Jak coś takiego sic kończy, pokazuje na przykładzie babki Cantooe.

Ta po gorzkich latach spędzonych z niewłaściwym mężczyzną umiera— z przedawkowania słodyczy.


.Mir*

O miłości 1 mokororwsK” rot. F«c*an óapotok.

Wtachy 2009, VriĄf.0. IQJ C*tir\+io jO śdco


Co ciekawe, choć całość brani dość d tycznie, w filmie wypada komediowe*. ne Vaganti" gwarantuje niemal dw g« inr wybornej zabawy.

Z wdziękiem i humorem 6 pan czyni więc kolejny w swojej k- •*» krok, by- oswoić Włochów z) » seksualizmem. Gdyby i ten 'fcni ktoś zechciał przenieść z zicn »k-shiejdo l\>Uki...


50 rizr.uój 27 urcA 2010


□ □

Czar pryska

OTNitąt r«AW'it>ijfiwx>ść. że jcżełi na hstach pbc filmu pojawu się nazwisko Nicolasa Gagc*a,to tncłw

łwvłw VvtcUw mfg^Urtwsi

by hrabcłcśnic przetrwać storn. Niestety, .Uczeń czamoksięźmka* dowodzi, że Róg nie tanieje.

Rłm jest luźno inspirowany klasyczną Disneywdeą animacją .Fantazja* z 1940 roku, będącą pierwszym pełnometrażowym filmem.

w którym wykorzystano dźwyęk Mnw6xDanj,< W nowej wersji także jest głośno i niestety na tym po-dobócństw? się łmóczą. Gage gra tu LUhha/ara. jednego t \ icsmaów mitycz-nogo czarownik* Matma. Przed wiekami ratarz ro-Ma! ?d rodzony pna innego czciuiniia - Hor* vatha (Alfred Moimi), który potUMwil spray-mierĄĆ się ze ri\ królową Marganą (Alice Krige). Choć udaje tiię ich powstrzymać, ostaicccmc świat może uratować tylko Wytnnke Szukanie go 7Ajmac Bahha/JLmwi trochę czauj. gdyż. tai zyyc sobie rwa początku XXI wieku w* Nowym Jorku. Je* nim student fizyki Dnv, który jednak do mii tarsja-m nkszcecgółnic się pali 1) merasem zki się budzi. Twórcy hitu *SJcaib narodów" szerokim, choć porb*w>xi}Tn wdzięku gratem ceopM z rekwizytorni podkulturowych mitów, Otrzymujemy więc miks zkcróny z legend anu-hańskich (McHin). motyw* WNhr&ńca ratującego świat {-Matm**) oraz irugv/ną edukację żywcem zerżniętą z Jłanyego łbetera*. Wszystko to jest jediuk tył-ko pretekstem do rac barwnej (w semic do k» nymldcmoOd Nawet > Jorku oraz megalom V-skich popisów CogeV ad-ta smutna mina). Od dt jest udział Moniki lk «c oraz dawno nicwklr. a) Alkę Krigc (Jnstytut te pmmiDi choć ta ckuc* sprawia wrażenie trochę /A/cnow-ar^j ebeetK* cią aa ekranie. Jeżeb uk ma wyglądać magii kasa •o wolę z»uć mugotaa .U(i«<S (Uinolnąif U'. rtt. Jfrn Ton*IUwb

OSA 2010, Fwwn TOn Hf

■ KAAOlINA PAST 16**4AK

Świat pod namiotem

»\ Kazimierzu Dolnym i .łanowcu rusza właśnie iiąi|>rzyj<*iiiniojszy festiwal filmów\ tego lata



Fi .dczas gdy napięte programy innych fil-j ' -nowych imprez zmuszają uczestników |*.,dc» biegu przez sale kinowe, przez Dwa Brzegi można spokojnie przejść spacerkiem. W najważniejszych sekcjach -Śwyai pod namiotem" i .Dokument" OMi -idęnictakznówwide.bokilkadac-uąt W starannie wybranych spośród pcopozy-■jił unicjsaych śwutowych festiwali

