5895613698

5895613698



3


Lotnik i Automobilista

zatem: p


§ 2. Zarys teorji silników spalinowych.

Zjawiska, odbywające się wewnątrz cylindra silnika spalinowego, znajdującego się w biegu, są nadzwyczaj skomplikowane, są to zjawiska natury fizycznej i chemicznej, tak ściśle ze sobą złączone, że badanie ich przedstawia wielkie trudności.

Aby poznać prawa kierujące zjawiskami wspomnianemi, musimy zrobić pewne założenia, które tylko w przybliżeniu są prawdziwe, a później do wyników otrzymanych w takich uproszczonych warunkach wprowadzić poprawki, które by sprowadziły wyniki zjawiska uproszczonego do wyników rzeczywistych, zaobserwowanych w praktyce.

W tym celu robimy założenie, że właściwem ciałem czynnem w silniku jest powietrze, paliwo zaś, wprowadzane do cylindra silnika, służy li-tyl-ko do ogrzewania powietrza, czyli, że podczas spalania, ciepło paliwa zostaje oddane powietrzu w cylindrze, i to tak, że własności fizyczne powietrza nie ulegają żadnej zmianie.

Mając w pamięci powyższe, wyobraźmy sobie silnik, w którym przy ruchu tłoka do góry powietrze w cylindrze zawarte ulega sprężaniu, po dojściu do górnego zwrotnego punktu sprężone powietrze nagle otrzymuje pewną ilość ciepła, np. przez gwałtowne spalenie pewnej ilości paliwa,—przy tern niech spalenie odbywa się tak szybko, aby tłok nie zdążył wyjść z wewnętrznego zwrotnego położenia. Spalanie będzie się zatem odbywało przy stałej objętości — objętości przestrzeni, zawartej między tłokiem w górnem zwrot-nem położeniu i ściankami cylindra i zapełnionej sprężonem powietrzem, — zwanej przestrzenią sprężania.

Wykres indykatorowy takiego silnika wskazuje rys. 2, gdzie DC wyobraża Itnję sprężania powietrza, a CD nagły wzrost temperatury i prężiv śri powietrza wskutek doprowadzenia ilości ciepła Q1 cpl. z 5 awnątrz, przy stałej objętości Vc. Dal Te działanie naszego idealnego silnika jest nast.: rozprężanie powietrza o wysokiej prężności według krzywej DEy oraz powrót • ło stanu początkowego D} dzięki oddaniu pewnej ilo ci ciepła; Q2 s' uf kii u < go prężność i temperatura spada do po< ątkowej.

Jak widać z powyższego, powietrze w silniku naszym, wychodząc z początkowego stanu zaznaczonego jako punkt D na wykresie, ulega szeregowi czynności i w końcu powraca do pierwotnego stanu By wykonywa zatem t. zw. przebieg kołowy, którego obrazem jest wykres B C D E B.

Proces sprężania BC pochłania pracę, której ilość, jak wiadomo z mechaniki, wyraża pole aCBb, zaś proces rozprężania się powietrza DE daje pracę (powietrze, rozprężając się, porusza tłok silnika), której wielkość mierzymy wielkością pola aDEby pole to jest większem niż pole aCBbzatem silnik nasz podczas jednego całkowitego przebiegu kołowego da nam ilość pracy L=pole aDEb —pole aCBb.=pole BCDE.

Ponieważ praca ta została wykonana przez silnik dzięki otrzymaniu ilości ciepła Q=Ox—(J2, zatem liczebnie ilość pracy otrzymanej jest w stosunku prostym do ilości ciepła zużytkowanego,

czyli L — -Ty gdzie ^=424=mechaniczny równoważnik ciepła.

Dla dokładnego poznania przebiegu kołowego powietrza w naszym silniku musimy umieć wyznaczyć temperaturę, objętość i prężność w każdym punkcie naszego przebiegu. W tym celu załóżmy, że mamy 1 kg. powietrza w cylindrze i nazwijmy ciśnienie (od 0, czyli próżni mierzone) w punkcie B przez p0) temperaturę przez ti objętość przez V2 zaś w punkcie C przez: p c/ c i V C} to w przypuszczeniu, że sprężanie BC odbywa się tak, że powietrze w cylind**e ani nie otrzymuje ciepła, ani go też oddaje (t. zw. sprężanie adiabatyczne) zależność między p0f p cV2 i Vc da nam równanie krzywej B Cy t. j.

A Kk =pa r*; skąd: />,. X K (/;)k =

/ ro

/>0. E k..:, (i), jeśli    2 jest t. zw. stopień

' C

sprężania = stosunek objętości przed sprężaniem, do objętości sprężonego powietrza.

Temperaturę sprężonego powietrza obliczymy z zależności:    (2)

i = \v )    - czyli: Te 7n.

7c i 70 są t. zw. temperatury bezwzględnCy t. j.

Tc = tę ' 273° C; 7>=/0+2730 C.

2 powyższych wzorów (1) i (2) możemy obliczyć temperaturę i prężność powietrza sprężanego, o ile pot VQ) Vc t0 są nam wiadome.

Dla obliczenia prężności i temperatury w punkcie D p{ i /p posiłkujemy się znaną zależnością:

Q\—C\ {7 \ Te)    (3)

(cv ciepło właściwe powietrza przy stałej obję-ści) czyli: Tx 7C 4->ł * a ponieważ = Tx

Cv    p c    lo

/>

Pcr

Rozprężanie DE odbywa się również adiabatycznie, t. j. p{ v? k - : p., V2 k, skąd:

(ty.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
P5101367 i yklnlii ksaiiiilBI o ł,, ° p— a„„ Nafcn panncuc «• addyc/a odbywa się /gminie * reflłllll
Silnik spalinowy o wymaganiach jak w pkt. 3.1. przy czym winna być zastosowana wersja stojąca (
OMiUP t2 Gorski87 Rys. 7.108. Holownik z napędem Voitha Schneidera 1 — silnik spalinowy; 2 — wal; 3
P1210760 • Literatura podstawowa: S J. A. Wajand, Tłokowe silniki spalinowe,    t f
P1220157 Silniki cieplnew 3 Wskaźniki pracy silnika, charakterystyki tłokow vch silników spalinowych
P1220433 Systematyka obiegów TSS Systematyka obiegów tłokowych silników spalinowych: - liczba suwów
strona0005 (10) - 7 - I. WPROWADZENIE DO ĆWICZEŃ LABORATORYJNYCH Z OKRĘTOWYCH SILNIKÓW SPALINOWYCH T

więcej podobnych podstron