5996832539

5996832539



30

było opracowanie, rozdzielenie borów mieszanych klasy Yaccinio-Piceetea (zespół Pino-Quercetum w dawniejszym ujęciu) i acidofilnych dąbrów klasy Quercetea robori-petraeae, w szczególności w przypadku zespołu Calamagros-tio-Quercetum było niepewne, co wynika ze znacznego podobieństwa tych syntaksonów, zwłaszcza w skali lokalnej.

W zależności od przyjętego ujęcia syntaksonomicznego borów mieszanych można wykazać większą lub mniejsza zmienność w obrębie krajobrazu borów mieszanych i grądów. Ujęcie dawniejsze borów mieszanych jako jednego zespołu Pino-Quercetum, przyjęte w legendzie Przeglądowej mapy potencjalnej roślinności naturalnej, stwarza mniejsze w tym względzie możliwości niż ujęcie nowsze (Matuszkiewicz J. 1988; Matuszkiewicz W. 1981), w którym wyróżniono dwa zespoły, o zasięgach częściowo na siebie zachodzących, przez co wyróżniać można regiony z jednym z zespołów, z dwoma w różnym stosunku, i regiony wyłącznie z drugim. W opracowaniu niniejszym ograniczono różnicowanie krajobrazu borów mieszanych i grądów w tym zakresie ze względu na oparcie się na mapie o określonej legendzie.

Krajobraz borów mieszanych i grądów może być także różnicowany w zależności od przynależności zbiorowisk grądowych do jednego z trzech zespołów regionalnych (Stellario-Carpinetum, Galio-C., Tilio-C.) lub nawet do odmian regionalnych poszczególnych zespołów. Różnice między tymi jednostkami są z ekologiczno-siedliskowego punktu widzenia niejednakowo istotne.

Omawiany krajobraz różnicować można na kilka wariantów w zależności od udziału różnych zbiorowisk o drugorzędnym znaczeniu przestrzennym. Obok wariantu typowego, mającego na siedliskach świeżych tylko zbiorowiska związków Dicrano-Pinion i Carpinion, często spotykany jest, szczególnie w Polsce północno-wschodniej, wariant z udziałem dąbrów świetlistych (zespół Potentillo-Quercetum). Na zachodzie kraju wyróżnić można wariant z udziałem buczyn (związek Fagion), natomiast na skraju pojezierzy pomorskich spotyka się krajobrazy borów mieszanych i grądów z udziałem pomorskich dąbrów acidofilnych zespołu Fago-Quercetum.

Sekwencja zbiorowisk potencjalnych w seriach zonacyjnych fitokomplek-sów krajobrazowych, zaliczonych do krajobrazu borów mieszanych i grądów, może być dwojaka (Matuszkiewicz J. 198lb), w znacznym stopniu analogiczna do poprzedniego krajobrazu. W jednych przypadkach, uznanych za „typowe”, siedliska grądów zajmują niżej położone tereny niż bory mieszane, natomiast w innych (wariant „odwrócony”) — pewna część siedlisk grądów zajmuje najwyższe wyniesienia.

W omawianym krajobrazie częste są przypadki znacznego udziału siedlisk higrofilnych z podłożem mad i torfów, odpowiadających olsom i łęgom jesionowo-olszowym.

Krajobraz borów mieszanych i grądów najczęściej występuje na zdenudo-wanych wysoczyznach morenowych, gdzie przemieszane są gliny i piaski, lub na stożkach napływowych; można go jednak też wyróżnić i w innych sytuacjach, na przykład na obszarze, gdzie wąskie pola sandrowe współwy-stępują obok siebie z niewielkimi fragmentami wysoczyzn z wcześniejszego stadiału.

4.2.3.7. Krajobraz grądowy jest najpowszechniejszym typem w Polsce, zajmującym prawie 22% powierzchni. Odznacza się on tym, że wszystkie niemal



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
rozwojowi gatunków klasy Yaccinio-Piceetea: Dryopteris dilatata i Yaccinium myrtillus, które należą
DSC04756 (2) ROZDZIAŁ 17 MIESZANKA BETONU ZWYKŁEGO B 30 W WARUNKACH PRZECIĘTNYCH; CEMENT 45 Wyszczeg
30 § 13. Wynagrodzenie dzienne wynosi: przewodnika I klasy 6 koron, przewodnika II klasy 5
soc 34 . dłozem było ideologiczne założenie o schyłkowym charakterze klasy chłopskiej. Następstwem t
sudety mapa geologiczna I1 i. I HI ■ r 30 is OPRACOWANIE EKOFIZJOGRAFICZNE DLA
na dwupasmowej drodze Krętość drogi (°/km) <30 30-160 161-240 >240 drogi klasy S o szerokośc
Przykład Byłam kiedyś promotorem pracy inżynierskiej, której celem było opracowanie metody doboru gr
3Wstęp Preludium do zbudowania poniższej Strategii Rozwoju Gminy Mirosławiec było opracowanie Strate
20532 Zdjęcie1252 DESTYLACJA rozdział ciekłych mieszanin dwu- i wieloskładnikowych przez odparowanie
System lokalizacji wykorzystujący standard ZigBee Celem pracy było opracowanie koncepcji i realizacj
28 borów mieszanych lub acidofilnych dąbrów, jest zdecydowanie większy. Najczęstsza sekwencja zbioro
29 4.2.3.4. Krajobraz borów i borów mieszanych ze świerczynami pod wieloma względami podobny jest do
34 skiej często zamiast borów mieszanych spotykane są dąbrowy acidofilne zespołu
1 100 000Ryc. 8. Typy krajobrazów roślinnych 1 — leśny borów mieszanych i grądów; 2 — leśny borów
WMiMB kolos1 laborki semIII str6 Rys. 3.15. Typowe przełomy próbek rozciąganych: a) przełom rozdziel

więcej podobnych podstron