•wga wus mocne otwarcie: .Sekret jej cn Juana Jooćgo < ampanełli. hiszpańsko*

-argentyński thnllcr o byłym agencie shiżh specjalnych, który zamiast iu emeryturę udaje się w podróż po mrocznych wspomnieniach ze śledztwu, którego w- przeszłości nie udało mu »ę rozwikłać. .Sekret..* zdobył w tym roku Oscara dla najlepszego filmu ruraagkjjc/ycznc-g<x Z koki na zamknięcie organizatorzy pokażą .Czeski błąd* czyli Jana Hf ebejka (.Musimy soboc pomagać*) rorisczenic z komunizmem. Kto. który wychodząc od rodzinnego dramatu, prześwietla mechanizmy tamtego systemu.

Na Ihsóch Brzegach będzie też można zahaczyć wyczekiwane w K^«oc od miesięcy ob-racy mistrzów: .Chantrapa*" Otnra Joscliimie-go. .Życie Swojną w tle* Todda Sołondoi i Xo-pic coofonnc. Zapiski i. Ttofcuiir Abtaft Kia-r\wtamicg»x Ta rolę w lej ostatniej. intrygującej opowieści o dwójce nieznajoni ych/ki)chan • ków (niepotrzebne skreśboc według swtijcgu uzna nu po seansie, irański mistrz powtnwia tę kwestię niejednoznaczną) Juliene Binochc dostali w tym roku w Cannes główną nagrodę aktorską.

Śnietnic zapowiada się też cykJ dokumen-Miny. Obok najlepszy vh filmów z Krakowskiego Festiwalu Filmowego i Pbnctc l>x Roicw („Pani do iyd$Tt JWrogowic puNic/ni") premierowe połapany zastanie między innymi dokument .Śmietnisko" Lucy Walker, którego bohaterem jest Vik Muniz - brazylijski artysta tworzący z niekonwencjonalnych materiałów: Śmieci, czekoladowego syropu, kawioni ery wi*chctn>vh kumem.

Gratką dii fanów muzyki będzie premiera dokumentu Toma DKoUa .The Dooit - historia nieopowkd/iaiu" wy korzysz ująoego mcpo-bcryuanc wcześniej materiały archiwalne, między innymi fragmenty psychodelicznego filmu drogi, który kręcił sarn Jim Morrison.

Organizatorzy przygotowali oczywiście dużo* dużo więcej atrakcji związanych nie tylko z premierami, ale także niepowtarzalnym klimatem miejsca. No bo czy kinoman może wyobrazić sobie cuś przyjemniejszego niż seans fantastycznego JCapiAmfcT Domena Arano-fckyVgo na zamku w Janowcu? Gwiazdy kina pod rozgwieżdżonym letnim niebem.- Tkkie meczy to tylko na Dwóch Brzegach.

Dwa Ina# Kon***/ totoy/Ay****



Pierwsze zbliżenie

fhrócł) ffcrrgdw bpinr CiH Vxt*hr Droer

KliNSł.KWr.\CJX,JAKI> nA kina miało powstanie .Męczeństwu Jcunny dAic"

