6161619539

6161619539



Zakład Fizyki Radiacyjnej i Dozymetrii w IFJ PAN posiada unikalne stanowisko do wytwarzania monokryształów Al203 oraz innych luminoforów metodą Micro-Pulling-Down. Technika ta umożliwia stosunkowo szybki wzrost kilkucentymetrowych prętów o średnicy do 3 mm. Tym samym pozwala to na szybką ocenę wpływu parametrów wzrostu, koncentracji oraz rodzaju aktywatora na własności rosnącego kryształu.

Celem prezentacji jest przedstawienie własności TL i OSL kryształów Al203 hodowanych w różnych warunkach wywołanych przez zmianę parametrów wzrostu (profil temperatury, atmosfera w komorze, szybkość wzrostu kryształów).

Własności luminescencyjne otrzymanych kryształów zostały zbadane przy użyciu automatycznego czytnika TL/OSL Reader Model DA-20 wyprodukowanego przez duńską firmę Risoe. Naświetlania prowadzone były przy użyciu źródeł: 241Am oraz 90Sr/90Y, które są wbudowane w czytniku Risoe.

Wyniki wstępnych pomiarów optycznie stymulowanej luminescencji wyhodowanych kryształów Al203 w porównaniu z kryształem wzorcowym AI203:C firmy Landauer są zadowalające i wskazują one na to, że kryształy otrzymane metodą Micro Pulling Down wykazują dobre własności opto-luminescencyjne i charakteryzują się bardzo wysoką czułością na promieniowanie jonizujące.

Podziękowania:

Praca została wspófinansowana przez Narodowe Centrum Nauki (Projekt nr 2014/13/N/ST8/01329) oraz krakowskie konsorcjum "Materia-Energia-Przyszłość" im. Mariana Smoluchowskiego w ramach dotacji KNOW.

Badanie metodą EPR hydroksyapatytu/fluoroapatytu modyfikowanego związkami Ti02 i Ag Agnieszka Zuba, Anna Rusinek

II Inżynieria Materiałowa, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy, Uniwersytet Rzeszowski opiekun: dr I. Stefaniuk, Centrum Dydaktyczno-Naukowe Mikroelektroniki i Nanotechnologii,UR

W pracy zostaną przedstawione wyniki pomiarów wolnych rodników generowanych w H202 z fluoroapatytem i hydroksyapatytem (FAp/HAp) z dodatkiem AgN03. Pomiary wykonano wykorzystując metodę elektronowego rezonansu paramagnetycznego (EPR) z pułapkowaniem spinowym DMPO. Badania polegały na spułapkowaniu wytworzonych w próbce rodników HO i H02\ i sprawdzeniu ich reakcji na naświetlanie światłem diodowym z zakresu zielonego (525 nm) i niebieskiego (460 nm). Zmierzone zostały charakterystyki wzrostu i zaniku rodnika w zależności od czasu. Zaobserwowano różnice w generacji rodników związane z długością fali światła przy naświetlaniu.

Wpływ rotacyjnych pomiarów właściwości Teologicznych na strukturę nanocieczy MgAI204 - glikol dietylenowy (DG)

Gaweł Żyła

Katedra Fizyki, Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej, Politechnika Rzeszowska

Nanociecze to relatywnie nowa grupa materiałów stanowiąca zawiesiny nanocząstek w cieczach bazowych. Jedną z najciekawszych i najczęściej badanych właściwości fizycznych nanocieczy jest ich przewodnictwo cieplne, które rośnie wraz ze wzrostem koncentracji objętościowej nanocząstek. Jednakże dodanie nanocząstek do cieczy bazowej powoduje również zmianę właściwości mechanicznych takich płynów, w szczególności wzrost lepkości.

Prezentowana praca zawiera kompletny profil reologiczny nanocieczy MgAI204-DG. Wyznaczono krzywe lepkości w szerokim zakresie prędkości ścinania oraz strukturę lepkosprężystą i tiksotropię tych materiałów. Dodatkowo zbadano lepkość nanocieczy w zależności od temperatury, anizotropowego ciśnienia oraz przyłożonego pola elektrycznego (elektroreologię).

Jednym z nieprzewidzianych i niespotykanych dla nanocieczy wyników było lokalne maksimum krzywej lepkości. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań w laboratoriach badawczych Bruker Bio-Spin w Rheinstetten (Niemcy) i ThermoFisher Scientific w Karlsruhe (Niemcy) udało się powiązać ten efekt ze zmianami struktury nanocieczy na skutek poddania jej ścinaniu (w czasie Teologicznych pomiarów rotacyjnych)

18



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Internet - podstawy Internet, www, html -Wszystkie komputery w sieci Internet posiadają unikalny adr
twa Polskiego”, Wrocław-Warszawa-Kraków, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wydawnictwo PAN, 1967, t.
PROGRAM ROZWOJOWY POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ Agnieszka Walewska Marta Zalewska Zakład Fizyki
ZAKŁAD FIZYKI MAKROMOLEKULARNEJ
various Radiotherapy Techniąues -    W dniach od 18-20 maja odbyło się w IFJ PAN spot
Polska Akademia Nauk Wydział IV Nauk Technicznych Sekcja Fizyki Budowli Posiedzenie KILiW PAN Białys
Sekcja Fizyki Budowli Posiedzenie KILiW PAN Białystok, 14 grudnia 2012 r. Konferencje naukowe organi
Polska Akademia Nauk Wydział IV Nauk Technicznych Sekcja Fizyki Budowli Posiedzenie KILiW PAN Białys
Zakładanie zgłębnika (3) Zakładanie, usuwanie zgłębnika ■    zgłębnikowanie wykonuje
IV ROK FIZYKI - semestr zimowy Janusz Braziewicz - Zakład Fizyki Atomowej IF AŚ
Prowadzący: Dmochowski Konsultacje: e-mail: www: Zakład Fizyki Budowli i Komputerowych Metod

więcej podobnych podstron