5895614038

5895614038



PRAWO AUTORSKIE 179

przekazywania na rzecz Funduszu Promocji Twórczości od 5% do 8% wpływów brutto ze sprzedaży egzemplarzy tych utworów, wydań publikowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej [1, art. 40 ust. 1]. Środki Funduszu Promocji Twórczości przeznaczone są na stypendia i na pomoc socjalną dla twórców utworów oraz dla twórców opracowań utworów, a także na pokrycie w całości lub w części kosztów wydań utworów o szczególnym znaczeniu dla kultury i nauki oraz wydań dla niewidomych [1, art. 111-114].

Konwencja stanowi, że twórcy przysługuje wyłączne prawo udzielania zezwolenia na reprodukcję jego utworu, i to „bez względu na sposób i na formę, w której miałaby ona nastąpić” [2, art. 9 ust. 1]. Z tych postanowień wynika monopol autorski. Taki sam monopol autorski gwarantują przepisy polskiej ustawy, która stanowi o wyłącznym prawie „do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu” [1, art. 17]. Ustanowienie tych przepisów jest wynikiem generalnego założenia, że obowiązkiem każdego państwa jest ochrona własności intelektualnej przed działaniami innych osób, które chcą tę własność wykorzystać, np. poprzez nielegalne kopiowanie. Organy państwa mają obowiązek chronić interesy twórców. Brak stosownej ochrony może zniechęcić do działalności twórczej, co z kolei ograniczy postęp w nauce, w sztuce, negatywnie wpłynie na kulturę i na rozwój techniczny, i to nie tylko tego państwa, którego obywatelem jest twórca. Ponadto należy także zwrócić uwagę na etyczną, moralną stronę zagadnienia: to przecież jest w pełni uzasadnione, że twórca liczy na korzyści ekonomiczne i inne związane z jego kreatorską działalnością. Potwierdziła to historia: w XIX w. w Holandii zniesiono na jakiś czas prawo patentowe — konsekwencją tego była jawność wynalazcza, która zaowocowała zahamowaniem postępu, a także odbiła się na wpływach do budżetu państwa [5, s. 4].

Dopuszczalne jest, w świetle postanowień Konwencji berneńskiej, wprowadzenie ograniczeń w monopolu autorskim, możliwe jest zezwolenie, przepisami aktu normatywnego, „na reprodukcję tych dzieł w pewnych szczególnych wypadkach pod warunkiem że reprodukcja ta nie wyrządzi szkody normalnemu korzystaniu z dzieła ani nie przyniesie nieuzasadnionego uszczerbku prawowitym interesom autora” [2, art. 9 ust. 2]. Tak w Polsce, jak i w innych państwach głoszony jest pogląd, „że każda osoba powinna mieć zapewniony dostęp do informacji i korzystać z rezultatów pracy twórczej. Realizacja tego poglądu stanowi naruszenie monopolu twórcy, w pewnym stopniu ogranicza jego prawa majątkowe. Opiera się ona na założeniu, że nie jest możliwy rozwój działalności naukowej, jeśli zainteresowany nie wie, co w danej dziedzinie już zostało osiągnięte. Ten pogląd stanowi podstawę uprawnień dla organów państwa (z których te organy korzystają) do wpływania na sposób korzystania z ochrony prawa autorskiego przez twórcę. Bo też, czy właściwa jest ochrona nieograniczonego prawa do prywatności i prawa do zazdrosnego strzeżenia swoich pomysłów i wynalazków wyłącznie w tym celu, by czerpać z tego korzyści materialne; czy ludzie nie powinni korzystać z wolnego dostępu do



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
2 politycznych poleceń władcy na rzecz fachowego zarządzania, oddzielonego od bezpośrednich wpływów
Mając do dyspozycji RAGĘ Control, zrealizowano badanie na grupie 37 osob w wieku od 9 do 17 lat ze s
Prawo polskie wymaga przekazywania od 5 do 8 procent wpływów brutto ze sprzedaży takich utworów na F
Scan0002 (8) 6)    wpłaty na rzecz funduszy celowych utworzonych na podstawie odrębny
Leksykon politologii Andrzej Antoszewski Ryszard Herbut (Wrocław 04) Nacjonalizacja 242ElNACJONALI
Fiirnpcjski Fundusz Rolny na rzecz Ko/i

globkurier2 globkurier.pl TANIO NADA, PACZ<C t wartości każdego rlecema Globkunei pl przekazuje
globkurier3 globkurier.pl TANIO NADAJ PACZ<t 1°« wartości każdego zlecenia Globkuner pl przekazuj
ekonomicznej, w której funkcje koordynacji polityki ekonomicznej zostają przekazane na rzecz organu
Scan0002 (8) 6)    wpłaty na rzecz funduszy celowych utworzonych na podstawie odrębny
członkowskie Po dalszych rokowaniach uzgodniono przekazanie na rzecz Wspólnot Europejskich wszystkic
NAUKI HUMANISTYCZNE I SPOŁECZNE NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA podwładni. Takie podejście do oceniania zwię
Znajdują się tam przykłady działań podejmowanych na rzecz społeczności przez uczniów. Zachęcamy do
Na rzecz powyższą Autor zupełnie nie zwraca uwagi, uważając, że wyniki oho wiązują dla powietrza (0°
unijnymi" przez dr hab. Ewę Matuszyńską, prof. nadzw. UEP, na rzecz dr Idy Musiałkowskiej od dn

więcej podobnych podstron