606616314

606616314



I

I


nasz poradnik

sobota - niedziela 10-11 maja 2014 r.

A Poniższa strona przez pomyłkę /p nie poszła w środę, 7 maja. Swój błąd naprawiamy.

Jak dostać kilkaset euro na naukę


EDUKACJA W UE (cz. 2) Chcesz studiować za granicą, ale boisz się, że nie będzie Cię na to stać? Możesz dostać stypendium! Przeczytaj, jak o nie się starać.


W programie Erasmus* można dostać stypendium w wysokośd od


0 TYM PRZECZYTASZ W PONIEDZIAŁEK

Jak samodzielnie odłożyć na emeryturę

Zmiany w 0FE nie zmienią tego, że świadczenia będą niskie...


Perspektywa opłacenia wyjazdu na zagraniczną uczelnię, choćby tylko na trzy miesiące, spędza sen z powiek wielu studentom. - Jestem na pierwszym roku studiów. Pobieram stypendium socjalne. Chciałbym wyjechać na uczelnię w Niemczech, ale nic stać mnie na to. Pomyślałem, że zgłoszę się do programu wymiany studenckiej. Mam nadzieję, że mogę dostać wtedy jakieś pieniądze, ale i obawy, czy taka pomoc zostanie mi przyznana. Nie ukrywam, że bez niej nie będę mógł sobie pozwolić na wyjazd. Interesuje mnie też, jakie są to mniej więcej kwoty - mówi Tomasz Tarnowski z Włocławka.

TO TRZĘSĄ WIEDZIEĆ

1. W styczniu tego ’ roku wszedł w życie nowy program Erasmus*. Jest połączeniem siedmiu realizowanych wcześniej projektów, w tym popularnego Erasmusa „Uczenie się przez cale życie". Dobra wiadomość jest taka, że uproszczono procedury. Dzięki temu studenci mogą łatwiej wyjechać na uczelnie za granicę i skorzystać z różnych form pomocy.

2.    Stypendium, jakie otrzymuje student w nowym Erasmusie+ przeznaczone jest na dofinansowanie mające pokryć różnicę kosztów studiowania w kraju i za granicą.

3.    Stawki stypendium ustala Narodowa Agencja Programu Erasmus*. Są one jednakowe w całym kraju. Uczelnie nie mogą wprowadzać żadnych zmian.

4.    W programie będą też możliwe wyjazdy z tak zwanym stypendium zerowym, podobnie jak było to poprzednio. Wszystkie inne prawa i obowiązki studenta pozostają wtedy bez zmian.

STYPENDIUM DLA MAGISTRA

W programie Erasmus+ zostaną też uruchomione tak zwane wspólne studia magisterskie. Będą one prowadzone wspólnie przez uczelnie z różnych krajów. W tym co najmniej przez trzy szkoły wyższe z trzech państw uczestniczących w programie. Studia będą trwały rok, półtora roku lub dwa lata i będą realizowane w co najmniej dwóch krajach biorących udział w F.rasmusic+.

Osoby, które zdecydują się podjąć taką naukę również będą mogły ubiegać się o stypendium. O jego przyznaniu zdecyduje konsorcjum uczelni.

ILE MOŻNA DOSTAĆ

1.    Komisja podzieliła kraje uczestniczące w programie Erasmus+ na trzy grupy i w odniesieniu do nich ustaliła wysokość stypendiów.

•    I grupa - 500 euro miesięcznie. W tej grupie są: Austria, Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy.

•    II grupa - 400 euro na miesiąc - Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Tórcja.

•    111 grupa - 300 euro na miesiąc - Bułgaria, Estonia, Litwa. Łotwa, Malta. Rumunia, Słowacja, Węgry.

2.    Studenci znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej i pobierający stypendium socjalne otrzymają dodatkowo 200 euro miesięcznie.

3. W przypadku wyjazdów na i praktyki stawki stypendium wynoszą odpowiednio 400, 500 lub 600 euro na miesiąc.

Uwaga! Są to kwoty na rok

akademicki 2014/1015.

SPECJALNY KREDYT

1.    Osoby, które wybierają się na studia drugiego stopnia w innym kraju w ramach programu Erasmus+ mogą ubiegać się o pożyczkę. Będzie ona przyznawana na preferencyjnych warunkach.

