6125495037

6125495037



gfinanse

finansowy kwartalnik internetowy

Przydatność informacji oznacza, iż sprawozdania finansowe powinny stanowić podstawę podejmowania decyzji przez ich użytkowników. Tym samym, jest to możliwość wywierania wpływu na decyzje gospodarcze użytkowników dzięki ocenie przeszłych, teraźniejszych i przyszłych zdarzeń. O przydatności tworzonych i przedstawianych informacji decyduje m.in. charakter prezentowanych informacji, który jest uzależniony od specyfiki funkcjonowania jednostek gospodarczych, oraz ich istotność determinujące podejmowanie właściwych decyzji gospodarczych9.

Deklaracja wiarygodności informacji finansowych oznacza, iż nie zawierają one istotnych błędów, są bezstronne, a użytkownicy mogą być pewni, że wiernie odzwierciedlają analizowaną rzeczywistość gospodarczą lub to, czego można od nich zasadnie oczekiwać. W aspekcie tej cechy jakościowej oczekuje się, że tworzone i prezentowane informacje są niepodważalne. Wiarygodność informacji finansowych powinna wynikać ponadto z ich bezstronności i kompletnego ujmowania, z uwzględnieniem jednak przewagi korzyści z nich płynących nad kosztami ich uzyskania. Dodatkowo przy sporządzaniu sprawozdania finansowego, stanowiącego podstawę oceny działalności, jednostki niezbędne jest przestrzeganie zasady ostrożności dokonywanej wyceny10.

Porównywalność informacji decyduje w znacznej mierze o ich użyteczności, co w aspekcie sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych wymaga stosowania w kolejnych okresach sprawozdawczych stałych rozwiązań w zakresie kryteriów klasyfikacji danych księgowych, ich wyceny, procedur obliczeniowych i sposobów prezentowania informacji. Stąd też w celu zapewnienia porównywalności sprawozdań finansowych między jednostkami gospodarczymi oraz dokonania własnej oceny sytuacji finansowej i osiąganych wyników w czasie pomiar i prezentacja finansowych skutków działalności gospodarczej powinny być dokonywane w ramach danego przedsiębiorstwa, przez cały okres jego życia ekonomicznego, według tych samych zasad, w sposób spójny i porównywalny z innymi podmiotami11.

Pojemność informacyjna sprawozdania finansowego

Sprawozdania finansowe w świetle założeń koncepcyjnych międzynarodowych standardów rachunkowości przyjmuje się za uniwersalne źródło znacznej części informacji gospodarczej o prezentującej je jednostce. Zawierają one dane o stanach posiadanego majątku, jego strukturze, sytuacji finansowej, a w efekcie informację o możliwościach danej jednostki w zakresie osiągania korzyści ekonomicznych. Na ich podstawie, zarówno właściciele, jak i zarządzający podmiotami gospodarczymi, podejmują większość decyzji odnośnie prawidłowego funkcjonowania i rozwoju podmiotów. W związku z tym, iż interpretację danych finansowych, podobnie, jak w zgodzie z jedną z wielu definicji również rachunkowość12, utożsamiać można ze sztuką pomiaru i opisu działalności gospodarczej, niezbędne staje się zarówno przestrzeganie zasad charakterystycznych dla tego procesu, jak również posiadanie wiedzy w zakresie pojemności informacyjnej sprawozdania finansowego.

W podtytule trzecim artykułu autor świadomie użył liczby pojedynczej w stosunku do sprawozdania finansowego, co jest zgodne z zapisami ustawy o rachunkowości. Badania własne wskazują na to, iż w praktyce z pojęciem tym utożsamiane są przede wszystkim zaledwie jego elementy. Wśród użytkowników informacji finansowej najczęściej wymieniany jest bilans, rzadziej rachunek zysków i strat, a informacji dodatkowej, zdarza się, że nie wskazuje się wśród obowiązującej dokumentacji finansowej, np. w przypadku ubiegania się o finansowanie ze środków unijnych.

9    E. Walińska, Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2005, s. 55-56; Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) 2004,1.1, op.cit., s. 62.

10    J. Tuiyna, Rachunkowość finansowa, C.H. Beck, Warszawa 2005, s. 48; A. Jaruga, op.cit., s. 32.

11    E. Walińska, op.cit., s. 55-56.

12    A. Kannańska. M. Ginytrasiewicz, Rachunkowość finansowa, Difin, Warszawa 2002.

www.e-finanse.com



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Cfinanse finansowy kwartalnik internetowy i rzetelną informację o stanie majątku, pozycji majątkowej
gfinanse finansowy kwartalnik internetowy Rys. 1. Powiązania między elementami sprawozdania
gfinanse finansowy kwartalnik internetowy W omawianych założeniach koncepcyjnych podkreślono, iż
gfinanse finansowy kwartalnik internetowy Właściciele i zarząd firmy ocena sytuacji
gfinanse finansowy kwartalnik internetowy wiarygodność1, w tym: - wierne odzwierciedlenie Cecha
gfinanse finansowy kwartalnik internetowy Rys. 2. Użytkownicy sprawozdań finansowych. KTO KORZYSTA Z
gfinanse finansowy kwartalnik internetowy mgr Sylwester Salek Studia Doktoranckie Promotor: prof. dr
gfinanse finansowy kwartalnik internetowy Cele strategiczne mają charakter celów finalnych. Formułow
gfinanse finansowy kwartalnik internetowy Tab. 1. Inflacja i podaż pieniądza w Polsce w latach 1990-
gfinanse finansowy kwartalnik internetowy nego w I półroczu 2002 r. okazały się znacznie bardziej
gfinanse finansowy kwartalnik internetowy wością tolerancji wynoszącą lpkt proc.). Tak sformułowany

więcej podobnych podstron