5768085553

5768085553



16 WPROWADZENIE

ne10. Putnam nie tylko wykazał, że kontekst społeczny i historia warunkują w sposób istotny skuteczność działania instytucji, ale wyróżnił też trzy typy czynników, które na te zmiany wpływają. Po pierwsze zwrócił uwagę, że sama konstrukcja instytucji i jej źródła (to, jak jest wprowadzana w życie) przesądzają o sprawności jej działania. Po drugie, według Putnama poziom modernizacji społeczeństwa, czyli czynniki społeczno-ekonomiczne odgrywają w działalności instytucji ważną rolę. Wreszcie po trzecie, w analizie instytucjonalnej należy brać pod uwagę tradycję kulturową w danym kraju1 2. Wszystkie te uwarunkowania zostały uwzględnione w tej książce, a analiza historyczna wskazuje także na wzajemne powiązania między nimi w relacji do instytucji cenzury filmowej. Do badań nad cenzurą podobne podstawy teoretyczne wprowadziła Annette Kuhn.

Pierwotnie większość prac dotyczących cenzury opisywała zjawisko jako siłę zakazującą. Wczesne analizy skupiały się na wszechobecnych instytucjach, które wycinały sceny, zmieniały scenariusze, zakazywały. W tym podejściu rzeczywistość uważano za „prawdę absolutną", która powinna, a czasami nie powinna, być odzwierciedlona w dziele filmowym. Cechowało je oderwanie filmu jako tekstu od kontekstu - rzeczywistości społecznej, w której funkcjonuje. Annette Kuhn w książce Cinema, Censorship and Sexuality 1909-1925 nazywa ten sposób myślenia o cenzurze filmowej modelem instytucji zakazu (prohibition/institution model).

Autorka wskazuje na braki pierwotnego podejścia oraz proponuje zmianę metodologii studiów nad cenzurą filmową:

Po pierwsze koncentracja na konkretnych instytucjach, nawet gdy nie są one ciałami czysto cenzorskimi, izoluje praktyki cenzorskie od szerszych społecznych i historycznych uwarunkowań. Po drugie stwierdzić, że cenzura tylko zakazuje lub represjonuje, to zapomnieć, iż cenzura może równie dobrze być produktywna w swoich skutkach. [Cenzorzy mogą zmieniać kształt proponowanego scenariusza, wprowadzać dodatkowe sceny, przerabiać

1

10    Por.: Andrzej Rychard, „Posłowie", w: Robert D. Putnam, Demokracja w działaniu. Tradycje obywatelskie we współczesnych Włoszech, przeł. z angielskiego Jacek Szacki (Kraków-Warszawa: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Fundacja im. Stefana Batorego, 1995).

2

   Putnam, 22-24.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
10 (87) 26 Teoria literatury Moje bardzo krótkie wprowadzenie nic uczyni z nikogo mistrza teorii, ni
IMG?39 (2) Egz. nr 4 B - Okej. Jasne. Ale mówimy o... Rozmowa nie jest o tym, że jest dramatyczna hi
IMG?39 (3) Egz. nr<l B - Okej. Jasne. Ale mówimy o... Rozmowa nie jest o tym, że jest dramatyczna
4greka 16 Wprowadzenie jak aj, nie: a + i. Dzielą się one na dwugłoski właściwe, w których wymawia s
55952 P1110184 14 2. WOKÓŁ NIETZSCHEGO Jednakże modernistyczny mit Dionizosa zawdzięcza swe powstani
Wprowadzenie i jednoznaczne, zrozumiałe nie tylko dla osób posiadających wykształcenie prawnicze. Z
JAN ANDRZEJ KŁOCZOWSKI OPMIEJSCE MARYI W DZIELE ZBAWIENIA Niełatwo jest mówić o Maryi. Nie tylko dla
4greka 16 Wprowadzenie jak aj, nie: a + i. Dzielą się one na dwugłoski właściwe, w których wymawia s
prawnego punktu widzenia, dopóki nie zostanie wykazane, że miał czy ma miejsce jakiś stan przeciwny

więcej podobnych podstron