2.    Aby móc się o nią starać, trzeba będzie ukończyć studia pierwszego stopnia i podjąć studia magister-słde.

3.    Pożyczka wyniesie:

•    na roczne studia drugiego stopnia - do 12 tysięcy euro;

•    na dwuletnie studia drugiego stopnia - do 18 tysięcy euro.

4.    Uruchomienie studenckich kredytów planowane jest na wrzesień 2014 roku.

5.    Będą one przeznaczone dla osób podejmujących

600 do 300 euro miesięcznie

za granicą studia drugiego stopnia (magisterskie) od roku akademickiego 2014/2015. Wtedy też będą znane szczegóły. Na razie Komisja Europejska zajmuje się wyłanianiem banków, które będą udzielać takich pożyczek.

EKSPERT 0 PROGRAMIE

- Nowy program Erasmus* daje studentom pewne stypendia i dodatkowe, również zagwarantowane, wsparcie socjalne. Plusem jest możliwość wielokrotnego wyjazdu. Zgodnie z nowym zasadami programu na stypendium można wyjechać na studiach każdego stopnia na maksymalny olcres 12 miesięcy. Zatem, licząc także studia doktoranckie, na stypendiach z programu Erasmus* można spędzić łącznie aż 36 miesięcy! - mówi Piotr Kwiatkowski, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W minionym roku akademickim na tej uczelni z programu Erasmus skorzystało 80 studentów. Największą popularnością, szczególnie wśród studentów kierunków filologicznych, cieszyły się, słynące z solidności, uczelnie niemieckie. Powodzenie mają również, niezmiennie od lat, uczelnie położone w najodleglejszych zakątkach Europy: w norweskim, położonym za kołem podbiegunowym, TYomso oraz stolicy Cypru - Nikozji.

TU ZNAJDZIESZ WIĘCEJ IMF0RMAC1I

Aby poznać inne szczegóły dotyczące programu Era-smus+, wejaź na stronę internetową ec.europa.eu/era-smus-plus

INNE PROGRAMY STYPENDIALNE

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje o następujących programach stypendialnych (oprócz Erasmusa*).

• Program Fulbrighta (www.fulbright.edu.pl/) -uważany za najbardziej prestiżowy program współpracy naukowej między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Jeden z największych w Europie Środkowej i Wschodniej. Istnieje on od 1959 roku.

ZNAJDĄ DACH NAD GŁOWĄ

Ze strony uczelni zagranicznej studenci mogą liczyć na pomoc w zakwaterowaniu. Najczęściej jest to miejsce w akademiku. - Pomocy udzielają też różne organizacje studenckie, na przykład Studentenwerk w Niemczech, czy inne, jak CR0US we Francji -wyjaśnia Ewa Der-kowska-Rybicka, kierownik Biura Programów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Trouniu i Uczelniany Koordynator Programu Erasmus.

Uczelnia może też przesłać informację, do jakiej instytucji student ma się zgłosić lub podać jakieś namiary na biura wynajmu stancji lub mieszkań. Ceny są bardzo różne, zależnie od standardu. Jedno jest pewne - jest to najpoważniejsza pozycja w budżecie stu-. denta.


MOŻNA SOBIE DOROBIĆ

Podczas pobytu za granicą w ramach Erasmusa* można podjąć pracę. Studenci przeważnie zajmują się pracami dorywczymi: sprzątaniem, myciem okien, opieką nad dziećmi, itp. w niepełnym wymiarze godzin. Nie dotyczy to praktyk! Podczas nich student musi świadczyć pracę na rzecz instytucji, która go przyjęła.


ZA NAUKĘ NIE ZAPŁACISZ

Za same studia za granicą w ramach programu Erasmus* student nie płaci. Uczelnia może jednak pobrać od niego dodatkowe opłaty, na przykład związane z ubezpieczeniem czy kortystaniem z materiałów, sprzętu, itp. Powinno odbywać się to na takich samych zasadach jak w przypadku innych studentów.


0 PROGRAMIE ERASMUS*

Program Erasmus* wszedł w życie 1 stycznia 20U* roku.


Prowadzi go Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, która udziela wsparcia studentom, doktorantom, pracownikom naukowym wyjeżdżającym do USA (i odwrotnie). Najlepsi mogą liczyć na zwolnienie z czesnego (w części lub całości), ulgi w opłatach ża akademik, stypendia naukowe i socjalne. Aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, komisja radzi, aby na 18 miesięcy przed planowanym wyjazdem zacząć szukać zagranicznej uczelni.