(1928). ORomiego niemego filmu duńskiego mistrza, nic spenob zliczyć. fYoduk* qa uznana dzżśraorcydoek) Światowego kina wphnęb choćby na spo*ób operowa-nia kamerą - co w niej po raz pierwszy pojawiły się ihuaui tworzy. Zdjęcia powstawały chronologicznie, przez co caki ekipa byki w stanie gotowości przez saedem micsaęcy kręcenia filmu. A wszystko po to* by atmosfera napięaa - a rzecz dotyczy *ądu duchownych nad podejrzewaną o herezję Dneuicą Orleańską - sukcesywnie narastała. Film msai też wpływ- ku życie genialnej odtwćccryni d'Azc Renće Mara Fakoncth (na zdjęciu). Dli francuskie) obórki była to pierwsza i ostatnia rob przed kamerą. Ytystęp u Drcycra był db niej tak silnym przeżyciem, ze po mm pożegnała się 7 zawodem. .Męczeństwo Joanny tfAir" jot zdecydowanie najbardziej znanym, ale tucycdynym filmem duńskiego reżysera, o czym, organizując jego obszerną retrospektywę (między innymi .Wampir* .Słowo"), ^cłckrjoncny Dwóch Brzegów-dusznic nam pczypocmm-ją. Wychowany w pobożne) lcterjńdocj rcd/inic Drey cr częsflo poruszał w kinie w-ądd rtłigi)De i zaskakująco odważnie krytykował instytucję Kościoła. Pracz to jego filmy - .Męczeństwo...*, ale także choćby ^Michari" z sugerowanym honwBctaiałnym wątbetn między głównymi bohaterami - nierzadko miały kkpoty z cenzurą.

Największy n ma rżeniem Dreycri było nakręcenie filmu o Jezusie, w oryginalnych językach, z żydowskim aktorem w głównej roli (Chciał udowodnić, ze Jezus me był ofiarą Żydów, lecz rzymskich najeźdźców. Tego filmu jednak na Ihtóch Brzegach nie ooboczyoc. bo choć Dreyer od 1930 roku do ?amcj śmierci w roku 1968 podejmował próby nakręcenia go. nigdy nie udało mu się zrealizować tego największego fiłmowrgo tna-rzenu.    - ftp



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Rysunek 2,8 IA □ Układ okresowy H HA IIIA
_ TomckJ
41724 P5101296 2 aa 2-6.02-10" 2-36.5g ■a aa 6.02- M*■Ha, MgO. 6.02- 10° 95g 2 g 3ś+2-365 (Bas.
P5101296 2 aa 2-6.02-10" 2-36.5g ■a aa 6.02- M*■Ha, MgO. 6.02- 10° 95g 2 g 3ś+2-365 (Bas.
KPRNPP- 2014 □    Nawierzchnia drogowa ulega uszkodzeniu pod wpływem rozmaitych
oNa dobry początek Wstaw znak „x” w kratki obok cech kultury masowej. □ prosty przekaz
Zdobędziesz takie kwalifikacje, jak: □ T.6 Sporządzanie potraw i napojów - egzamin pod koniec klasy
ot rozrywka Sjg p Oscary Kultura Film Muzyka TeledysUjawniono wyniki sekćii zwłok vsCya!iw^mDienTOK
Logika ćwiczenia3 . - pfi[ Ha. 1-4^-hsiz- pod rfi [dĄią b 1
klszesz353 1304 g. MOSZYŃSKI: KULTURA LUDOWA 1304 g. MOSZYŃSKI: KULTURA LUDOWA Fig.372. Dalbu-ha vel
o IfSTtŚCIf tOMIMM! ?ONAD 10 ODO WYŚWIETLEŃ HA TOU1UIE! D7IfKl! MjicncMKmju.fi Brand Heroit s WOJTEK
P5101296 2 aa 2-6.02-10" 2-36.5g ■a aa 6.02- M*■Ha, MgO. 6.02- 10° 95g 2 g 3ś+2-365 (Bas.
Kdleg fur polnisthe Sprache und Kultur Kolegium Języka I Kultury Polskiej Kamila Dembińska Karolina
. . 2 □ 1 □ Praca so zvukmi Postupujte pod Ta pokynov. Utvorte v triede dvojice (najlepśie chlapec
Kultura Pierwszej Rzeczypospolitej w dialogu z Europą - HERMENEUTYKA W A R T O Ś C I - Seria pod red
DSCK0015 Lecznicze formy kultury fizycznej. □    Każdy nich leczniczy jest
religia a kultura2 66 RELIGIA A KULTURA terenie jest rzeczą istotną, aby. silniejszy pod tym względ
termopara Termometr □ □ □ termopara Woltomierz Lód z wodą ‘Podgrzewana ciecz (woda)

więcej podobnych podstron