5833210767

5833210767



Tutaj należy zwrócic uwagę na podstawowy problem tkwiący w założeniu, ze jeden człowiek jest właścicielem drugiego. Problemem tym jest to, iz prawo naturalne miało wynikać z ludzkiej natury, która przejawia sie w każdej indywidualnej jednostce ludzkiej; niedorzeczne jest w świetle tego przyjęcie a priori tak drastycznie niesymetrycznej zależności prawnej miedzy A i B, skoro faktem jest, ze każdy z nich jest człowiekiem i cechuje sie ta sama ludzka natura, z której wywodzimy ich prawa. Poza tym prawo naturalne miało sprzyjać ludzkiemu życiu i rozwojowi, tymczasem jeśli A jest właścicielem B to ma prawo go zabić lub wyrządzać mu dowolne inne szkody, a B nie ma prawa mu sie przeciwstawić - z pewnością prawo takie nie sprzyja życiu i rozwojowi B, a faktem jest, iz jest on człowiekiem.

3) B nie posiada żadnych praw, jest wiec przedmiotem prawa, a nie podmiotem prawa, nie posiada wiec również żadnych obowiązków. Zdanie: „Ajest właścicielem B.” znaczy zatem tyle i tylko tyle, ze Arna prawo dowolnego dysponowania B (w tym prawo do używania dowolnych środków by fizycznie zmusić B do posłuszeństwa).

Skoro B nie jest podmiotem prawa i nie ma żadnych praw ani obowiązków, to prawo naturalne go po prostu nie dotyczy. Jest to sprzeczne z koncepcja prawa naturalnego, jako dotyczącego każdego człowieka z powodu jego natury.

Wyraźnie widać, ze nie da sie utrzymać stanowiska, wg którego zgodnie z prawem naturalnym Ajest właścicielem B, czyli pierwsza możliwość należy odrzucie. Możliwość alternatywna polega na przyjęciu, ze ludzie A i B posiadaja wzajemne częściowe prawa własności, tzn. Ajest właścicielem części siebie i części B oraz analogicznie B jest właścicielem części siebie i części A. To założenie prowadzi do wielu nierozwiązywalnych problemów. Czy A i B mogą w ogóle działać bez wzajemnej konsultacji? Odpowiedz nie doprowadziłaby do prakseologicznej sprzeczności, takiej jak w punkcie drugim w powyższej analizie, pozostaje wiec tylko odpowiedz tak. Zatem które działania mogą podejmować samodzielnie, a do których niezbędna jest ich obopólna zgoda? Jeżeli Ajest właścicielem części B, to ma pewne prawo do decydowania o losie B, i vice versa. Rodzi sie pytanie, czy A ma prawo wydać jakikolwiek rozkaz B? Jeśli tak, to B posiada również prawo wydawania rozkazów A, wskutek czego obaj mogą sobie nawzajem wydawać rozkazy, co stanowi absurd, chocby dlatego, ze wola A i wola B mogą sie wzajemnie wykluczać. Jeżeli zas A nie ma prawa do wydawania rozkazów B, to i B nie ma prawa wydawania rozkazów A, wiec żaden z nich nie ma możliwości egzekwowania swojego prawa własności, które okazuje sie kompletnie pozbawione sensu. Założenie, ze A i B sa nawzajem swoimi właścicielami, jest również nie do przyjęcia. [9]

Afirmacja prawa do samoposiadania nie prowadzi do żadnych komplikacji tego typu, a skądinąd wydaje sie racjonalnie oraz intuicyjnie zgodne z ludzka natura. Jak to ujal Rothbard:

Prawo do samoposiadania stanowi, ze każdy - kobieta i mezczyzna - ma bezwarunkowe prawo do posiadania własnego ciała, wynikające z samego faktu bycia człowiekiem; oznacza ono prawo do pełnej kontroli nad swoim ciałem bez dopuszczenia przymusowej ingerencji ze strony innych osób. Ponieważ każdy człowiek musi myśleć, poznawać, oceniac i wybierać własne sposoby utrzymania sie przy życiu i własne drogi rozwoju, to prawo do samoposiadania umożliwia mu działanie w tych istotnych dla życia sferach bez skrępowań i ograniczeń narzucanych przez innych. [10]

Zasada samoposiadania w pełni wyraża libertarianskie rozumienie wolności, rzec nawet można, ze libertarianie utożsamiają wolność z samoposiadaniem, które jest fundamentalnym prawem każdego człowieka, będącym źródłem wszelkich innych praw. Prawa do samoposiadania nie można odrzucie - trzeba uznać je za obowiązujące.

Pierwsza i zarazem konieczna konsekwencja prawa do samoposiadania jest drugi libertarianski aksjomat, czyli tzw. „aksjomat nieagresji", który brzmi prosto:

Agresja jest zla.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
produktami znajdującymi się na rynku. Zwrócić tutaj należy dużą uwagę na jakość oraz korzyści dla
Należy zwrócić uwagę na problemy przekształcenia stanu rzeczywistego (3D) do modelu (2D). Omówić kró
marketing+ostatnie+ C4 87w1 Arkusz roboczy1 Podczas opracowywania misji należy zwrócić uwagę na kilk
img103 (6) Ostrzem szpilki oznaczamy położenie punktu 4. Należy zwrócić uwagę na pewien szczegół. Ot
img105 (6) Ostrzem szpilki oznaczamy położenie punktu 4. Należy zwrócić uwagę na pewien szczegół. Ot
skanuj0319 (2) PHP i MySQL dla każdego Należy zwrócić uwagę na argument nazwa, którym jest nazwa tab
img8 (8) Ograniczenia transakcji Wykorzystując transakcje należy zwrócić uwagę na kilka elementów: ♦
str. 53INSTRUKCJA MONTAŻU LICZNIKA CIEPŁAPrzed rozpoczęciem montażu należy zwrócić uwagę na
P1140918 BADANIE PRZEDMIOTOWE Należy zwrócić uwagę na zmiany: -skóra- obecność wybroczyn, sińców i
Myringitis bullosa Ucho lewe: Myryngitis bullosa. Należy zwrócić uwagę na nieobecność topografi
Nowy 6 (10) Przy ocenie ruchów łopatkowo-piersiowych należy zwrócić uwagę na niewielkie odstawanie ł
ESAB 2 20 Rys.2. Widok rowka przy spawaniu wąskoszczelinowym. sując ten proces, należy zwrócić uwagę
IMAG0380 (4) Należy zwrócić uwagę na: *    rodzaj i lokalizację receptorów *
Poznaj C++ w$ godziny0103 Proste klasy 89 W tym miejscu należy zwrócić uwagę na dwie ważne rzeczy: □
75 Sciaga z receptury Aqua Należy zwrócić uwagę na kłopoty w formulacji postaci Icku wynikając* z
* - W przypadku dozowanych postaci leku, należy zwrócić uwagę na sposób zapisu subsciptio: dentur ta
str. 53INSTRUKCJA MONTAŻU LICZNIKA CIEPŁAPrzed rozpoczęciem montażu należy zwrócić uwagę na

więcej podobnych podstron