CEEPUS (Środkowoeuropejski Program Wymiany Uniwersyteckiej; www.ee-epus.info) - jego celem jest wspieranie wymiany studentów w dziedzinie kształcenia i doskonalenia zawodowego. W programie uczestniczą następujące . kraje: Albania, Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Macedonia. Mołdawia, Rumunia, Polska, Słowacja, Słowenia, Serbia, Węgry oraz UNMIK - Kosowo.

•    Wyszehradzki Program Stypendialny Międzynarodowego Funduszu Wyszeh-radzkiego - uczestniczą w nim Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Szczegóły można znaleźć na www.vise-gradfund.org (zakładka Scholarships). Jest to strona w języku angielskim.

•    Jednym z bardziej znanych są również stypendia DA-AD (Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej; www.daad.pl). Mogą się o nic ubiegać m.in. studenci i doktoranci. Przewidziana jest też pomoc dla byłych stypendystów oraz naukowców. Trzeba się liczyć z koniecznością złożenia wniosku w języku niemieckim lub angielskim (a niekiedy tylko niemieckim). Na stronie DAAD znajduje się wykaz instytucji świadczących pomoc studentom.

Szczegółowe informacje o większości programów można znaleźć na stronie Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej pod adresem www.bu-wiwm.edu.pl Jest tam już dostępna oferta na rok akademicki 2014/2015.

Ewa Abranuzyk-Bogugewsfca

żtódti: Uniwersytet Mikobjs Kope/mki w Toruniu, Uniwersytet Konmierjo Wielkiego w Byćgouay, Ministerstwo Kouki i Sikot-niftwo Wyiuego




Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
zdrowie sobota - niedziela 10-11 maja 2014 r. Nie robię śmietnika z żołądka - mówi aktorka
zdrowie sobota - niedziela 10-11 maja 2014 r.Pomidor poprawia metabolizm, pomaga kontrolować poziom
zdrowie sobota - niedziela 10-11 maja 2014 r.Palacze papierosów przejmują się bardziej swoim
relaks sobota-niedziela 10-11 maja 2014 r. Mamy dla ciebie nowe łamigłówki i krzyżówki. Lubisz bawić
rozrywka sobota - niedziela 10 -11 maja 2014 r. Mamy dla ciebie nowe łamigłówki i krzyżówki. Lubisz
sobota - niedziela 10-11 maja 2014 r.ogłoszenia drobne SM1410H XX1IK1 l !!!!!!!!!!! Kaja 733-359-350
sport sobota - niedziela 10-11 mąja 2014 r. Głos Pomorza www.gp24.pl Zapraszamy na relację Online z
wydarzenia sobota -niedziela 10 -11 maja 2014 r. Głos Pomorza www.gp24.pl A    Jaka b
nasza akcja sobota - niedziela 10-11 ma>a 2014 r. Głos Pomorza www.gp24.pl A
2 sobota-niwbiela 10-11 maja 2014 r. i Jeździsz autem po Polsce? Sprawdź, przy jakich drogach jest
relaks sobota-niKtóela 10-11 maja 2014 r. KRZYŻÓWKA PANORAMICZNA Imprezy kulturalne, koncerty w
ogłoszenia drobne sobola-niedziela 10-11 maja 2014 r.___ _ _ Ogłoszenia pochodzą: (GK) - obszar
24 ogłoszenia drobne i sobota - niedola 10-11 maja 2014 r. 24 ogłoszenia
ku Itura/rozrywka informator sobota-niedacU 10-11 maja 2014 r. Głos Pomorza www.gp24.plJeśli organiz
wydarzenia www.gp24.pl sobola - niedziela 10-11 maja 2014 r.Widzisz nietypowe zdarzenie, ciekawą syt
B powiat słupski sobota-niedziela 10-11 maja 20141. Głos Pomorza www.gp24.plZaadoptuj psa lub kota d
Dziś w Głosie
akcja^reSakcjja sobola - niedrkla 10-11 maja 2014 r. Głos Pomorza Kontakt z redakcją Daniel Klusek
AKTUALNOŚCI 10 i 11 maja odbyła się konferencja naukowa „Inwestycje i nieruchomości w gospodarce

więcej podobnych podstron