6161620132

6161620132



gów13.

Socjologia ekonomiczna - interpretacja

Jak już wspomniano, w obrębie socjologii istnieje subdyscyplina „socjologia ekonomiczna”14 usytuowana na pograniczu obu nauk. Zacieraniu tych granic sprzyja także takie współczesne rozumienie ekonomii, które w pole jej uwagi włącza koszty i zyski psychologiczne - wydatkowanie energii i napięcia z jednej strony, a z drugiej - satysfakcje emocjonalne w postaci wzrostu poczucia własnej wartości czy poczucia bezpieczeństwa. Tak rozumiana ekonomia, interesując się zachowaniami jednostek, zajmuje się problematyką sposobu podejmowania przez nie decyzji oraz ich racjonalnością, co jest przedmiotem uwagi również innych nauk społecznych. Warto również odnotować, iż wiele kategorii zaczerpniętych z ekonomii stało się narzędziami analizy socjologicznej lub też weszło do socjologicznego języka opisu rzeczywistości społecznej. Przykładem może być tu termin „kapitał społeczny”15.

W odniesieniu do analiz systematyzujących, wyróżnia się trzy podejścia określające przedmiot zainteresowań socjologii ekonomicznej i jej charakterystyczne właściwości. Pierwsze nazywa się ujęciem przedmiotowym albo obszarowym. W takim ujęciu socjologia ekonomiczna to zastosowanie ogólnego układu odniesienia, zmiennych modeli wyjaśniających socjologii do podstawowych zespołów działań ludzkich w sferze gospodarczej obejmujących produkcję, wymianę i konsumpcję dóbr i usług. Drugie podejście określa się z kolei jako kontekstowo-aspektowe, które inaczej nazywane są „miękkimi aspektami” systemów i działań ekonomicznych. Do tych „miękkich aspektów” zalicza się najczęściej: normy i wartości, mechanizmy funkcjonowania różnych grup, w tym zorganizowanych grup interesu, makrostruktury w wymiarze narodowym i międzynarodowym. W bliższej charakterystyce tego ujęcia wymienia się: etykę i ideologię, politykę, emocje zbiorowe, przekłamania i szumy informacyjne, ruchy masowe, irracjonalne wybory zbiorowe i indywidualne (wynikające z obyczajów), nieformalne gry i koalicje, struktury organizacyjne itp. Z kolei podejście trzecie, nazwane relacyj-no-procesowym, zorientowane jest na dynamikę zjaw isk. Z jednej strony akcentuje ono uwarunkowania instytucjonalne, a z drugiej dynamikę zjawisk, właśnie zjawisk ekonomicznych, i wynikające stąd relacje między głównymi aktorami sfery ekonomicznej. Akcent instytucjonalny ma w tym ujęciu najważniejsze znaczenie16.

Analizując wspólnie te pojęcia na uwagę zasługuje fakt, iż w każdym z nich przedmiotem zainteresowania są przede wszystkim trzy instytucje: państwo, rynek i przedsiębiorstwo. Wielu autorów za najistotniejszą instytucje uznaje rynek, który w ten sposób staje się czym na wzór znaku rozpoznawczego socjologii ekono-

13    Tamże.

14    W latach 80-tych XIX wieku wprowadził dział „socjologia ekonomiczna’' w redagowanym piśmie „Annie Sociologiąue”. S. Partycki, op. cit., s. 33-34.

15    B. Szacka, op. cit., s. 30-31.

16    L. Gilejko, Społeczeństwo a gospodarka. Socjologia ekonomiczna, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2005, s. 26-27.

25



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0015 (339) — 75 ZARYS WIEDZY O TURYSTYCE5.13. WPŁYW I ZADANIA MEDIÓW Jak już wspomniano, donie
skanuj0015 (339) — 75 ZARYS WIEDZY O TURYSTYCE5.13. WPŁYW I ZADANIA MEDIÓW Jak już wspomniano, donie
slajd12 Generator podstawy czasu Jak już wspomniano, w celu obserwacji na ekranie przebiegów jest ko
82 Magdalena Daszkiewicz Jak już wspomniano, metody oparte na swobodzie skojarzeń pozwalają uchwycić
Kolendowicz4 9.10. Drewno Jak już wspomniano wyżej, drewno jest materiałem niejednorodnym i anizotr
Slajd49 4 Metoda simpleks Jak już wspomniano, program liniowy może mieć więcej niż jedno rozwiązanie
165 (2) ///. Organizacja wyborów 165 jak juz wspomniałem - liczbę senatorów (od dwóch do czterech) w
Jak już wspomniano wcześniej, wprowadzenie zapisu liczb w kodzie BCD (zamiast zapisu naturalnego) wy
118 Mirosława Magajewska Jak już wspomniałam wcześniej, w pierwszym roku mojej pracy zgłosiło się na
19 wyjaśniając prawidłowości tu zachodzących, jest bowiem, jak już wspomniano, koncepcja normatywna)
Jak już wspomniano, w zależności od charakteru dziedziny, powiązania faktów z hipotezami mogą tworzy

więcej podobnych podstron