5768158760

5768158760



PISMO PG 15

Kiedy świat biznesu spotyka się ze światem nauki


Przez trzy dni, od 28 do 30 listopada 2006, na obu politechnicznych dziedzińcach trwały targi „Politechnika Gdańska dla Gospodarki Innowacyjnej”.

- Świat nauki jest hermetyczny i świat biznesu jest hermetyczny. Aby te dwa światy mogły choć na chwilę spotkać się, organizujemy drugą już edycję targów „Politechnika Gdańska dla Gospodarki Innowacyjnej" i zamierzamy organizować je cyklicznie - mówi! prof. Janusz Rachoń, otwierając targi. - Nasza uczelnia od wielu lat w swojej misji ma komercjalizację badań naukowych i wdrożenia. Wprawdzie borykamy się z trudnościami, ale i odnosimy spore sukcesy. Potwierdzeniem niech będzie wzrastająca liczba firm akademickich. Przy każdym spotkaniu z politykami mówię o niespójnościach w prawie polskim, które stwarzają problemy młodym wynalazcom. Niektóre zapisy ustawy o szkolnictwie wyższym, ustawy o finansach publicznych i ustawy o zamówieniach publicznych wykluczają się wzajemnie. Mamy wiele patentów, chcemy je sprzedać. Jednak kiedy przychodzi przedsiębiorca, który może płacić udziałami swojej malej firmy, okazuje się, że uczelnie publiczne nie mają prawa do tych akcji. W ciągu trzech lat muszą je spieniężyć, a środki ze sprzedaży przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

Przesianiem targów była prezentacja prowadzonej na uczelni działalności naukowo-badawczej i wdrożeniowej oraz przedstawienie ofert współpracy dla partnerów zewnętrznych, przedsiębiorstw i firm. Dlatego poza wydziałami i jednostkami Politechniki prezentowały się firmy akademickie. Wśród nich znalazła się m.in. firma RoboCamp, oferująca kursy robotyki i informatyki, której twórcą jest Wojciech Syrocki, student Wydziału Automatyki i Robotyki Politechniki Gdańskiej.

- Pomysł założenia RoboCamp narodził się w trakcie studiów na Politechnice Gdańskiej i od lutego 2006jest rozwijany jako firma działająca w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Nauka poprzez zabawę to motto kursów robotyki i informatyki RoboCamp. Nasz pomysł zaowocował rozwojem usług i powiększeniem firmy. RoboCAMP.pl szybko rozrósł się o sklep internetowy RoboSHOP.pl i portal robotyki RoboNET.pl. Poza kursami dla dzieci, świadczymy także usługi szkoleniowe i teambuildingowe dla firm z branży IT na terenie całego kraju - opowiada Wojciech Syrocki, twórca firmy RoboCamp. - Prezentacja na targach „Politechnika Gdańska dla Gospodarki Innowacyjnej" to okazja do przedstawienia naszej firmy jako przedsiębiorstwa młodego i otwartego na nowe pomysły.

Owiana tajemnicą, a tym samym niespodzianką dla uczestników targów była wiadomość o tym, że niedługo w sklepach pojawią się wędliny zawierające składniki, które nie dopuszczają do powstawania najczęściej występujących nowotworów jelita grubego, piersi i płuc. Odkrycie jest efektem współpracy zespołu badawczego drinż. Agnieszki Bartoszek-Pączkowskiej z Katedry Technologii Leków Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej z Zakładami Mięsnymi Nowak z Jankowa koło Gdańska. Podczas targów obie strony podpisały umowę o wspólności prawa do patentu. Receptura zostałajuż zgłoszona do Urzędu Patentowego, ale jej skład nadal pozostaje sekretem. Wiadomo że chodzi o naturalne substancje zwane glukozynola-mi, które występują między innymi w kapuście. W maju nasza uczelnia zamierza zaprosić do dalszych badań nad tym wynalazkiem także naukowców z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Włoch i Ukrainy.

- Badania drinż. Agnieszki Bartoszek są tak istotne, że nie możemy zdradzić wszystkiego-mówił Czesław Popławski, rzecznik patentowy Politechniki Gdańskiej, tuż przed podpisaniem umowy o wspólności do patentu.

Krzysztof Krzempek


Nr 1/2007



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Spiszmy się, jak na rolników GUS Powszechny Spis Rolny 2020przystało!Od 1 września do 30 listopada 2
PISMO PG 15 Nieustającej fascynacji światem, jego rozlicznymi drogami i mostami, któro niech wi
Systemy polityczne współczesnego świata 15%. Z tak wysoką dysproporcjonalnością spotykamy się
PISMO PG 15 Wręczenie nagród - medal olrz.ymuje Pani dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska (Wydział Che 12
PISMO PG 15 Targom towarzyszyła debata pod hasłem „Przedsiębioiezość akademicka. Absolwenci
DSC00162 (21) utrzymywałem kontakt telefoniczny z p. Sylwestrem Latkowskim, a kiedy bywałem w Warsza
PISMO PG 15 w znane mi środowisko krakowskich postimpresjonistów. Stąd moja fascynacja i podziw dla
PISMO PG 15 nachium (prof. Fóppl). Warto tu przywołać jego spostrzeżenie po pierwszym przekroczeniu
Wszelkie jednak przejawy żywszej pracy agitacyjnej i próby krytyki pod adresem rzędu spotykały się z
uzdrowienie4 Ostatnio, kiedy ojciec DeGrandis modlił się ze mn;
WNIEBOWSTĄPIENIE parafraza Jezus po zmartwychwstaniu spotykał się ze swoimi uczniami i uczennicami.
dyżury, aby spotykać się ze studentami, na wczasach organizuje się wieczorek zapoznawczy, w miastecz
Byc kobieta42 wija się. Pozostaje wolne w macicy przez 5 albo 6 dni. ale kiedy jego cały pokarm zost
dzi spotykają się ze sobą, tworząc wspólną powierzchnię o zarysie zbliżonym do litery S (rys. 3.Id).
100 48 ! kotlin na obszarze polskich Karpat ze-bie Dunajec spotyka się ze swym najwię-liny leży najw

więcej podobnych podstron